Vytlačiť
Kategória: Reprezentácie

Slovenskí basketbalisti zvládli dôležitý zápas B-skupiny predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023, v bratislavskej Eurovia aréne zdolali Kosovo 91:67 a zaznamenali druhé víťazstvo v skupine. V rámci novembrového asociačného termínu odohrajú ešte jeden duel v „bubline“, v sobotu 28. novembra o 19.00 h bude ich súperom Luxembursko. Svoju štvrtkovému súperovi pripravili prvú prehru v skupine a výhrou sa zároveň dostali na čelo tabuľky.

Slovenskí basketbalisti vybehli s veľkou energiou, v ich podaní to bol rozprávkový úvod, keďže po pár minútach viedli 11:0. V úvode bol veľkým ťahúňom Ihring, ale aj kvalitná defenzíva celého tímu. Kosovo sa dokázalo strelecky presadiť až po takmer piatich minútach, 6 bodmi v rade mierne zahrozili. Lenže zverencom trénera Žana Tabaka sa strelecky darilo, po 10 minútach vyhrávali 21:9. V druhej 10-minútovke súper mierne pritlačil, ale slovenský výber si s tým dokázal poradiť. Kosovčania sa strelecky trápili, čo naši hráči využívali k budovaniu vedenie. Aj napriek miernym výpadkom, išli do šatní za priaznivého stavu 42:29.

Slováci po prestávke začali zaspato, hlavne v defenzíve a v útoku robili chyby. Kosovo zrazu zacítilo šancu na zmazanie dvojciferného manka, táto ich nádej však mala krátke trvanie. Na oboch stranách palubovky zabral Pavelka, ktorý opäť dodal tímu potrebnú pohodu. Naši reprezentanti úspešne odstavili silné zbrane rivala, pred záverečnou štvrtinou viedli 62:42. V štvrtej perióde sa Slovensku podarilo kontrolovať dianie na palubovke, aj keď občas prišli hluché chvíle, ale stále bol náskok dvojciferný. V závere sa už súper nezmohol na žiaden tlak, naopak slovenské vedenie sa prehuplo cez 20-bodovú hranicu a pevným krokom dokráčali za dôležitým víťazstvom.

Predkvalifikácia MS 2023 - B-skupina:

Slovensko - Kosovo 91:67 (21:9, 21:20, 20:13, 29:25)

Slovensko: Brodziansky 26, Ihring a Krajčovič po 14, Abrhám 6, Juríček 0 (Pavelka 13, Körner 9, Musil 8, Rožánek 1)

Kosovo: Kastrati 14, Callakaj 8, Veseli 3, Zenelaj 2, Mala 0 (Hajrizi 17, Rugova 11, Azemi 8, Tmusic 4, Bunjaku a Morina 0)

TH: 20/12 - 20/16, Fauly: 20 - 21, Trojky: 11 - 9, Rozhodovali: Stoica (Rum.), Praksch (Maď.), Pitsilkas (Gréc.), bez divákov.

Povedali po zápase:

Vladimír Brodziansky, pivot Slovenska: „Myslím si, že to bol dobrý zápas. Hrali sme tvrdo, tréner nám od začiatku prizvukoval, že to bude viac-menej bitka. Od prvej štvrtiny sme hrali dobre, nasadili sme dobré tempo. V druhej sme trochu poľavili, ale po polčase sme to vylepšili. Sme spokojní.“

Jaroslav Musil, krídelník Slovenska: "Veľmi kvalitný a kolektívny výkon. Konečne sme dobre začali, dali sme aj nad 80 bodov, čo sa nám väčšinou nestáva v reprezentácii. Veľmi dobrý začiatok do tejto časti predkvalifikácie, musíme to hlavne v sobotu potvrdiť."

Tomáš Pavelka, pivot Slovenska: „Čakal som, že to bude ťažšie. Snažili sme sa dodržiavať pokyny trénera, mali sme dobrú energiu.“