• 1.

    LEV Levice
    25-7 57
  • 2.

    PDA Prievidza
    20-12 52
  • 3.

    SVT Svit
    19-13 51
  • 4.

    KMR Komárno
    19-13 51
  • 5.

    HAN Handlová
    18-14 50
  • 6.

    SNV Rytieri
    16-16 48
  • 7.

    INT Inter
    13-19 45
  • 8.

    LUC Lučenec
    10-22 42
  • 9.

    NIT Nitra
    4-28 36

Zatvorené haly a predčasne ukončená sezóna v mužských súťažiach zamiešala tradičným režimom individuálnej prípravy. Vynútenú predĺženú prestávku využíva každý po svojom, na Hornej Nitre pracovala početná a aktívna skupinka pod vedením kondičného trénera Martina Mrviša. Brat známejšieho Tomáša nám prezradil viac o svojej práci, ale aj o fungovaní s čerstvou posilou Spišiakov.

- Po predčasnom konci basketbalovej sezóny asi nebola núdza o prácu, je tomu tak?

„Po tom, ako sa následkom pandémie predčasne ukončili všetky súťaže, som na chvíľu zostal doma a netrénoval som s nikým, pretože ako ja, tak aj moji zverenci mali obavu, že by sme porušili prísne nariadenia vlády. Približne po týždni ale tieto obavy opadli a začali sme s tréningom vonku. Postupne sa mi ozývali tradiční klienti z Handlovej, ale i profesionálni basketbalisti.“

- Kto z hráčov sa prihlásili na kondičné/individuálne tréningy?

„Počas tohto obdobia som trávil prevažnú väčšinu svojho času doma v Handlovej, a tak boli mojimi klientami Handlovčania a Prievidžania. Čo sa týka basketbalistov, o tréning ako prví prejavili záujem Miško Dolník, Mário Ihring, môj brat Tomáš, Andre Jones a Jozef Huljak. Takže práve s nimi som začal individuálne pracovať.“

- Čomu ste sa spoločne venovali, aká bola náplň práce?

„U každého je príprava individuálna. Každému jednému sa snažím spraviť tréning presne na mieru. Kým u niekoho ide viac o silové veci, u iného sú viac prioritou kondičné veci. Ak sa jedná o hráčov, ktorí v nedávnom období prekonali zranenie, u nich je náplň tréningového procesu zase odlišná. Takže každému jednému klientovi sa musí nastaviť rozdielny tréningový plán a presne v tom spočíva náplň mojej práce.“

mrvo brat 2

- Aký bol prístup hráčov, keďže k dispozícii si mal mladších i starších?

„Každý, kto prejavil záujem o moje služby, od začiatku pracoval svedomite a cieľavedome. Za prístup k tréningu chválim všetkých mojich zverencov. Musím ale povedať, že som očakával väčší záujem prevažne od mladších hráčov, keďže táto sezóna bude pre nich nesmierne dôležitá. Majú k dispozícii podstatne dlhšiu prípravu ako inokedy a preto by časom mrhať nemali. Naopak, mali by ho zužitkovať vo svoj prospech. To, čo každý jeden hráč v ligovej prestávke odtrénuje, z toho počas sezóny na palubovke ťaží. Je ale na každom jednom, ako sa k tomu postaví, tvrdú prípravu za neho nik neurobí.“

- Zo začiatku ste nemohli používať posilňovne/haly. Kde a ako ste sa snažili pracovať?

„Ako som už spomenul, pandémia nás vytlačila z posilňovne a sústredili sme sa na tréning pod holým nebom. K dispozícii sme mali činky, expandery a iné potrebné náčinie, takže mi prakticky bolo jedno, kde povediem tréning. Myslím si, že hráčom to prinieslo príjemnú zmenu, keďže sú zvyknutí neustále trénovať v halách či posilňovniach.“

- Popri svojej práci kondičného trénera si sa stal súčasťou aj handlovského klubu. Aká tam bola spolupráca?

„V handlovskom klube som začal pracovať popri štúdiu na vysokej škole, ale vtedy nešlo ešte o profesionálny džob, skôr by som to nazval akousi výpomocou. S MBK spolupracujem dva roky a podmienky pre tréning sú tu vynikajúce. Teší ma najmä fakt, že dokážem ideálne spojiť prácu v klube s mojou druhou prácou vo fitku, kde sa venujem širokej verejnosti.“

- Nedávno si bol súčasťou reprezentačného tímu do 20 rokov. Čo ti dala táto skúsenosť?

„Trénerovi Kurillovi som vďačný, že si vybral práve mňa do svojho tímu. Počas pôsobenia v národnom tíme som spoznal množstvo mladých hráčov a bol svedkom konfrontácie slovenského reprezentačného výberu s inými európskymi celkami. Myslím si, že Slovensko má talentovaných basketbalistov, no chýba mi u nich väčšia cieľavedomosť. Myslím si, že by mali na sebe viac individuálne pracovať. Ak práve tento fakt pochopia, tak v budúcnosti sa môžu živiť basketbalom.“

IMG 4049

- Čo sa všeobecne snažíš ponúkať profesionálnym športovcom?

„Okrem toho, že som kondičný tréner, sa venujem tiež fyzioterapeutii, čiže okrem silových a kondičných vecí, sa snažím jednotlivým hráčom a klientom pomáhať aj pri zotavovaní sa zo zranení.“

- Brat nedávno prestúpil do Spišskej Novej Vsi, ako si zobral túto novinku? Ako sa ti s ním vlastne pracuje?

„U brata ide pochopiteľne o špecifickú spoluprácu. Niekedy je to s ním náročnejšie ako s inými, pretože má svoju hlavu. Napokon sa ale vždy dohodneme na systéme, ktorý obom vyhovuje. U Tomáša je veľkou výhodou, že vynikajúco pozná svoje telo a preto sú tréningy s ním jednoduchšie. Čo sa týka prestupu do Spišskej, to hodnotím ako veľmi dobrú voľbu. Spišiaci v súčasnosti skladajú ambiciózny tím, ktorý bude vedený kvalitným koučom. S Tomášovým rozhodnutím som teda spokojný a samozrejme tak ako vždy, aj v nastávajúcej sezóne mu držím palce.“

Foto: archív SJ, Fiba.basketball, Lenka Molnárová