Vytlačiť
Kategória: Extra

V súčasnosti najznámejší slovenský basketbalový rozhodca Zdenko Tomašovič je aj v tejto dobe delegovaný na medzinárodné zápasy, či už v rámci európskych súťaží alebo do „bublín“, v ktorých sa hrajú reprezentačné duely. V rozhovore nám poodhalil zo zákulisia svojho remesla, ktoré sa tiež muselo prispôsobiť „covid dobe“.

Po jarnom a letnom útlme medzinárodných konfrontácií, sa basketbal opäť naplno rozbehol počas jesene. Prirodzene, koronavírus zasiahol aj do tejto oblasti. Pravidelné testovanie, takmer nulová prítomnosť divákov a aj systém „bublín“, to sú asi najviditeľnejšie a najznámejšie zmeny, na ktoré sa tento šport musel adaptovať. Ako však vlastne funguje rozhodca v tejto dobe?

„Povedal by som, že aktuálne funguje rozhodca veľmi ťažko, čo sa týka medzinárodnej scény. Je to viac-menej o cestovaní a príprave, od testovania až po zisťovania jednotlivých letov, ako daného zápasu,“ odpovedal na úvod Tomašovič.

Všetky veľké nadnárodné súťaže sa v rôznych obmenách podarilo odštartovať, aj keď je jasné, že bez neočakávaných problémov sa to neobišlo. Rôzne odklady, prípadné kontumácie, ale aj nenastúpenie do celej časti súťaže, to tiež patrí k aktuálnemu basketbalovému ročníku.

DSC 3055

„Na pravidelnej, týždňovej báze sa hrá v rámci Európy iba Liga majstrov (poz. súťaže pod hlavičkou FIBA). Tento týždeň začína v nej play off. Zmenilo sa cestovanie, všetky náležitosti okolo toho. Začína to od PCR testov, dokonca niektoré krajiny teraz zaviedli opatrenia, kde človek musí mať 4 hodiny pred odletom, napríklad do Holandska, antigénový test. Každý jeden rozhodca musí momentálne disponovať PCR testom, nie starším ako 72 hodín. Pokiaľ využíva Holandsko, či už na tranzit alebo konečnú destináciu, tak musí mať ešte 4 hodiny pred odletom uskutočnený aj antigénový test s negatívnym výsledkom,“ vymenoval Tomašovič hlavné zmeny.

Kým Liga majstrov sa hrá v normálnom režime, tak reprezentačné zápasy sa v novembri a februári hrali v tzv. „bublinách“. Systém „bublín“ sa ukázal zatiaľ ako efektívny, je možné, že sa v ňom odohrajú aj tohtoročné majstrovstvá Európy žien. „Osobne si myslím, že všetko je to postavené na ochrane zdravia. Všetci skutočne vynakladajú maximálne úsilie na to, aby bolo zabezpečené to primárne - ochrana zdravia,“ vyjadril sa slovenský rozhodca na túto tému.

DSC 1671

Samotné tímy a tiež rozhodcovia majú rovnako nastavené pravidlá pred odletom do „bubliny“ a následné fungovanie v nej. Viac-menej ide o režim hotel - hala. „Rozhodca pred odletom do danej bubliny musí mať uskutočnený test na krvné protilátky. Následne na to musí mať dva negatívne PCR testy. S tým môže uskutočniť do danej krajiny. Je to inak presne to isté, ako to majú hráči. Hotelová izba, respektíve reštaurácia, ale všetko vo vyhradených priestoroch. A potom už len transfer na zápas a z neho,“ ozrejmil Tomašovič fungovanie v „bubline“. V tomto smere vyjadril vďaku Slovenskej basketbalovej asociácie, ktorá sa stará hlavne o to, aby rozhodca následne nemusel ísť po ceste zo zahraničia do karantény: „Klobúk dole pred SBA, je naozaj veľmi nápomocná. Pomáha vybavovať hlavne výnimky, týkajúce sa časti po návrate.“

Do online priestoru sa prirodzene presunuli aj povinnosti rozhodcov - skautingy, mítingy, lekcie a podobne: „Mávame Zoom mítingy alebo je to mailovou formou, kedy každý jeden z rozhodcov urobí zo svojej strany skauting. Údaje sa nazhromažďujú a potom sa posielajú na vedenie.“

DSC 3672

Tomašoviča tiež potešil úspešný február slovenských reprezentácií. Najskôr si ženy vybojovali postup na majstrovstvá Európy, na čo nadviazali muži postupom do druhého kola predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023: „Keďže sa to týka nás a osobne si myslím, že by sme mali byť všetci na jednej a tej istej lodi, tak som sa potešil.“

Skúsený slovenský rozhodca, ktorý bol na viacerých veľkých podujatiach, vrátane majstrovstiev sveta mužov 2019, by sa mal objaviť aj na tohtoročných majstrovstvách Európy žien, ktoré sa uskutočnia v júni vo Francúzsku a Španielsku. Má už v tomto smere nejaké informácie k podujatiu?

„Ešte je dosť ďaleko a človek nikdy nevie, čo sa môže stať. Tobôž v tejto dobe,“ odpovedal na záver Tomašovič.

Foto: Lukáš Droppan