• 1.

    LEV Levice
    25-7 57
  • 2.

    PDA Prievidza
    20-12 52
  • 3.

    SVT Svit
    19-13 51
  • 4.

    KMR Komárno
    19-13 51
  • 5.

    HAN Handlová
    18-14 50
  • 6.

    SNV Rytieri
    16-16 48
  • 7.

    INT Inter
    13-19 45
  • 8.

    LUC Lučenec
    10-22 42
  • 9.

    NIT Nitra
    4-28 36

Nedostatočné finančné zabezpečenie rozpočtu na sezónu a kvalita slovenských hráčov v pomere k ich platovým požiadavkami. Aj to je jeden z dôvodov neprihlásenia MBK Lučenec do súťažného ročníka 2017/2018. O viacerých témach sme sa zhovárali s predsedom klubu Milanom Matiskom a podpredsedom Richardom Drábikom.

Návrat do najvyššej súťaže po ôsmich rokoch, priemerná návštevnosť takmer 1100 divákov a účasť vo štvrťfinále play off. Lučenec nesklamal vo svojej nováčikovskej sezóne, preto správa o jeho neúčasti v ďalšom súťažnom ročníku prišla ako blesk z jasného neba. K záchrane MBK nepomohlo ani verejné stretnutie s fanúšikmi a prípadnými sponzormi klubu. „V prvom rade finančné podvýživenie klubu, nepodarilo sa nám zabezpečiť sponzorov v takej miere, v akej sme potrebovali. V minulej sezóne sa nesplnili všetky sľuby, ktoré boli na začiatku sezóny. Aj v priebehu sezóny sme sa potýkali s nejakými problémami. Snažili sme sa, aby to bolo čo najmenej viditeľné. Priorita bola, aby hráči boli spokojní a všetko čo sme si s nimi dohodli, aby bolo vyrovnané finančne. To sa podarilo. Kým však v minulej sezóne sme do ligy vstupovali s nováčikovským elánom, teraz už máme trochu viac skúseností. Naučili sme sa veľa vecí a základ je, že nemôžeme ísť do rizika pokiaľ nemáme finančne vykrytú celú sezónu. Nemôžeme ísť do sezóny s rôznymi prísľubmi, veci musia byť presne zazmluvnené,“ začal s ozrejmovaním dôvodov podpredseda klubu Richard Drábik.

Sezónu by „novohradčania“ dokázali začať, ale vedenie klubu by sa nechcelo dostať do situácie spred roka. „Silu a chuť by sme aj mali. S pánom Drábikom sme to doteraz ťahali spoločne popri našich povinnostiach a rodinách. Krátkodobo sa to ešte ako tak dá zvládať, dlhodobo je to však nezvládnuteľné. Očakávali sme, že v priebehu sezóny sa nám podarí získať nejakých ďalších partnerov, ktorí by nám nejakým spôsobom pomohli. Nepodarilo sa to. V tomto zložení, v akom sa momentálne nachádzame, si jednoducho netrúfame rozbehnúť novú sezónu,“ povedal predseda MBK Lučenec Milan Matisko. Viac z hľadiska financií naznačil Drábik: „Náš štart by bol možný presne takým spôsobom, ako v minulej sezóne. Do nej sme išli s nedofinancovaním reálne 20-25-tisíc eur a mali sme vykryté zmluvy do 50-tisíc eur, ktoré sa nenaplnili. Tento rok už takýmto neistým prísľubom veriť nemôžeme.“

Pomocnú ruku sa tiež snažilo podať mesto Lučenec, ktoré splnilo dohody s vedením klubu. „Pokiaľ ide o podporu mesta, práve viceprimátor Pavel Baculík bol jedným z ľudí, ktorí nám pomáhali naštartovať nejakú podporu pre basketbal. Z môjho pohľadu robilo mesto čo sa dalo, skôr by som povedal, že problém bol v miestnom podnikateľskom prostredí, ktoré neprejavilo záujem o podporu basketbalu. A nebolo to primárne všetko len o peniazoch, ale aj o personálnom zabezpečení,“ myslí si Matisko, na ktoré nadviazal Drábik: „Nemôžeme sa porovnávať s inými mestami. Lučenec má 26.000 obyvateľov. Mesto si splnilo to, na čom sme sa dohodli. V prípade nášho pokračovania by nás podporilo v rozumnej miere aj naďalej. Sami sme si uvedomili, že nemôžeme byť závislí na meste ako na generálnom sponzorovi.“

