• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Organizátor Final Four Slovenského pohára opäť nezdvihne nad hlavu trofej pre víťaza. Pre Lučenec sa toto podujatie skončilo už v semifinále, keď vo finálovej repríze sa tentoraz radoval z víťazstva Svit.

Final Four Slovenského pohára odštartovalo pomalším bodovým prídelom na oboch stranách. Lučenec sa dostal do mierneho vedenia, keď bodovú produkciu obstarávala dvojica Kneževič a Armstrong. Svit výrazne nezaostával, na jeho strane robila najväčší „vietor“ dvojka King a Koval. Celkovo sa ofenzívy rozstrieľali, diváci tak mohli sledovať atraktívny súboj z tohto pohľadu. Iskra mala lepší záver, Atwood upravoval z pohľadu hostí na 22:19 po prvej štvrtine. Aj v druhej časti pokračoval útočný basketbal, Svit však k nemu pridal aj obranu a začal si budovať odstup. V 4. minúte už viedol dvojciferným rozdielom – 33:23, keď to zobral do svojich rúk Atwood. Na lučeneckej strane to zobral na seba Bolek a práve on pomohol k tomu, aby sa domáci tím vrátil do zápasu. Hostia si však vždy našli bodovú odpoveď a zmenu scenára zápasu nepripúšťali. Na prestávku mohli ísť spokojnejší, viedli 47:39.

Zmena scenáru zápasu sa v úvode druhého polčasu nediala, Lučenec si totiž nevedel vytvoriť koncentrovanejší nápor. Keď sa však Svit ofenzívne zasekol a Kneževič sa opätovne rozohral, tak šanca na obrat bola razom realitou. „Pelikáni“ stiahli na rozdiel jedného útoku, vtedy ale legionári Iskry zobrali na seba zodpovednosť a nedovolili obrat. V tretej štvrtine sa hral vyrovnanejší basketbal, bližšie k postupu bolo stále družstvo spod Tatier. Keď potrebovalo zabrať, tak zabralo, čo sa ukázalo aj na skóre po 30 minútach – 70:60. Žiadna zmena neprichádzala aj v záverečnej štvrtine, Svit si bezpečne kontroloval svoj náskok. Lučenec ešte v závere vykresal iskierku nádeje, ale na rozbehnutého súpera to už nestačilo.

Final Four Slovenský pohár 2022/2023 – semifinále:

BKM Lučenec – Iskra Svit 75:86 (19:22, 20:25, 21:23, 15:16)

Lučenec: Kneževič 27, Goss 15, Armstrong a Eaddy po 10, Bolek 6 (Sullivan 7, Zorvan 0)

Svit: Atwood 26, King 20, Goncalves 17, Smith 14, Koval 9 (Baldovský 0)

TH: 10/9 – 2/2, Fauly: 13 - 10, Trojky: 4 - 10, Rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Šarišský

/Svit postúpil do finále Slovenského pohára/

Nenad Miloševič, tréner Lučenca: „Myslím si, že Svit vyhral každú jednu štvrtinu zápasu. To hovorí za všetko. Nevie, či dôležitosť zápasu nám zväzovala ruky, ale strelecky sme mali veľmi zlý deň. Aj keď sme sa chytila v obrane, tak v útoku sme nevedeli premeniť mnoho otvorených striel a jednoduchých situácií. Gratulujem Svitu a želám mu všetko dobré vo finále.“

Elyjah Goss, hráč Lučenca: „Všetko je to v podstate len o nás. Mali sme skauting report o Svite, hrali sme v tejto sezóne už 4-krát. Nedokázali sme ich zastaviť, čiže je to 100-percentne naša chyba, že sme v tomto stretnutí prehrali.“

Oleg Meleščenko, tréner Svitu:Veľmi ťažký zápas, bojovalo sa až do konca. Zvládli sme to. V druhej polovici stretnutia sme konečne vyhrali na doskokoch, k tomu sa pridalo 17 asistencií, čo hovorí o tom, že sme podľa mňa hrali viac ako tím. Lučenec má veľmi dobré mužstvo, kvalitnú robotu robí Nenad Miloševič, ale teraz sme boli lepší.“

T.J. Atwood, hráč Svitu: „Bol to dobrý súboj, ako to obvykle v zápasoch s Lučencom býva. Majú kvalitný tím, doma hrajú ešte lepšie. Znamená to pre nás veľa, že sme dokázali nad nimi zvíťaziť. Nebolo to však jednoduché. Myslím si, že na konci rozhodlo to, že sme premieňali naše šance a koncentrovali sme sa na defenzívu. Tá nám napokon priniesla víťazstvo v tomto zápase, k tomu sme dávali strely a jeden druhému verili. Kolektívne sme sa podieľali na tomto úspechu.“