• 1.

    LEV Levice
    23-7 53
  • 2.

    PDA Prievidza
    19-11 49
  • 3.

    SVT Svit
    18-12 48
  • 4.

    KMR Komárno
    18-12 48
  • 5.

    HAN Handlová
    16-13 45
  • 6.

    SNV Rytieri
    16-15 47
  • 7.

    INT Inter
    11-19 41
  • 8.

    LUC Lučenec
    10-21 41
  • 9.

    NIT Nitra
    4-25 33

Od vystúpenia slovenskej reprezentácie do 18 rokov na B-kategórii majstrovstiev Európy boli vzhľadom na mená na súpiske väčšie očakávania, ako tomu bolo u ostatných mládežníckych výberov. Napokon však z toho bol nečakaný boj o záchranu, ktorú ale Slováci bez problémov zvládli. Tréner tohto tímu Karol Wimmer zhodnotil účinkovanie na šampionáte a pomenoval problémy, pre ktoré sa reprezentácie Slovenska nachádzajú v spodných poschodiach Európy.

- Ako by ste celkovo zhodnotili účinkovanie tímu na šampionáte?

„Mňa veľmi nezaujíma, kto mal aké očakávania. Mali sme individuality talentom a schopnosťami vyčnievajúce nad väčšinou hráčov, ale basketbal je kolektívny šport. Mali sme najmladšie družstvo, čo bolo vidieť hlavne fyzicky a na môj vkus sme niekedy zadrhli v kombinácii dvojíc-trojíc, čo ale aj súvisí so schopnosťami jednotlivcov individuálne sa presadiť a vytvoriť pozíciu na skórovanie pre spoluhráča, alebo samostatne zakončiť. Pokúsiť sa zakončiť, to zvládame skôr, prihrať si už nie, alebo len málo hráčov, čo v kombinácii so slabou odolnosťou hrať pod tlakom a s fyzicky silnejšími súpermi, nás stálo lepší výsledok. Myslím si, že návyk hrať zodpovedne v obrane, tiež nie je vlastný každému hráčovi. Mali sme tri možnosti, zápas s Maďarskom sme nezvládli hlavne po energetickej stránke, lebo len dopĺňať pitný režim prípravkami od SBA na takomto turnaji nestačí. Portugalci boli nad naše sily a s Lotyšmi sme sa dlho ťahali, ale hodnotil by som ho podobne ako zápas s Maďarskom, v ktorom mali súperi na určitých postoch jasnú prevahu a my sme sa na nich nestačili v individuálnych obranných činnostiach. Prečo tomu tak je, je však podľa mňa téma spolu s fyzickým rozvojom hráčov, v ktorom sme na míle od krajín, ktoré pracujú s mládežou seriózne.“

- Po výbornom vstupe prišla tesná prehra s Maďarskom. Zanechala na tíme nejaké stopy s ohľadom na výsledky v ďalších stretnutiach?

„Myslím si, že nezanechala. Portugalsko bolo nad naše sily a opäť vyrovnaný zápas s Lotyšskom som už spomínal.“

- Prehra s Lotyšskom nás zosunula až do bojov o záchranu. S takýmto scenárom sa asi moc pred turnajom nepočítalo, je tomu tak?

„Scenáre a plány je jedna vec, realita druhá. Všetci čakali, že 'Timo' (pozn. Timotej Malovec) a 'Basťo' (pozn. Sebastián Rančík) sú v družstve a pôjde to samo.“

sr nor u18 report

- Na rozohrávke absentoval pre zranenie Martin Koller. Ako sa podpísala jeho absencia na hernom prejave vášho tímu?

„Martin sa zranil na začiatku prípravy v zbytočne prehecovanom prípravnom zápase s reprezentáciou do 20 rokov, v ktorom bolo množstvo úmyselných faulov, obrovské emócie atď. Je škoda, že nešiel, mal byť prvým rozohrávačom, ktorý dáva hre tvár a má cit pre hru. Fakt je ten, že nešiel a tým to pre mňa končí.“

- Ako vyznieva porovnanie slovenských hráčov s Európou v tejto kategórii? V čom zaostávame, v čom máme navrch?

