• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Po súperoch v Lige majstrov spoznali Patrioti Levice aj možných rivalov v Európskom pohári FIBA. Úradujúci šampión Niké SBL sa v prípade účasti v skupinovej fáze predstaví v D-skupine proti bulharskému Balkanu Botevgrad, českej Opavy a jednému z trojice Keravnos/Golden Eagle Ylli/Benfica Lisabon.

Patrioti Levice sa po triumfe v Alpsko-jadranskom pohári a zisku ligového titulu rozhodli premiérovo prihlásiť do súťaží pod hlavičkou Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA), t. j. Ligy majstrov a Európskeho pohára FIBA. Do druhej menovanej súťaže by spadli v prípade neúspechu na kvalifikačnom turnaji o účasť v skupinovej fáze Ligy majstrov. V tom prípade mali už pred žrebom isté miesto v Európskom pohári FIBA. Pred žrebom sa nachádzali na základe koeficientu v koši č. 4.

"Veľmi zaujímavý žreb Európskeho pohára FIBA. Myslím si, že Opavu si nemusíme vôbec predstavovať. Je to veľmi silný český tím, v poslednej sezóne extrémne šliapal Nymburku na jeho pozíciu a dokázal na jeho úkor vyhrať Český pohár. Urobili veľký vzostup a patrí im obrovský rešpekt. Balkan ako nasadený tím z prvého koša je možno trošku neznáma. Je to bulharský majster a uvidíme vzájomné porovnanie majstrov krajín. Uvidíme, kto sa reálne ako tretí tím dostane do našej skupiny. Našim cieľom a úlohou je teraz, aby sme sa čo najlepšie pripravili a vzorne reprezentovali slovenský klubový basketbal. Boli by sme samozrejme veľmi radi, keby sme v kvalifikácii Ligy majstrov nazbierali čo najviac skúseností, odohrali čo najviac zápasov a pobili sa o čo najlepšie miesto v týchto európskych súťažiach. Určite to bude veľký zážitok, tešíme sa na porovnanie s takýmito tímami," prezradil svoje bezprostredné dojmy tréner Patriotov Michal Madzin. 

Opavu nie je potrebné fanúšikom špeciálne predstavovať, ide o aktuálneho vicemajstra Česka. Podobne ako Levice, tak aj oni sa najskôr predstavia v kvalifikácii Ligy majstrov a v prípade neúspechu budú hrať Európsky pohár FIBA. V predchádzajúcom ročníku skončila už v prvej fáze tejto súťaže, v C-skupine uhrala v konkurencii Benficy, Parmu a Den Boschu 1 výhru a 5 prehier.

Balkan Botevgrad je úradujúcim šampiónom Bulharska a do Európskeho pohára FIBA sa vracia po ročnej pauze. Pri poslednej účasti sa dostal do štvrťfinále, kde prehral s Parmou. Účastník tamojšej NBL hral aj Balkánsku ligu, zahral si v nej semifinále.

Kvarteto tímov doplní neúspešný semifinalista z kvalifikačného turnaja Ligy majstrov, konkrétne to bude jeden z trojice SL Benfica Lisabon (Portugalsko), Keravnos Strovolou (Cyprus) alebo Golden Eagle Ylli (Kosovo).

"Musím povedať, že postupne ako pribúdali družstvá do jednotlivých skupín, tak D-skupina bola jednou z tých, ktoré sme si želali. Boli tam aj také, do ktorých by sme vyslovene nechceli. V prípade, že budeme hrať Európsky pohár FIBA, tak si myslím, že budeme mať jednak veľmi zaujímavých súperov, ale na druhej strane aj hrateľných. Kocky sú hodené a teraz všetka naša snaha bude smerovať k tomu, aby sme postavili konkurencieschopný tím, s ktorým budeme bojovať o postup zo skupiny. Som toho názoru, že aj napriek tomu, že tímy majú vysokú kvalitu, tak to nemusí byť úplne nereálne," zhodnotil žreb generálny manažér Ladislav Garaj.

Skupinová fáza Európskeho pohára FIBA odštartuje v priebehu októbra, hrať sa bude systémom doma-vonku a do druhej fázy postúpia tímy na prvých dvoch miestach. V ďalších dňoch bude známy kompletný rozpis súťaže.

 

Program Patriotov Levice v D-skupine Európskeho pohára FIBA:

 • 12. októbra: Patrioti Levice - BC Balkan Botevgrad
 • 19. októbra: SL Benfica Lisabon/Keravnos Strovolou/Golden Eagle Ylli - Patrioti Levice
 • 26. októbra: BK Opava - Patrioti Levice
 • 2. novembra: BC Balkan Botevgrad - Patrioti Levice
 • 23. novembra: Patrioti Levice - SL Benfica Lisabon/Keravnos Strovolou/Golden Eagle Ylli
 • 30. novembra: Patrioti Levice - BK Opava

Zdroj: patriotilevice.sk

Foto: Lukáš Droppan