• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Vstup do druhej fázy Európskeho pohára FIBA basketbalistom Patriotov Levice nevyšiel podľa predstáv, v úvodnom zápase J-skupiny prehrali na palubovke fínskeho Karhu Kauhajoki 71:105. V súboji šampiónov tak „medvede“ oplatili prehru „žlto-zeleným“ zo septembrového kvalifikačného turnaja Ligy majstrov. Zverenci trénera Michala Madzina majú v tomto kalendárnom roku na programe v tejto súťaži ešte jeden zápas, v stredu 21. decembra privítajú doma o 19.00 h izraelský Hapoel B-Cure Laser Haifa.

Pre Levice sa nezačala druhá fáza Európskeho pohára FIBA práve najlepšie, Karhu malo evidentne v pamäti prehru z Malagy a už od úvodu ich zasypávalo trojkami s neuveriteľnou úspešnosťou. Už v 3. minúte prehrávali Patrioti 2:12 a ani v ďalšom priebehu sa toho výrazne moc nezmenilo. Prichádzali síce náznaky zlepšenej defenzívy a vyššej efektivity v útoku, ale domáci tím bol takmer neomylný spoza trojkovej čiary. Navyše sa im darilo kontrolovať produkciu kľúčových hráčov na levickej strane a preto hostia prehrávali po prvej štvrtine 20:33. V druhej časti to bolo od Patriotov mierne lepšie, chvíľkami sa darilo znižovať manko, ale Karhu to malo všetko pod kontrolou. Stále strieľalo s nesmierne vysokou efektivitou za tri body, hlavne Kantonen bol v tomto smere na nezastavenie. Aj preto sa rozdiel preklopil cez 20-bodovú hranicu a do polčasovej prestávky narástol z levického pohľadu na 25 bodov – 36:61.

Druhý polčas sa už pre Patriotov začal lepšie, hlavným dôvodom bolo, že opadla ofenzívna produkcia Karhu. Zároveň sa darilo držať bodový rozdiel na úrovni, s ktorým vstupovali do tretej štvrtiny. Hosťujúci tréner rotoval vyšší počet hráčov, aby zmiernil manko. Pred poslednou 10-minútovkou prehrávali Levičania 52:78. Štvrtá štvrtina sa začala pre Patriotov ideálne, dobrým bodovým úsekom mierne ukrojili z manka a donútili domácich brať oddychový čas. Po ňom sa fínsky majster vrátil ku svojej hre a nepripustil akýkoľvek náznak dramatizácie. Opäť mu k tomu pomohla streľba za tri body, vďaka nej si pripísal prvé víťazstvo do J-skupiny a zároveň oplatil Leviciam prehru zo septembrového súboja v rámci kvalifikácie Ligy majstrov.

Európsky pohár FIBA – J-skupina:

Karhu Kauhajoki – Patrioti Levice 105:71 (33:20, 28:16, 17:16, 27:19)

Najviac bodov – Karhu: Kantonen 26, Jones 13, Kuany 12

Levice: McCallum 20, Lapornik 11, Bojanovský 4, Kotásek 2, Bachan 0 (Kovac 10, Abrhám, Freeman a van Oostrum po 8, Krajčovič 0)

TH: 13/9 – 18/13, Fauly: 19 - 15, Trojky: 22 - 8, Rozhodovali: Gedvilas, Mačiulis (obaja Lit.), Deman (Fr.)

Michal Madzin, tréner Levíc: „Veľmi dobrý vstup fínskeho tímu do zápasu, veľmi ťažko sa nám zastavovali veci. Pri úspešnosti streľby, ktorú ukázali hneď od začiatku, bolo veľmi ťažké ich zastaviť. Nebol to pre nás dobrý zápas, ťažko sa nám vysporiadavalo s ich rýchlosťou a exekúciou v útoku. Naopak, v obrane nás pritlačili a mali sme problém sami seba organizovať. Verím, že v ďalších zápasoch budeme úspešnejší.“

David Abrhám, hráč Levíc: „Veľmi ťažký zápas. Vedeli sme, že Karhu boli veľmi namotivované, pretože v kvalifikácii Ligy majstrov s nami prehrali. Od prvej minúty na nás vybehli. To, čo sme očakávali, že sa stane, tak sa aj stalo. Žiaľ, zasypali nás trojkami. Nedokázali sme to vôbec eliminovať, v obrane sme urobili strašne veľa chýb a strát. Musíme to na tréningy rozanalyzovať a určite sa do ďalších zápasoch zlepšiť.“