„Máme hráčov schopných vyrovnať sa, predčiť súperov v basketbalových schopnostiach a tvoriť, ale výrazne zaostávame v sile, ktorá súvisí so schopnosťou hrať pod tlakom a ochote biť sa, 'pomlátiť sa' sa o výsledok, čiže basketbalové schopnosti nestačia.“

- Je konečné 17. miesto reálnym zrkadlom tejto kategórie vzhľadom na takmer 2 sezóny hracích obmedzení v mládežníckych kategóriách?

„Neviem, či obmedzenie na to vplývajú. Boli sme jedna z mála krajín, čo obmedzila mládežnícky šport, čo je jednoducho tak. Moja filozofia je, že nemusíš dať bod a môžeš byť osožný pre družstvo. Družstvu stačí dať o bod viac a vyhrať, len ľahšie je strieľať, nebrániť a sťažovať sa na obmedzenia. A či je reálnym zrkadlom neviem, pred nami skončili družstvá s dvoma víťazstvami, ale to je model súťaže a kým nedosiahneme lepšie umiestnenie, tak dlhodobo nebudeme v lepšom koši pri žrebovaní, takže áno, asi je to reálne umiestnenie.“

U18 pred me preview 1

- Čo by sa malo zmeniť, aby umiestnenia mládežníckych reprezentácií boli lepšie?

„Toho je veľmi veľa. V prvom rade, treba sa pozrieť realite do očí, prestať snívať, začať robiť a trénovať. Basketbal je druhý najpopulárnejší šport na svete, keď neberiem do úvahy po futbale kriket. Jednotka hokejového draftu zarába v prvej sezóne okolo 925-tisíc amerických dolárov, v basketbale je to cez 10 miliónov amerických dolárov. Čiže slabého súpera nemáte, každý ho chce hrať, pripravuje sa na konfrontáciu, vytvára podmienky a má ciele, ako ich chce dosiahnuť. My si myslím, že môžeme, že sme nejakí, len to treba v zápasoch potvrdiť, lebo nestačí hrať so súperom vyrovnane, treba aj vyhrávať v stále silnejšej konkurencii. Stačí sa pozrieť na severské krajiny, kam sa pohli za 20 rokov. My sladko spíme a myslíme si, že na nich máme. Obyvateľstvom menej početnejšie krajiny majú vyšších, fyzicky silnejších hráčov. Spôsob, akým hrajú a ako je účelný, koľko má Fínsko hráčov v popredných ligách Európy, aké sú to typológie hráčov, čo vedia a aké sú domáce ligy. Toto my nevieme? A koho je to chyba, že my nemáme? Každého z nás, od SBA, cez kluby, trénerov a hráčov. Na ME hralo každé družstvo osobnú obranu a ako je to u nás? Pozrime si tohtoročné majstrovstvá Slovenska – juniori 40 minút zóna, kadeti jedno družstvo 40 minút, druhé 38 minút zóna, kategória do 15 a 14 rokov zóna, nižšie stiahnutá osobná obrana, čiže ako chceme mať hráčov schopných zvládať tlak súpera v obrane, keď ich tomu tlaku v domácej súťaži nevystavujeme? Ako teda pripravujeme hráčov na medzinárodnú konfrontáciu? Vieme driblovať, strieľať, prenikať, prihrávať v prostredí, že nám stále niekto dýcha na krk? Aká je systematická práca s nadanými hráčmi, ich vyhľadávanie a sú na nich kladené nároky a majú vytvorené podmienky na rast? Prečo je prepad výkonnosti medzi 'U16' a 'U18'? Aká je propagácia a kto sú vzory pre mladých hráčov. Je to NBA na senzáciechtivom slovenskom webe? To si môžem prečítať na webe NBA. Kde je seriózna, dlhodobá prezentácia mužskej zložky? Nikde. Kto ju má zabezpečiť? Má to byť tak, že napíš si článok a ja ti ho hodín na web? Pred časom tu prebehla prezentácia identity slovenského basketbalu, kto je jej garantom, kto zabezpečí, že bude zavádzaná do praxe a kto bude hlavne kontrolovať, či sa tak deje? Myslím si, že nastal čas rozdeliť SBA na tri zmysluplné časti – ženy, muži a úplne iný šport – 3x3. Oddeliť ich separátne nákladovo, aj ľudskými zdrojmi, aby sme mali v každej časti výkonné pozície, ktoré veci riešia a vyriešia. Budeme mať len to, čo si uvaríme. Snáď nebudeme čakať do volieb a mať len očakávania.“

Foto: fiba.basketball