Vytlačiť
Kategória: Európske súťaže

Basketbalisti Patriotov Levice neuspeli v druhom zápase J-skupiny Európskeho pohára FIBA, na domácej palubovke prehrali po dramatickej koncovke s izraelským Hapoel B-Cure Laser Haifa 91:93. V tabuľke im tak aj naďalej patrí štvrtá priečka, na prvé víťazstvo si musia počkať. Ďalšie stretnutie slovenského zástupcu je na programe v nasledujúcom kalendárnom roku, v stredu 11. januára 2023 privítajú o 19.00 h doma ukrajinský BC Budiveľnik Kyjev.

Od úvodného rozskoku sa začalo na oboch stranách vo vysokom nasadení, trochu dlhšie sa čakalo na prvé body, ale potom sa to celé rozbehlo. Patrioti tentoraz nastúpili koncentrovane, zvládli začiatok a odmenou bolo pre nich vedenie. O to sa primárne postarala dvojica Lapornik a Van Oostrum. Neskôr sa pridávali aj ostatní, bojovnosťou a hlavne dobrou defenzívou sa podarilo nad Haifou po prvej štvrtine vyhrávať 26:24. Izraelský tím otvoril druhú časť 5 bodmi v rade, ale Levice nedovolili zmenu diania na palubovke. V atraktívnej a vyrovnanej bitke mali o niečo navrch, dôležitými aspektmi ich hry bolo zodpovedné doskakovanie a využívanie protiútokov. Keď sa k tomu pridalo aj trochu šťastia, tak výsledkom bolo polčasové vedenie 46:45.

Haife sa podľa očakávania nepozdával priebeh duelu a tak do druhého polčasu nastúpila s oveľa väčšou energiou a hlavne agresivitou, ktorou nútila domácich basketbalistov k chybám. Razom sa Levice dostali do manka a vidina úspechu sa začala vzďaľovať. V správnej chvíli sa ale herne vzchopili, nezabalili to a vďaka Lapornikovi sa podarilo stiahnuť po tretej štvrtine na rozdiel útoku – 65:67. Vyrovnaná bitka pokračovala, Haifa mala vždy odpoveď na nápor Patriotov, ale rozdiel bol dlho len 2-bodový, respektíve v podobe jedného útoku. Dôležitý okamih prišiel necelých 5 minút pred koncom, Bojanovského smeč priniesol Leviciam po dlhom čase vedenie v zápase – 79:78. Veľké momenty si zobral na svoje plecia McCallum a premiérové víťazstvo v druhej fáze bolo pre domácich blízko. Hostia ale ukázali obrovský vzdor, v poslednej minúte bol stav vyrovnaný – 91:91. Koncovka bola plná emócií, žiaľ, nie so šťastným koncom pre domácich.

Európsky pohár FIBA – J-skupina:

Patrioti Levice - Hapoel B-Cure Laser Haifa 91:93 (26:24, 20:21, 19:22, 26:26)

Levice: Lapornik 27, McCallum 19, Van Oostrum 16, Bojanovský 15, Bachan 7 (Abrhám 7, Kotásek a Kovac 0)

Najviac bodov – Haifa: Weisz 21, S. Jones 16, Hickey 13

TH: 22/19 – 19/15, Fauly: 19 - 24, Trojky: 10 - 10, Rozhodovali: Mavisu (Tur.), Oliot (Fr.), Nicolae (Rum.), 1500 divákov

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Levíc: „Nechcem sa pozerať na tento zápas kvôli posledným 2 sekundám s nejakým krivým pohľadom. Mám v hlave 15 situácií, ktoré sme s extrémnou energiou pokryli a možno v závere sme urobili maličkú chybu, ktorá bola potrestaná. Škoda, pretože za tú bojovnosť, ako sme ako tím hrali, aké nasadenie a chcenie, sme si možno o čosi viac zaslúžili víťazstvo. Na to sa však nehrá. Možno by si zaslúžil tento zápas rozhodnutie na ihrisku v predĺžení, ale to sa už nezmení. Všetko je tak, ako má byť.“

Boris Bojanovský, hráč Levíc: „Určite nie je jednoduché takto prehrať. Myslím si, že sme mali šancu, ktorú možno nikto nečakal. Na konci sme mohli zápas nejako udržať a vyhrať ho, ale proti takémuto kvalitnému tímu, bola každá naša chyba v obrane potrestaná. Na konci to skončilo tak, ako to skončilo.“