Nemenej menším problémom pre Lučenec bolo aj pravidlo o minimálnom počte slovenských hráčov na súpiske a palubovke. Tréner Ivan Kurilla využíval pravidelne v predchádzajúcej sezónu len štvoricu domácich hráčov – Peter Pipíška, Branislav Pipíška, Maroš Rendla a Ján Zorvan. Pipíška zamieril počas sezóny do Nitry, Pipíška a Zorvan sa upísali pred blížiacou sa sezónou Prievidzi. „Kľúčový bod boli samozrejme financie, ale aj toto boli veci, ktoré nám spôsobovali problémy do budúcna. Nemali sme vytvorenú nejakú pyramídu, z ktorej by sme mohli čerpať kvalitných juniorov. Ani sme ju nemohli budovať, keďže sme v istých fázach sezóny nemali naplno zabezpečené financie na chod klubu. Kvalita tímu je ovplyvnená aj kvalitnými slovenskými hráčmi. A pokiaľ ich nemáte, ale napríklad do zápasu nasadíte niekoho, kto basketbal robí popri svojom zamestnaní alebo skúsenosťami ešte nedosahuje úroveň najvyššej súťaže, tak to už nie je na profesionálnej úrovni,“ vyhlásil Drábik. Zohnať použiteľných slovenských hráčov bola pre vedenie klubu náročná úloha. „Slovenskí hráči sú neúmerne platení vzhľadom k svojej hernej hodnote. Pokiaľ by sme chceli hrať v budúcej sezóne ešte lepšie ako v minulej, tak by sme museli mať kvalitnejších Slovákov. To sme takisto pri súčasnej situácii nedokázali zabezpečiť. Toto pravidlo Slovenskej basketbalovej asociácie sa mi nezdá byť vhodne nastavené,“ myslí si Matisko.  

V hre bola aj možnosť záchrany a prebrania kormidla nad klubom, no napokon sa žiaden odvážlivec podľa Matiska nenašiel: „Ono je to niekedy aj o tom, ako si ľudia rozumejú. My sme boli ochotní vzdať sa aj našich funkcií, len aby to niekto zobral a basketbalu v Lučenci pomohol. Boli sme ochotní, v prípade, že by niekto chcel pokračovať pod novým názvom vo vlastnom subjekte, urobiť všetko pre to, aby získal licenciu na nový subjekt. Nikto taký sa nenašiel. Nikomu nič nevyčítam, každý má svoje rozhodovanie.“ Podobne vníma situáciu aj Drábik: „Určite nikomu nič nevyčítame. Každý má právo so svojimi peniazmi nakladať ako uzná za vhodné. Nikomu nemôžeme mať za zlé, keď peniaze neinvestuje do basketbalu, ale ich použije podľa vlastného rozhodnutia.“

Čo ďalej čaká basketbal v Lučenci? Aké sú možné scenáre jeho ďalšieho fungovania? Súčasné vedenie chce pomôcť, aby sa neprestalo hrať pod deravými košmi. „Samozrejme, sme ochotní pomôcť. Určite však nemá zmysel venovať sa len mužstvu v najvyššej súťaži. Ak to má mať nejaký význam, musíme upriamiť našu pozornosť aj na mladšie ročníky,“ vyhlásil Drábik. „Ja osobne, keď som vstupoval do basketbalu v Lučenci, tak som tam vstupoval kvôli mládežníckemu basketbalu. Moji dvaja synovia sa venujú tomuto športu. Určite ma celá táto situácia mrzí. Dúfam, že sa niekto v blízkom čase nájde a opäť to naštartuje. Ak by niekto potreboval našu pomoc, napríklad aj v nejakom inom zoskupení, tak bez nároku na akúkoľvek odmenu sme ochotní ponúknuť naše skúsenosti,“ dodal na záver Matisko.

Najväčšie úspechy MBK Lučenec

  • kvalifikovanie na Final Eight Budiš Slovenského pohára 2016
  • víťazstvo v 1. lige sezóna 2015/2016 (22 víťazstiev, 2 prehry)
  • výhra v premiérovom zápase v SBL (8. októbra, MBK Lučenec – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 89:69)
  • siedme miesto po základnej časti (18 víťazstiev, 22 prehier)
  • účasť vo štvrťfinále play off v nováčikovskej sezóne
  • najvyššia percentuálna návštevnosť v rámci kapacity haly v SBL (priemer 1094 divákov na zápas)

Foto: Lukáš Droppan, Daniel Faix