• 1.

  LEV Levice
  22-14 58
 • 2.

  SNV Spišská N.V.
  22-14 58
 • 3.

  SVT Svit
  20-16 56
 • 4.

  INT Inter
  19-17 55
 • 5.

  LUC Lučenec
  18-18 54
 • 6.

  PDA Prievidza
  14-22 50
 • 7.

  HAN Handlová
  11-25 47

Nový ročník SBL by mal vo veľkej miere patriť slovenským hráčom. Viaceré kluby sa rozhodli ísť domácou cestou, na súpiskách prišlo k zaujímavým rošádam. Pred mnohými je tak príležitosť, ktorá sa už pravdepodobne nebude v takejto miere opakovať. Koho sa oplatí sledovať a prečo, to sme sa rozhodli zanalyzovať.

Matej Majerčák - BC Prievidza

Aj napriek tomu, že má ešte stále len 20 rokov, tak v prievidzskej omladine bude najskúsenejším hráčom a pravdepodobne aj slovenským lídrom. Pre Majerčáka to bude určite nová úloha, na jeho ťarche bude vo veľkej miere rozohrávka a vedenie hry BC. Určite bude mať výraznejšiu minutáž, vyššie očakávania budú v tomto smere aj od jeho produktivity. Pod vplyvom týchto okolností by mohol posunúť svoju hru na inú úroveň a zároveň sa dostať aj do väčšej pozornosti basketbalovej obce.

 

Róbert Rožánek - BKM Lučenec

Ak nerátame krátku epizódu v drese Nitry, tak pokračovateľ rodinného klanu Rožánkovcov opustil prvýkrát na dlhšiu dobu basketbalové prostredie Žiliny. Do Lučenca ho prilákala nielen osobnosť trénera Petra Jankoviča, ale aj možnosť zabojovať o najvyššie priečky. Na reprezentanta Slovenska však budú určite veľké nároky, keďže sa jeho hra bude musieť prispôsobiť tímovejšiemu basketbalu. V príprave naznačil svoj strelecký potenciál, no „Novohradčania“ sa chcú opierať aj o kvalitnú defenzívu. Práve táto činnosť je často Rožánkovi vytýkaná. Bude zaujímavé sledovať, ako sa zžije s novým prostredím.

DSC bp 11

Richard Körner - Inter Bratislava

Rodák z Košíc má skúseností na rozdávanie, teraz sa však dostal v drese Interu do novej pozície. Vo výrazne omladenom kolektíve „žlto-čiernych“ by mal vzhľadom na svoju všestrannosť byť lídrom, nielen na palubovke, ale aj v šatni. Na Pasienkoch prichádza ku generačnej obmene, Körner sa razom zaradil k „staršine“ družstva. Ako sa s tým všetkým vysporiada a k akému umiestneniu potiahne kolektív Interu?

 

Jakub Mokráň - Iskra Svit

Exodus slovenských hráčov z Prievidze pokračoval aj počas tohto leta, mládežnícky reprezentant Slovenska si prvýkrát vo svojej kariére zahrá za iný klub. To, že pre Svit to môže byť eso v rukáve, už naznačilo prípravné stretnutie proti svojmu bývalému zamestnávateľovi. Fyzicky disponovaný Mokráň sa navyše hodí do herného štýlu Svitu. Pomôcť k rozvoju by mu mala aj prejavená dôvera od vedenia klubu a trénera Rudolfa Juga.

DSC bp 10

Dalibor Hlivák - MBK Baník Handlová

Kedysi najlepší mladý hráč základnej časti a člen reprezentačného tímu Slovenska. V predchádzajúcich dvoch sezónach však herne stagnoval (vyššia konkurencia, nedôvera trénera a zranenia), čo prinieslo výrazné okresanie minutáže a hernej produktivity. Na hornej Nitre sa mu otvára perfektná šanca, Hlivák má stále len 25 rokov a ideálnu možnosť na reštart. Dravý a šikovný rozohrávač bude mať po ruke skúsených spoluhráčov, s ktorými sa môže opäť vrátiť k tomu, čo ho zdobilo v drese Karlovky. Zostáva len dúfať, že tento prestup prinesie želaný efekt.

 

Šimon Krajčovič - Patrioti Levice

V Leviciach pokračujú v slovenskej ceste, počas leta prišlo k výraznejšiemu omladeniu tímu. Čo to znamená pre Krajčoviča? V pozícii kapitána by mal byť ešte výraznejším lídrom v šatni a v zápasoch, čo aj sám deklaroval na predsezónnej tlačovke klubu. Navyše si na seba zavesil povestný terč, keďže ako jediný zatiaľ vyslovil magické slovíčko - titul. Reprezentačný rozohrávač neskrýva len tie najvyššie ambície, čo môže priniesť tlak aj na samotné družstvo Patriotov.

DSC bp 9

Michal Čekovský - Spišskí Rytieri

„Čekyho“ zatiaľ sprevádza v SBL-ke smola, dobre rozbehnutá sezóna v Handlovej sa musela pre zranenie skončiť tesne pred vrcholom - play off. Ešte nešťastnejšie to bolo na Interi, kde sa navliekol do zápasového dresu len v štyroch prípadoch. Ako však sa v športovom žargóne hovorí, každé zranenie zoceľuje hráča. To by mohlo platiť pri 26-ročnom pivotovi a jeho pôsobení medzi Spišskými Rytiermi. Pozitívne sa už dajú vnímať jeho štatistiky v prípravných stretnutiach.

Foto: Daniel Faix