• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Basketbalisti Patriotov Levice čakajú aj naďalej v J-skupine Európskeho pohára FIBA na prvé víťazstvo, vo štvrtom vystúpení prehrali doma s fínskym Karhu Kauhajoki 55:86. V tabuľke tak zostáva slovenský zástupca na poslednej priečke s bilanciou 0-4. Ich ďalšie vystúpenie je na programe v utorok 31. januára o 19.30 h na palubovke izraelského Hapoel B-Cure Laser Haifa.

Hneď od úvodu bolo jasné, že sa nezopakuje scenár z úvodného merania síl v J-skupine. Levice si postrážili úvod a najmä svoju koncentráciu na oboch stranách palubovky. Veľmi produktívne hrala americká dvojica Padgett a McCallum, vo veľkej miere sa podpísala pod 8-bodový úsek Patriotov a vedenie v prvej štvrtine. Stačilo však pár momentov a Karhu ukázalo, prečo patrí v tabuľke tejto skupiny na prvú priečku, keď v podstate okamžite zmazalo manko. Domáci to ustáli, prvú štvrtinu vyhrali 15:13. Druhá 10-minútovka mnoho basketbalovej krásy nepriniesla, tímy sa predbiehali v zahadzovaní šancí a tak nik si ani nevedel vytvoriť náskok väčší ako jeden útok. Patrioti mali opäť lepší záver, van Oostrum v podstate s klaksónom upravoval na 31:28.

Celá tretia štvrtina sa vôbec nepodobala tomu, čo sa dialo v predchádzajúcich minútach. Karhu nastúpilo s úplne odlišným nasadením, tvrdosťou a úspešnosťou streľby. Levice na to nevedeli vôbec reagovať, po 4 minútach prehrávali dvojciferným rozdielom a celkovo sa skončil tento bodový úsek 2:20 v ich neprospech. Chvíľkovo prišlo zlepšenie, ale intenzita fínskeho tímu bola priveľkým sústom pre Patriotov. Z početného množstva chýb prichádzali nekompromisné tresty a tak sa išlo do poslednej časti za stavu 39:60 z pohľadu domácich. Karhu si už posledné minúty strážilo, Patrioti sa nezmohli na výraznejší odpor.

Európsky pohár FIBA – J-skupina:

Patrioti Levice – Karhu Kauhajoki 55:86 (15:13, 16:15, 8:32, 16:26)

Levice: Padgett 15, McCallum 10, van Oostrum 8, Bachan a Lapornik po 6 (Kovac 10, Abrhám, Chaban, Kotásek a Krajčovič 0)

Najviac bodov – Karhu: Crockett 23, Kuany 15, Kantonen a Kaukiainen po 10

TH: 14/10 – 11/7, Fauly: 15 - 21, Trojky: 3 - 11, Rozhodovali: Karabilecen (Tur.), Jurjevič (Chor.), Praksch (Maď.), 1450 divákov

Michal Madzin, tréner Levíc: „Ťažko sa to hodnotí, pretože sme si to museli vyžrať do maxima, ktoré bolo asi možné. Išli sme do zápasu s tým, že chceme vyhrať. Vleteli sme do neho tak, že sme to plnili a bojovali za hranicou našich možností. Stálo to množstvo síl. Polčas ukázal nádej, v druhom sme stratili kontrolu nad našou hrou. Súper sa nakopol a ich valec nebolo možné zastaviť. Na konci sme museli pozerať na to, že o dva dni hráme ďalší zápas.“

Ben Kovac, hráč Levíc: „Náročný zápas. Začali sme dobre, padalo málo bodov. Karhu nedávalo trojky, pričom sme vedeli, že toto je jeho špecialita. V druhom polčase sme vybuchli, dostávali sme trojky, nevracali sme sa do obrany, hlavy dole, žiadna energia. Už sme nehrali náš basketbal a zaslúžene sme prehrali.“

Janne Koskimies, tréner Karhu: „Prvý polčas nebol z nášho pohľadu zlý, aj keď sme v ňom prehrávali. Nestrieľali sme veľmi dobre, ale robili sme tie veci, ktoré sme chceli robiť – agresívna obrana. Keď v tom budeme pokračovať, tak sme vedeli, že v druhom polčase budeme mať dobrú šancu na úspech. To sa napokon stalo, aj keď sme samozrejme nečakali, že to bude takýmto spôsobom a my budeme mať 20-bodovú šnúru. Z toho pohľadu sa my zdalo, že sme v tretej štvrtine unavili súpera a my sme hrali tak, ako sme chceli. Získali sme šieste víťazstvo vonku, ani raz sme ešte neprehrali a to hovorí o tom, že sa na tieto stretnutia pripravujeme dobre. Som nadšený z práce mojich hráčov, zaslúžia si kredit.“

Jaye Crockett, hráč Karhu: „Myslím si, že sme hrali dobre a bojovali sme. Celkovo hráme vonku solídne a chceme pokračovať vo vyhrávaní. To sa nám podarilo. Toto víťazstvo je pre nás dôležité, môžeme sa trochu uvoľniť teraz, ale nie moc. Chceme zostať na víťaznej vlne a koncentrovaní.“