• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Kvalifikácia o záverečnú miestenku na Final Eight turnaj Slovenského pohára sa dostala do záverečného kola, po úvodnom zápase je k nej bližšie ACADEMIC ŽU Žilina. Doma zvíťazila nad IMC Slovakia Považská Bystrica 99:83.

ACADEMIC ŽU Žilina – IMC Slovakia Považská Bystrica 99:83 (27:18, 24:22, 24:16, 24:27)

Žilina: Rób. Rožánek 61, Skvašik 30, Líška 4, Slezák 2, Kuric 2 (Boroň, Hájek a Rich. Rožánek 0)

Považská Bystrica: Svitek 28, Samek 23, Kubala 8, Krčmárik 4, Orihel 2 (Smatana 9, A. Péli 4, Zemánek 2, Horánsky, Hrebičík, Markovič a Žilinčík 0)

TH: 20/18 – 22/15, Fauly: 24 – 26, Trojky: 13 – 6, Rozhodovali: Mlynarčík, Uhrin

Milan Rožánek, tréner Žiliny: „V považských derby zápasoch sa vždy niečo deje a často sa rodia rôzne prekvapenia. Medzi prekvapenia predmetného zápasu patrila výborná hra oboch kolektívov a prehra favorita a lídra prvej ligy Považskej Bystrice. Zápas najmä v prvom polčase, ale miestami aj v druhom mal viac ako kvalitnú prvoligovú úroveň. Hral sa za búrlivej atmosféry, v ktorej dominovali fanúšikovia hostí. Náš kolektív bol lepší z poľa, najmä zásluhou Rožánka, ktorý zaznamenal 61 bodov, 10 asistencií a 16-krát ho fauloval súper. So Skvašikom (30 bodov) zaznamenali spolu 92% bodov Žiliny. Na najproduktívnejšom hráčovi súpera Svitekovi nazbierali naši traja podkošoví hráči množstvo faulov, dvaja skončili so štyrmi faulami a jeden sa vyfauloval. Svitek tak stačil sám na podkošových hráčov Žiliny. Dúfam, že mi to naši podkošoví prepáčia, keď poviem, že nehrali najlepšie stretnutie. Na druhej strane, ich Svitek riadne 'vyučil'. Vyzeralo to na ihrisku tak, že naši mladí a vysokí mali ďaleko cez tridsať a Svitek mal ich vysokoškolské roky. Na moje gusto sme mohli hrať dôraznejšiu, presnejšiu a hlasnejšiu obranu. Chybovali sme až príliš v odstavovaní a naopak v útočnom doskakovaní sme boli príliš pohodlní. Pokazili sme niekoľko prihrávok zbytočne nekoncentrovanosťou. Náš útok, bez častejšej realizácie našich kombinácii zaobstarali dvaja hráči Rožánek a Skvašik. Miesto vystupňovania záveru zápasu a zvýšenia skóre proti súperovi, sme po obojstranných šarvátkach prenechali iniciatívu Považskej Bystrici, ktorá ešte aj záverečnou trojkou bez našej obrany upravila výsledok zápasu.“

Michal Hájek, hráč Žiliny: "Zápas hodnotím pozitívne. Už na začiatku zápasu sme súperovi odskočili po premenených trojkových pokusoch Rožánka a Skvašika. V polčase sme viedli o jedenásť bodov. V druhej časti hry začala na ihrisku 'hustnúť' atmosféra po kanonáde Rožánka. Naše vedenie v skóre narástlo až na 30 bodov, ale žiaľ, neudržali sme ho. Aj napriek vyostrenému záveru zápasu, sme zápas dotiahli do víťazného konca.“

Peter Torda, tréner Považskej Bystrice: „Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, nakoľko sme boli presvedčení, že domáci nastúpia posilnení o ligových hráčov. Aj napriek tomu sme mali snahu odohrať čo najlepší zápas tak, aby sme mali aj pred domácou odvetou šancu bojovať o finálový turnaj Slovenského pohára. Prvá štvrtina bola až do siedmej minúty viac-menej vyrovnaná a až posledná minúta rozhodla, že domáci získali väčší náskok. V druhej časti hry sa náskok držal na 10-bodovom rozdiele. V tretej štvrtine sme doplácali na nedisciplinovanosť a hlavne na nízku streleckú úspešnosť. Domáci si postupne vypracovali dvadsaťbodový náskok. Do poslednej časti hry sme vstupovali so zámerom stiahnuť náskok na prijateľný výsledok smerom k odvete.“

Dominik Kubala, hráč Považskej Bystrice: „Nezachytili sme začiatok zápasu. Žilina si hneď v úvode zápasu spravila 10-bodový náskok. Pomaličky sme sťahovali, ale Žilina si udržiavala náskok. Po polčase sa stále navyšoval bodový rozdiel. Na konci zápasu sme pritlačili v obrane a náskok sme aspoň trochu stiahli. Do odvety ideme so 16-bodovým mankom.“