• 1.

  LEV Patrioti
  25-3 53
 • 2.

  KMR Komárno
  17-11 45
 • 3.

  LUC Lučenec
  17-11 45
 • 4.

  INT Inter
  14-14 42
 • 5.

  SNV Rytieri
  14-14 42
 • 6.

  SVT Svit
  10-18 38
 • 7.

  HAN Handlová
  9-19 37
 • 8.

  PDA Prievidza
  6-22 34

Víťazstvo Lučenca nad Svitom sa nerodilo ľahko, ale v záverečných minútach predviedli domáci basketbalisti výraznú bodovú šnúru, ktorou zlomili odpor súpera. S trénerom „Novohradčanov“ Danielom Sokolovskym sme rozoberali aktuálne výsledky, hru, situáciu v tíme a tiež nedávne posily.

- Po štyroch domácich prehrách po sebe ste konečne uspeli vo svojej ARENE. Ako dôležitý bol pre vás a váš tím zápas so Svitom?

„Samozrejme, pre náš tím a klub je dôležité ukázať rešpekt voči našim fanúšikom tak, že vydáme zo seba maximum a budeme vyhrávať doma zápasy. K stretnutiam doma a vonku nepristupujeme inak, pripravujeme sa s rovnakou koncentráciou, intenzitou a túžbou uspieť. Ak bol na nás nejaký tlak s ohľadom na domáce zápasy, tak som rád, že sme ho poslali do zabudnutia.“

- Do poslednej štvrtiny to bol celkom vyrovnaný duel. Čo sa udialo v závere? Vaši zverenci tam zaznamenali úsek 26:2..

„Tri štvrtiny to bol vyrovnaný zápas, ale počas polčasovej prestávky sme rozprávali o tom a cítili sme, že strelami a exekúciou v útoku, v kombinácii s obranou, sa nám podarí zlomiť tento duel. Bola to len otázka času. Basketbal je o tímovej energii, bojovali sme jeden za druhého v obrane a v útoku sme si posúvali loptu. Ak sú tieto dve veci konzistentné, tak sa z toho odrazíte k veľkej bodovej šnúre alebo efektívne zareagujete na nápor súpera.“

- Toto víťazstvo bolo dôležité, je tomu tak? Stred tabuľky je totiž veľmi vyrovnaný..

„SBL-ka je veľmi ťažká liga, neexistuje tu ľahký zápas a každý zápas je kľúčový. Cítili sme, že niekoľko stretnutí sme si nechali ujsť pomedzi prsty. Ku každému súboju tak pristupujeme s rovnakou dôležitosťou.“

LC 1

- Dobrá streľba a vyšší počet doskokov, bola to solídna robota od vašich hráčov?

„V predchádzajúcich zápasoch sme sa s týmito vecami trápili. Som hrdý na to, že sa podarilo splniť záväzok, aby sme Svit udržali len na jednej strele a ich agresívnemu prístupu k zisku útočných doskokov. Na to sme sa zamerali v príprave na tento zápas. Čo sa týka streľby, tam vidím zlepšenie už na tréningoch. Veríme nášmu progresu, že sa postupne bude prejavovať. Ukázalo sa napríklad v tomto stretnutí.“

- Poďme hovoriť o aktuálnych výsledkoch tímu. Nie je bežné, že tímu sa viac darí vonku ako doma. V čom vidíte dôvod?

„Nemyslím si, že existuje vzorec toho, že sme lepší vonku, ako na domácej palubovke. Povedal by som, že táto skupina hráčov je najlepšia vtedy, keď nie je favoritom. To sme v tejto lige, preto musíme hrať s rozumom a srdcom v každom zápase.“

LC 6

- Nedávno ste sa museli vysporiadať aj so zmenami v družstve. Ako dôležitý bol pre vašu hru Chris Cokley?

„Situácia s Chrisom bola nešťastná. Bol dôležitou súčasťou nášho tímového konceptu, mal ojedinelú všestrannosť na tejto úrovni. Bude nám chýbať, prajeme mu rýchlu a bezproblémovú rekonvalescenciu.“

- Do tímu pribudli Taylor Johns a Ondrej Kapustík. Ako sa javia po niekoľkých tréningoch a zápasoch?

„Ondrej je veľmi talentovaný hráč, má skvelú pracovnú morálku a basketbal miluje. Cítime, že má všetky dôležité vlastnosti na to, aby v budúcnosti bol oporou družstva. Taylor priniesol skúsenosť a všestrannosť. Jeho schopnosti vyhovujú našej hre a budeme pokračovať na zapracovávaní do nášho konceptu, aby vynikli jeho silné stránky.“

LC 50

- Často sa spomína, že vrchol tohto tímu príde neskôr. Čo momentálne je potrebné zlepšiť na hre Lučenca?

„Od prvého dňa zdôrazňujeme, že sme mladý tím, s mladým trénerom a tak v začiatkoch sezóny nebudeme hrať najlepšie. Koncentrujeme sa na zlepšovanie od zápasu k zápasu. Naše aktuálne ciele sú veľmi jednoduché - konzistentná obrana a komunikácia, to isté platí o pohybe lopty v útoku.“

- Do konca roka 2021 zostávajú dva zápasy, s Levicami a Prievidzami, teda tímami v úplne odlišných situáciách. Čo očakávate od týchto súperov?

„V tejto lige nie sú jednoduché zápasy. Levice sa oddelili v tejto fáze od zbytku ligy. Sú favoritom, my môžeme prekvapiť, čo nám vyhovuje. Prievidza bude po dvoch týždňoch tréningov s trénerom Krajnovičom úplne odlišným tímom. O to náročnejšie sa bude na nich pripraviť. Nepozeráme sa však príliš dopredu, teraz sa koncentrujeme na duel s Levicami, kde chceme demonštrovať konzistentnú obranu a kombináciu, spolu s dobrým pohybom lopty v útoku.“

Foto: Branislav Gúgľava