• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Slovenskí basketbalisti do 20 rokov vstúpili neúspešne do bojov o umiestnenie na B-kategórii majstrovstiev Európy v portugalskom Matosinhose, v zápase o 9. – 16. miesto prehrali so Švédskom 71:82. Slovákov tak čaká v sobotu 20. júla o 15.00 h stretnutie o 13. – 16. miesto s rovesníkmi z Bieloruska.

Slovenský výber začal úvodný duel o umiestnenie rozvážne, v hlavne v útoku sa vedel svojmu súperovi rovnať. O čosi horšie to bolo v defenzíve, Švédsko totiž vyhralo prvú štvrtinu najtesnejším možným rozdielom – 17:16. Našim basketbalistom následne nevyšiel vstup do druhej časti, severský celok dokázal prvýkrát v zápase výraznejšie bodovo odskočiť. Zverenci trénera Ivana Kurillu sa však rýchlo spamätali, manko sa im podarilo zmazať a dokonca sa dostali aj do vedenia. Do šatní šli napokon za polčasového stavu 42:38 v ich prospech.

V tretej 10-minútovke pokračovala vyrovnaná bitka, tesné vedenie si dokázali dlho držať Slováci. Lenže ich vlastná nedisciplinovanosť ich pripravila o náskok, Švédsko viedlo pred záverečnou časťou 61:58. Slovenské družstvo nechalo v štvrtej štvrtine rozstrieľať svojho súpera, ten si v priebehu pár momentov vypracoval až 10-bodový náskok. Na to už náš výber nedokázal adekvátne zareagovať, aj napriek riskovaniu v koncovke, už duel na svoju stranu neotočil.

B-kategória ME basketbalistov do 20 rokov – o 9. – 16. miesto:

Slovensko – Švédsko 71:82 (16:17, 26:21, 16:23, 13:21)

Slovensko: Zelizňák 19, Mokráň 18, Bátovský 13, Majerčák 6, Páleník 5 (Kubala 7, Volárik 2, Siládi 1, Danielič 0)

Švédsko: Pantzar 15, Lundqvist 13, Gehrke 10, Jansson 4, Höök 3 (Palmquist 17, Lemetti 8, Jeng 6, Fungula 4, Moberg 2, Persson 0)

TH: 28/22 – 11/6, Fauly: 18 - 18, Trojky: 5 - 14, Rozhodovali: Benczur (Maď.), Baloun (ČR), Hoxha (Alb.)

Ivan Kurilla, tréner Slovenska: „V úvode a do polčasu vyrovnané stretnutie. V druhom polčase sa ukázali silné vlastnosti Švédov na útočnom doskoku a v úspešnosti trojkovej streľby, čo v konečnom dôsledku rozhodlo zápas.“

Marcel Bátovský, rozohrávač Slovenska: „Bol to vyrovnaný zápas od začiatku do konca. Prvý polčas sme mali mierne navrch my. Ale nanešťastie sa to v priebehu druhého polčasu zlomilo v prospech Švédov, ktorí premenili strely spoza trojkového oblúka a my sme na to už nedokázali reagovať.“