Vytlačiť
Kategória: Reprezentácie

Slovenskí basketbalisti zvládli aj záverečné vystúpenie v D-skupine predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025. V nedeľu zvíťazili na palubovke Dánska tesne 72:71. Zverenci trénera Aramisa Nagliča vybojovali štvrtú výhru za sebou a účinkovanie v "déčku" zakončili na druhom mieste s bilanciou štyri víťazstvá a dve prehry. Z postupu sa napokon neradovali, vo večernom zápase Severné Macedónsko potvrdilo proti Nórsku úlohu favorita a zahrá si v „riadnej“ kvalifikácii. Náš výber si tak v lete zopakuje predkvalifikáciu ME 2025, konkrétne jej poslednú, tretiu fázu.

Záverečný duel pre oba tímy v D-skupine predkvalifikácie ME 2025 priniesol na oboch stranách mnoho nepresností, preto diváci videli aj pomalší bodový začiatok. Brodziansky dostal 6 bodmi za sebou Slovensko do vedenia, ale domáce Dánsko odpovedalo 8-bodovou šnúrou a najmä efektívnym Darbom. Naši basketbalisti sa snažili strieľať primárne z diaľky, ale vo svojej hre robili množstvo chýb, ako keby im dôležitosť zápasu zväzovala ruky. Súper Slovákov odskočil ďalšou 8-bodovou šnúrou, keď sa na približne 4 minúty nepodarilo nikomu z družstva trénera Aramisa Nagliča skórovať. To sa ukázalo aj na skóre po prvej štvrtine, ktoré nebolo zo slovenského pohľadu priaznivé – 12:21. Druhá štvrtina bola v duchu zlepšenej streľby Slovenska a tiež defenzívnej činnosti, keď sa po 3 minútach podarilo vyrovnať na 23:23. Nášmu výberu to vlialo potrebné sebavedomie, ale k otočeniu vývoja zápasu na svoju stranu vždy tomu niečo chýbalo. Dánsko malo herne o niečo navrch, po prvom polčase viedlo 35:33.

Druhý polčas začal vo svižnom ofenzívnom duchu, ale tento úsek netrvalo nejako dlho. Všeobecne sa oba tímy napracovali na každý kôš. Čo sa týka Slovákov, nevyužívali mnohé možnosti bodovo odskočiť súperovi, vďaka čomu si Dánsko držalo tesný náskok. Keď sa konečne podarilo adaptovať na dánsku tvrdosť a zabrať v obrane, tak hneď bola z toho 10-bodová šnúra Slovákov. Duo rozohrávačov Majerčák a Krajčovič dokázalo pre tím vybojovať psychologickú výhodu v momentoch, keď skúšali domáci basketbalisti pritlačiť, tak bodmi schladilo ich nápor. Pred poslednou periódou to pre našu reprezentáciu vyzeralo dobre, viedla 59:49. Dánsko otvorilo štvrtú štvrtinu podľa očakávania veľkým a úspešným tlakom, zo slovenského náskoku dokázalo výrazne ukrojiť. Po troch minútach svietil na tabuli z domáceho pohľadu stav 59:61, preto prišla reakcia v podobe nášho oddychového času. Po ňom prišla upokojujúca odpoveď v podobe Brodzianskeho trojky. Útočné doskoky Dánska boli neustále veľkým problémom, preto súboj o víťazstvo sľuboval ešte drámu. Domáci sa po dlhom čase dostali do vyššieho vedenia, čo sa napokon z pohľadu koncovky ukázalo ako dôležité. Ako-takú nádej sa podarilo vykresať 48 sekúnd pred koncom, Brodziansky upravoval zo slovenského pohľadu na 70:71. Krajčovič hneď na to premenil oba trestné hody, následne sa nepodarilo Dánom premeniť posledný útok a slovenská radosť na palubovke mohla vypuknúť.

Predkvalifikácia ME 2025 – D-skupina:

Dánsko – Slovensko 71:72 (21:12, 14:21, 14:26, 22:13)

Najviac bodov – Dánsko: Jukic 21, Darbo a Zohore po 14

Slovensko: Brodziansky 29, Krajčovič 18, Fusek 7, Malovec 3, Volárik 0 (Majerčák 15, Abrhám, Bachan a Doležaj 0)

TH: 19/10 – 23/18, Fauly: 23 - 19, Trojky: 7 - 10, Rozhodovali: Gracin (Chor.), Rutešič (Č. Hora), Ninkovič (Srb.)

Povedali po zápase:

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Výborné, štyri zápasy po sebe vyhrať. Zápas bol fyzicky veľmi náročný. Dánsko má fyzicky super silné družstvo, dosť sme trpeli, museli sme kombinovať obranu. Gratulujem chlapcom, že to vydržali. Mali 25 útočných doskokov, čo je neuveriteľné, ale vyhrali sme napokon zápas. Teraz si užívame radosť a čakáme, čo stretnutie Nórska so Severným Macedónskom.“

Vladimír Brodziansky, hráč Slovenska: „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo vyhrať. Bol to skvelý tímový výkon. Myslím si, že sme si to trochu na konci skomplikovali, ale doviedli sme to do víťazného konca, čo je super.“

Šimon Krajčovič, hráč Slovenska: „Pocity sú vynikajúce. Už po domácom zápase so Severným Macedónskom, v ktorom sme si udržali teoretickú šancu na postup, tak sme prišli do Dánska s cieľom vyhrať. Večer fandíme Nórom.“