Vytlačiť
Kategória: Reprezentácia

Záverečnými zápasmi kvalifikácie majstrovstiev Európy 2022 spoznala reprezentácia Slovenska potenciálnych súperov v druhom kole predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023. V hre sú viaceré atraktívne basketbalové krajiny.

Najskôr si zhrňme dianie v prvom kole predkvalifikácie MS 2023, z A-skupiny si miestenku vybojovalo Portugalsko a Bielorusko a z B-skupiny sme postúpili my a Island. Pre slovenský mužský výber je to po dlhom období výraznejší postup, keďže najmä v posledných rokoch sa prepadával v kvalifikačnom formáte FIBA až k tým najskorším formátom veľkých podujatí. K tomuto kvartetu sa pridá osmička neúspešných tímov z kvalifikácie o postup na európsky šampionát.

Keďže je predkvalifikácia MS 2023 na programe v lete, tak nás možno čakajú tímy v plnej sile. To sa týka ale aj nás, v auguste by sme napríklad mohli počítať s podporou Kyla Kurica alebo Mareka Doležaja. Poďme si v skratke predstaviť potenciálnych súperov Slovenska.

S Rumunskom sa slovenský tím dôverne pozná, hral s nim v predkvalifikácii ME 2021. V roku 2019 s ním dvakrát prehral - 68:85 a 73:77. Rovnakým prípadom je Švajčiarsko, v tomto istom cykle sme uhrali výhru 88:83 a prehru 80:83. Ťahákom je v tomto prípade bez pochýb Clint Capela, hráč Atlanty Hawks a ex-člen Spišskej Novej Vsi Michel-Ofik Nzege. Tretím do partie je Severné Macedónsko, v predkvalifikácii sme s ním tiež neuspeli - 66:74 a 74:88.

2

Medzi menej zvučných súperov možno zaradiť Rakúsko, ktoré má však vo svojom družstve naturalizovaného Američana Sylvena Landesberga, ale hlavne hráča San Antonia Spurs Jakoba Pöltla. Pre slovenských priaznivcov možno neznie atraktívne Švédsko, v reprezentačnom tíme sú ex-hráči NBA Jonas Jerebko a Jeffrey Taylor. Ďalšou severskou krajinou je Dánsko, na čele s Gabrielom Lundbergom.

A potom sú v hre „veľké ryby“, ako napríklad Čierna Hora s menami ako Javonte Green alebo Nikola Vučevič. Povestnou čerešničkou na záver je Lotyšsko s plejádou superhviezd zámorskej NBA - Kristaps Porzingis, Anžejs Pasečniks, Rodions Kurucs, Davis Bertans a Dairis Bertans.

Celkovo dvanásť družstiev sa rozdelí do štyroch 3-členných skupín, do samotnej kvalifikácie MS 2023 postúpia z každej skupiny tímy na prvom a druhom mieste. Druhé kolo predkvalifikácie MS 2023 sa bude hrať v auguste 2021 (11., 14., 18., 21., 25. a 28. augusta). Je teda o čo hrať, ako sme napísali v našej veľkej reprezentačnej téme. Prípadný úspech a postup by totiž zaručoval Slovákom minimálne desiatku ďalších medzinárodných duelov počas nasledujúcich mesiacov a rokov, čo by malo byť hnacím motorom pre reprezentáciu.

Foto: Lukáš Droppan, Fiba.basketball