• 1.

  LEV Patrioti
  16-2 34
 • 2.

  KMR Komárno
  13-6 32
 • 3.

  SNV Rytieri
  10-9 29
 • 4.

  LUC Lučenec
  10-9 29
 • 5.

  INT Inter
  9-10 28
 • 6.

  HAN Handlová
  8-10 26
 • 7.

  SVT Svit
  7-11 25
 • 8.

  PDA Prievidza
  1-17 19

História hornonitrianskych derby si pamätá mnohé pamätné zápasy. Určite sa k nej zaradí aj 135. duel Prievidze s Handlovou. „Baníci“ totiž zmazali v druhom polčase takmer 20-bodové manko, dokonanie obratu prišlo v poslednej možnej sekunde od hráča, ktorého účasť v zápase bola otázna. DeAndre Abram sa víťaznou trojkou postaral o to, že tím trénera Danila Rakočeviča mohol v Niké aréne oslavovať.

„Dojmy sú vynikajúce. Možno si ani nie sme tak vedomí toho, aké dôležité víťazstvo to pre nás je. Zápas vonku, derby, takýmto spôsobom ho otočiť a vyhrať ho s klaksónom, neuveriteľný zážitok. Sme šťastní a radi, ale je to len tretie kolo,“ prezradil bezprostredne po zápase tréner Handlovej Danilo Rakočevič.

Jeho tím pri tom nemal vôbec ideálny vstup do zápasu, veď v druhej štvrtine nabral až 21-bodovú stratu. A to v domácom drese ešte nenastúpila aktuálne najnovšia posila Alonzo Walker. „Viac sme vyzerali tak, že sme boli asi premotivovaní, z toho sme boli úplne zaseknutí v útoku a vôbec sme nebránili. Myslím si, že nám v prvom polčase chýbala väčšia odvaha v útoku a v obrane agresivita, spolu s komunikáciou,“ zamyslel sa kouč „baníkov“ nad dianím v zápase.

Po prestávke však vybehla na palubovku úplne vymenená Handlová, na svojho rivala zatlačila a krok po kroku oživovala nádej na víťazstvo. Zlepšený herný prejav sa prejavil aj na svetelnej tabuli, po tretej štvrtine prehrávala len o 3 body. „Cez prestávku sme si v šatni povedali, že musíme začať brániť. To bolo číslo 1. Potom sme si povedali, čo budeme hrať v útoku. To nám určite vyšlo a môžeme sa tešiť z víťazstva,“ vyjadril sa Rakočevič.

Nepochybne kľúčovou udalosťou bol návrat DeAndreho Abrama do zostavy MBK. V derby s Prievidzou zaznamenal 20 bodov, 5 doskokov a 2 asistencie: „Na to, že nebolo isté, či Abram do zápasu nastúpi, tak zahral veľmi dobre. Je očividné, čo znamená pre našu hru. V rukách má predovšetkým body, je nebezpečný na doskoku a dobre beží. V týchto veciach nám určite pomáha. Myslím si, že do zápasu priniesol energiu, ktorú sme potrebovali. Trafil dôležité strely a na konci tú najdôležitejšiu. Absolútne je teda jasné, že je veľmi dôležitý člen tohto družstva. Ďakujem má za tu strelu (úsmev).“

DSC01229 

Záverečná štvrtina bola dramatická a vyrovnaná, tímy si vymieňali tesné vedenie. Všetko rozhodli posledné sekundy, 49 sekúnd pri tom Handlová prehrávala 69:72. Ako sme však spomenuli vyššie, všetko rozhodol navrátilec do zostavy hostí. „Akcia bola nakreslená, čo sa týka pozícií. Možno by sme ju na prvýkrát zahrali lepšie, ale prišla nešportová chyba, kedy sme nevyhodili loptu. Reálne sa toho moc nedá vymyslieť za 4 sekundy. Dôležité bolo, aby niekto, kto dobre strieľa, tak zobral loptu do rúk a rozhodol. Zobral ju DeAndre, vraveli sme, že sa po loptu vráti a urobil svoje. Driblingom obišiel hráč a dal kôš. Naozaj niečo neuveriteľné,“ ozrejmil Rakočevič rozhodujúce okamihy.

Handlová po dlhšej dobe zdolala svojho hlavného ligového rivala, druhým víťazstvom po sebe sa vyšvihla na 3. pozíciu v Niké SBL. „Pre mňa osobne znamená to víťazstvo veľa. Myslím si, že sme po troch kolách v dobrej pozícii, ale treba v tom samozrejme pokračovať. Každé víťazstvo pre tím je obrovské a určite po takomto obrate, kedy sme ukázali, že na to máme, keď chceme. Ako som povedal pred zápasom, tak dúfam, že toto víťazstvo nás posunie ďalej po mentálnej stránke. Stále máme niekedy na tréningoch problémy hrať 5 na 5, nie sme určite jediní, ale určite to má trochu vplyv na našu hru. Do Lučenca ideme bez tlaku,“ uzatvoril čiernohorský tréner hodnotenie zápasu.

Highlighty zo zápasu Prievidza - Handlová:

Foto: Matúš Potočár