• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Oba vyššie nasadené tímy odštartovali prvé kolo play off Niké SBL úspešne. Svit sa na prvý bod v sérii natrápil, Prievidzu zdolal po veľkej dráme až v predĺžení.

Niké SBL - 1. zápas 1. kola play off:

Iskra Svit - BC Prievidza 110:107 pp (22:21, 32:21, 19:17, 21:35 - 16:13)

Svit: Andrews 22, Green 17, Mokráň 10, Baker 7, Baldovský 6 (Parsons 25, Avramovič 21, Turza 2, Horváth 0)

Prievidza: Sitton 29, Vašl 28, Bjeletič 16, Louiserre a Majerčák po 12 (Kincel a Robertin po 4, Matuška 2, Lukáč 0)

TH: 21/14 - 23/17, Fauly: 22 - 24, Trojky: 12 - 16, Rozhodovali: Tomašovič, Šarišský, Kurpaš

/stav série - 1:0/

Róbert Ištvánik, tréner Svitu: „My mávame s Prievidzou také zápasy, že buď je to dramatické do konca, alebo jeden tím vyhrá o 20 a viac bodov. Toto teda bola dramatická koncovka. Prvé tri štvrtiny sme robili v podstate to, čo sme chceli. Postupne sme si budovali vedenie a ani obrana nebola vôbec zlá. Išli sme si za tým, čo sme si povedali. V štvrtej štvrtine sme však asi dostali nejakú stopku do hláv alebo neviem, čo sa udialo. Keď si povieme, že máme nula faulov, chceme hrať agresívne, no my pustíme Prievidžanov do ľahkých prienikov a striel bez toho, aby sme urobili faul, tak to moja hlava neberie. Budeme sa o tom musieť porozprávať a vyriešiť to. Vlastnými chybami, vlastnou hlúposťou a laxnosťou v obrane sme ich dostali na koňa. Akonáhle sme stratili momentum, Prievidza začala hrať s ľahkosťou a premieňala už aj ťažké strely. My sme sa, naopak, začali trápiť. V útoku sme boli vo vedení o 15 bodov, ale my začneme hrať jeden na jedného namiesto toho, aby sme si posúvali loptu a hrali trpezlivo, aby za nami behala obrana súpera. Došlo to nakoniec do predĺženia, kde sa prejavila skúsenosť Sašu Avramoviča, ktorú bolo výrazne cítiť aj pred koncom riadnej hracej doby, kedy nás kapitánsky podržal. Patrí mu za to vďaka a ďakujem aj ostatným, ale toto, čo sa stalo v štvrtej štvrtine, sa už viac nemôže opakovať, lebo na to doplatíme.“

Saša Avramovič, hráč Svitu: „Teraz som strelecky potiahol ja, v inom zápase to bude niekto iný. Hlavné je, že sme zvíťazili. Nesmie sa však stávať, že štyri desatiny sekundy pred koncom dostaneme taký ľahký kôš. To sú obrovské chyby. Určite si to pozrieme na videu. Ja som to ešte nikdy nevidel, ale v basketbale sa človek vždy môže prekvapiť. Počíta sa však víťazstvo a na to, aké bolo, sa rýchlo zabudne. Celkovo sme nehrali zle, no ku koncu sme začali robiť veľa chýb v obrane, hostia sa chytili a výborne strieľali. V Prievidzi musíme zo seba vydať všetko. Potrebujeme hrať tak, ako teraz, ale treba vedieť, kedy máme ísť do rýchleho útoku a kedy útok spomaliť. Prievidza je skúsený tím, ktorý vie, kedy a čo. Treba dávať pozor na maličkosti v obrane.“

Maroš Helmecy, tréner Prievidze: „Pre divákov to bolo určite zaujímavé stretnutie, no pre nás, bohužiaľ, s prehrou. Skúsime si to rozanalyzovať, pretože niektoré veci, ktoré sme si povedali, sme počas prvých troch štvrtín vôbec nedokázali plniť, o čom svedčí aj 14-bodové manko. Do zápasu sme sa síce vrátili, ale potom nám chýbali sily v koncovke, keď sa celý zápas vraciame do hry. Povieme si jednoduché veci, no nie sme schopní ich plniť. Napriek tomu sme prehrali až v predĺžení, čo si chlapci musia uvedomiť. Pozrieme si video a ak nechceme pripustiť koniec sezóny, musíme v sobotu zvíťaziť.“

Matej Majerčák, hráč Prievidze: „Bolo to pravé play off a diváci si určite prišli na svoje. Zároveň tam však bolo veľa chýb a mrzí nás, že sme prehrali napriek tomu, že k víťazstvu sme boli veľmi blízko. Určite sme neboli stopercentní, mali sme nejaké výpadky a zbytočne stratené lopty. Bojovali sme, no strácali sme nejakých 15-17 bodov, čo je strašne veľa. Na konci nám to nevyšlo, Svit vyhral prvý zápas, no verím, že doma sériu vyrovnáme a keď sa vrátime do Svitu, tak sa šťastie usmeje na nás.“