Vytlačiť
Kategória: Reprezentácie

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia sa dočkala prvého úspechu v D-skupine predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025, vo svojom treťom vystúpení zdolala Dánsko 74:70. Za premiérovou výhrou potiahol náš výber Vladimír Brodziansky s 23 bodmi. Ďalší duel zverencov trénera Aramisa Nagliča je na programe v nedeľu 13. novembra o 18.00 h, kedy bude ich súperom Nórsko.

Začiatok zápasu sa niesol v znamení streleckého súboja Brodzianskeho s Mortensenom, obaja zaznamenali v úvode zhodne po 6 bodov svojich tímov. Lepšie na tom boli postupom času Dáni, Mortensen mal v piatej minúte na konte 12 zo 14 bodov hosťujúceho tímu. Tréner nášho výberu Aramis Naglič musel zareagovať oddychovým časom, jeho hráči totiž nehrali práve dôsledne. Následne sa herný prejav Slovákov zlepšil a krok po kroku sa darilo otáčať zápas. K Brodzianskemu sa strelecky pridali Mokráň a najmä smečiarsky efektívny Fusek, čo prinieslo priaznivý stav 23:17 po prvej štvrtine. Slovenskej reprezentácii patril začiatok druhej 10-minútovky, na 4 minúty strelecky umlčali Dánov a kolektívnym výkonom si vypracovali dvojciferný náskok. V priebehu niekoľkých chvíľ ale oň veľmi rýchlo prišli, prestali totiž hrať svoju hru a Dánsko tak vrátili do hry. Od tohto momentu to bola vyrovnaná partia, ale domáci mali v nej predsa len o niečo navrch. Vďačiť môžu za to najmä Brodzianskemu, prvý polčas vyhrali Slováci 39:35.

Nášmu výberu perfektne vyšiel nástup do druhého polčasu, 14 bodmi v rade sa opäť dostali na koňa a Dánom odskočili na dvojciferný rozdiel. Hostia doplatili na strelecky hluchú chvíľu, ktorá v tomto prípade trvala päť minút. Pre Slovákov boli tieto momenty kľúčové z pohľadu boja o prvé víťazstvo v skupine. Hostia síce hrýzli, ale výraznejšie sa nepodarilo zatlačiť slovenské družstvo. Do poslednej periódy sa išlo za stavu 57:46. V záverečnej štvrtine to nebola zrovna útočná prestrelka, tento scenár však hral do karát Slovensku. Bez väčších komplikácií si vedelo strážiť svoj náskok, dôležité body pridával najmä Brodziansky. Dánsko v samotnom závere riskovalo, ale na obrat to už nestačilo.

Predkvalifikácia ME 2025 – D-skupina:

Slovensko – Dánsko 74:70 (23:17, 16:18, 18:11, 17:24)

Slovensko: Brodziansky 23, Ihring 16, Mokráň 13, Malovec 8, Krajčovič 2 (Fusek 10, Majerčák 2, Bachan a Doležaj 0)

Najviac bodov Dánska: Jukic 21, Mortensen 14, Bergstedt 13

TH: 23/13 – 16/9, Fauly: 23 - 19, Trojky: 7 - 11, Rozhodovali: Jurčevič (Chor.), Chucea Morenová (Šp.), Prpa (Srb.), 1000 divákov

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Veľmi dobrý pocit. Nikto nechce prehrávať, o mne to platí určite. Celý život človek bojuje za to, aby vyhrával. Teší ma výkon tímu a stabilita, ktorú sme v tomto zápase ukázali. Je tu Brodziansky, ktorý dáva chlapcom sebavedomie. Ihring odohral lídersky zápas. V každom momente sme vedeli, čo máme útočne robiť a v defenzíve sme kontrolovali doskok. Urobili sme všetko, čo sme potrebovali.“

Mário Ihring, hráč Slovenska: „Spravili sme si náskok, trochu sme sa uspokojili a Dánsko sa vrátilo. Stále je to náš problém, že sa ako slovenský národ uspokojíme a nedotiahli to v momente, keď to bolo o 20, tak na 30 alebo 40 bodov. Trochu sme poľavili a ako keby sme nechali priebeh zápasu na nich.“

Vladimír Brodziansky, hráč Slovenska: „Bol to ťažký zápas. Myslím si, že po väčšinu času sme hrali dobre, ale na konci sme trochu znervózneli a prestali sme hrať. Našťastie sme vyhrali, veľmi dôležitá výhra. Sme spokojní s tým, že sme konečne dokázali vyhrať.“