10-21 41
  • 9.

NIT Nitra
    4-25 33

Cesta za prvým víťazstvom v Alpsko-jadranskom pohári nebola pre Spišských Rytierov jednoduchá. V chorvátskom Zaboku prehrávali 36 minút, ale po skvelom závere oslavujú prvé víťazstvo v D-skupine.

Začiatok nebol z pohľadu Rytierov absolútne taký, ako by si predstavovali. Veľmi ľahkovážny prístup k defenzíve a nevýrazná ofenzíva bola okamžite potrestaná, domáci Zabok viedol v 4. minúte už 15:2. Po oddychovom čase to už bolo od Spišiakov lepšie, hlavne hráči pod košom zabrali, ale stále tam bolo množstvo chýb v ich hre. Chorvátsky tím to nekompromisne trestal, či už takmer bezchybnou streľbou za tri body alebo rýchlymi protiútokmi vyhrali prvú štvrtinu 33:21. Ani druhá štvrtina nebol v jej úvode príliš iná, oba tímy hrali otvorenú partiu a navyše im to neskutočne padalo z diaľky. „Novovešťania“ sa krok po kroku vracali do boja o víťazstvo, najmä dvojica Juríček a Fusek sa postarala o to, že v 7. minúte bol rozdiel už len jednobodový (43:44). Poľavenie v defenzíve sa nevyplatilo, Zabok sa opäť v správnej chvíli rozstrieľal a keď sa k tomu pridal buzzer beater Garretta, tak Rytieri šli na polčasovú prestávku s 10-bodovým mankom – 46:56.

Aj v tretej 10-minútovke sa hralo v podstate bez nejakých obrán. Postupom času sa ale Rytieri zabrali na oboch stranách palubovky, dobrú robotu v tomto prípade odvádzali rozohrávači McGlynn a Washington. Vďaka ich prínosu sa Spišská vrátila do boja o víťazstvo, dokonca sa jej podarilo stiahnuť manko na rozdiel útoku. Do poslednej časti sa išlo z jej pohľadu za stavu 66:69. Zverenci trénera Tea Hojča boli stále blízko k obratu, dôležitý okamih prišiel necelých 7 minút pred koncom, keď Hlivák trojkou vyrovnával na 72:72. O dve minúty neskôr dokonca Granič dostal tím prvýkrát v zápase do vedenia – 75:74. Od tohto momentu sa pridalo na intenzite, Spišiakom to pridalo na sebavedomí. V správnom momente útočne odzbrojili Zabok a sami chladnokrvne úspešnými strelami rozhodli o zisku svojho prvého víťazstva v D-skupine.

Alpsko-jadranský pohár – D-skupina:

KK Zabok – Spišskí Rytieri 80:88 (33:21, 23:25, 13:20, 11:22)

Najviac bodov – Zabok: Prskalo 18, Perovič 15, Garrett 14

Rytieri: Fusek 13, McGlynn 11, Granič 9, Washington 8, Mrviš 7 (Juríček 26, Hlivák 8, Antoni 6, Sokolovskij 0)

TH: 13/10 – 22/16, Fauly: 21 – 18, Trojky: 10 - 14

Povedal po zápase:

Teo Hojč, tréner Rytierov: "Začali sme zle hlavne v obrane, dostali sme 56 bodov za prvý polčas, takže som veľmi nespokojný s obranou v prvom polčase. Zápas sme otočili, keď sme v druhom polčase začali lepšie brániť, s väčšou intenzitou, s väčším nasadením, ale aj s väčším dodržiavaním našich pravidiel. Potom sa nám, najmä aj vďaka tomu otvoril útok, mali sme lepší posun lopty, z toho prichádzali otvorené strely, a to nám nakoniec prinieslo to, že sme zápas otočili v náš prospech. Sme radi, že odchádzame z Chorvátska výhrou. Teraz nás čaká len jeden deň na regeneráciu a už štvrtok zápas so silným mužstvom Rogašky, ktorá je podľa mňa kvalitnejšia ako bol tento súper, takže to bude pre nás dobrý test."

Viktor Juríček, hráč Rytierov: „Dôležité je, že sme vyhrali, ale každopádne, čo sme predviedli v prvej štvrtine a v prvom polčase, tak takýmto basketbalom sa nechceme prezentovať. O našej výhre rozhodla energia, obrana a komunikácia. To, čo sme si povedali na tréningu, sme ukázali najmä v druhom polčase. O dva dni už máme ďalší zápas, takže musíme na toto zabudnúť a pripraviť sa na to, čo nás čaká.“