• 1.

  SNV Rytieri
  20-8 48
 • 2.

  SVT Svit
  18-10 46
 • 3.

  LEV Patrioti
  17-11 45
 • 4.

  KMR Komárno
  15-13 43
 • 5.

  LUC Lučenec
  15-13 43
 • 6.

  INT Inter
  13-15 41
 • 7.

  PDA Prievidza
  9-19 37
 • 8.

  HAN Handlová
  5-23 33

Spišskí Rytieri boli v predchádzajúcom ročníku súčasťou troch súťaži a vždy dosiahli rovnaký výsledok – „zemiakovú“ medailu. Počas leta sa vedenie klubu postaralo o jeden najzaujímavejších prestupov v tomto období, po roku sa vrátil späť na lavičku Teo Hojč. Slovinský kouč a strojca majstrovského double má pred sebou neľahkú výzvu, ako prezradil v rozhovore.

Po zisku majstrovského titulu a Slovenského pohára, ku ktorému sa pridalo aj angažovanie skúseného trénera Štefana Sviteka, mali fanúšikovia Novej Vsi prirodzene veľké očakávania. Tie sa tak úplne nepodarilo naplniť, aj pod vplyvom zranení v nesprávnych momentoch. Prvú letnú úlohu si klub ale splnil nad očakávania, zo slovenskej zostavy zostali takmer všetci. U Spišiakov akurát nepokračuje Michal Baťka, čo sa môže ukázať pod košom ako citeľná absencia.

„Prípravu sme začali s osmičkou hráčov, traja z toho sú juniori. Neskôr sa k nám pridal Isaiah Washington. Dvojica Hlivák a Bile si plní povinnosti pri reprezentácii, čiže nie je to ideálna situácia, ale je to tak, ako to je,“ prezradil na úvod Hojč.

Okrem spomenutého Baťku sa obmenila aj kompletná legionárska časť. Taký Marko Stevanovič dokonca v dôsledku úspešného naštartovania profesionálnej kariéry v 3x3 basketbale uvažuje o konci v „päťkovom“ basketbale. „Slováci boli podpísaní ešte predtým, ako som sa dohodol s klubom. Domáci basketbalisti boli pre mňa vždy dôležití, dva roky dozadu sme dokázali vyhrať double len s 3 legionármi. Neviem, komu sa najbližšie niečo takéto podarí a ako dlho na to budeme čakať. Momentálne ešte hľadáme hráča na pozíciu 5. Trhové možnosti nie sú na tomto poste veľké, mnoho z nich už má klub alebo sú mimo našich platových možností,“ vysvetlil tréner Spišiakov aktuálny stav kádra.

DSC 1145

Rytierom dlhodobo absentujú na súpiske vekovo mladší hráči, ako sú napríklad vlastní odchovanci. Aká je v tomto smere situácia a prečo je tomu tak? „Traja hráči dostali premiérovo šancu dostať sa na súpisku. Ešte nie sú pripravení hrať Niké SBL, ale ak budú tvrdo makať a venovať sa basketbalu, tak možno za rok alebo dva už budú pripravení. Určite dostanú šancu v prípravných zápasoch a plnohodnotne ich zapojíme do tréningového procesu A-tímu. Všetko ostatné je na nich a na tom, koľko sú v najbližších rokoch pripravení venovať basketbalu. Problém v Spišskej Novej Vsi je ten, že hráči, s ktorými sa dlhodobo pracuje od prípravky a môžu ísť do ligy, tak idú na vysokú školu, lebo v meste túto možnosť nemajú a klub ich tak basketbalovo stratí,“ odpovedá Hojč.

Od zmeny klubovej identity, konkrétne na Spišských Rytierov sa celkovo posunul klub o veľký kus ďalej, či už z hľadiska mediálnej pozornosti alebo celkovej viditeľnosti. „Klub posunul podmienky na trénovanie a starostlivosť na vyššiu úroveň. To bol aj plán, keď som prvýkrát prichádzal do klubu. Vtedy to ešte nebolo ideálne, ale teraz tu už sú veľmi dobré podmienky na to, aby sa hráč mohol sústrediť len na basketbal. Víziou je zostať konkurencieschopný v lige, presvedčiť fanúšikov, aby nás prišli pozrieť, rozvíjať ďalej klubovú značku a prezentovať mesto aj v zahraničí, v súťažiach, ktoré môžeme v našich podmienkach hrať,“ zhodnotil po roku tréner situáciu s klubom.

DSC 0595

Dobrou správou je, že po úspešnej premiére v Alpsko-jadranskom pohári, sú Rytieri jej súčasťou aj teraz. Fanúšikovia sa môžu tešiť na chorvátsky Zabok, slovinskú Rogašku a rumunský Temešvár. „Medzinárodná súťaž by mala pomáhať hlavne slovenským hráčom a tiež klubu v tom, aby sa posúval nahor. Ja som ešte ako tréner Levíc bol súčasťou prvého ročníka, keď sme dostali divokú kartu hlavne z dôvodu, že som osobne poznal šéfa ligy. Našťastie klub túto myšlienku podporil a myslím si, že dosť pomohol klubu aj tam, aj tu v Spišskej Novej Vsi. Tiež od začiatku rozprávam, že je fajn, pretože hráči sa na zápasoch vonku lepšie spoznajú, sú nútení 'prežiť' viac času spolu v autobuse, na hoteli atď.,“ myslí si Hojč.

Spišských Rytierov čaká v príprave pestrá paleta súperov, aj z Maďarska a Poľska. Okrem toho odohrajú benefičný zápas so Svitom a Federálny pohár. „Zatiaľ máme dostatok zápasov s od nás lepšími mužstvami, čo je vždy dobré. Ak sme trafili hráčov, tak verím, že Spišskí Rytieri budú hrať dobrý basketbal,“ dodal na záver slovinský tréner.

C 0100

Aktuálna súpiska Spišských Rytierov:

Príchody: Teo Hojč (hlavný tréner, Atomerőmű SE Paks - Maďarsko), Chudier Bile (Greensboro Swarm - USA), Viktor Juríček (Patrioti Levice), Patrick McGlynn (Caribbean Storm Islands - Kolumbia), Tomáš Mrviš (MBK Baník Handlová), Isaiah Washington (KK Lovcen Četinje - Čierna Hora)

Zostávajú: Erich Korfanta (asistent trénera), Adam Antoni, Dalibor Hlivák, Ivan Židzik

 

Aktuálny program prípravných zápasov Spišských Rytierov:

24. augusta: MKS Dabrowa Górnicza (Poľ.) - Spišskí Rytieri

28. augusta: Spišskí Rytieri - Iskra Svit

31. augusta: Spišskí Rytieri - Hübner Níreďháza BS (Maď.)

3. septembra: Hübner Níreďháza BS (Maď.) - Spišskí Rytieri

9. - 11. septembra: Federálny pohár - A-skupina (Kutná Hora/ČR):

9. septembra: Patrioti Levice - Spišskí Rytieri

10. septembra: BK ARMEX Děčín (ČR) - Spišskí Rytieri

11. septembra: BC GEOSAN Kolín (ČR) - Spišskí Rytieri

16. - 17. septembra: Federálny pohár - zápasy o umiestnenie

Foto: Lukáš Droppan