• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Hosťujúce tímy v 17. kole kraľovali, ani jeden domáci tím v sobotňajších zápasoch neuspel. Leviciam vyšiel návrat do Nitry, Handlová triumfovala na Spiši. Ďalšie dve stretnutia mali dramatické a tesné koncovky, Komárno ukončilo na Interi sériu prehier a Prievidza si vo Svite napravila chuť.

Niké SBL 2023/2024 – 17. kolo základnej časti:

Slávia SPU Nitra – Patrioti Levice 58:71 (14:19, 14:18, 9:23, 21:11)

Nitra: Jordan 8, Kotásek 7, Urban 4, Mäsiar a J. Vojtek po 2 (Žiak 17, P. Vojtek 7, L. Foltín 5, Kobulnický 4, Misal 2, Schmideg 0)

Patrioti: Adaway 17, Wheeler 14, Abrhám 12, Kováč 9, Bojanovský 4 (Pažický 6, Krajčovič 4, Chaban 3, Solčánsky 2, Tončík 0)

TH: 17/12 – 18/14, Fauly: 20 - 19, Trojky: 4 - 5, Rozhodovali: Ženiš, Margala, Uhrin

Povedali po zápase:

Ľubomír Urban, tréner Nitry: "V prvom rade ďakujeme súperovi, že bol k nám zhovievaví a v podstate, keď sa pozrieme na skóre, vzhľadom na kvalitu súpera, sme spokojní. Zahrali si všetci hráči, dokonca aj tí, ktorí prišli v priebehu týždňa, napríklad aj Lukáš Foltín, ktorý, nedá sa povedať, že by ma prekvapil. Otázka je, či dokáže rovnako hrať aj v zápasoch, v ktorých o niečo pôjde. Zahral si aj Alex Schmideg, Samo Misal a myslím si, že celý zápas sa niesol v slávnostnejšej atmosfére, ako si Levice predstavovali."

Samuel Misal, hráč Nitry: "Myslím si, že na to, že sme hostili majstra, sme zahrali prvý polčas veľmi dobre, do šatne sme išli s 9-bodovým rozdielom. Tretiu štvrtinu sme zaváhali, Levice sa dostali na koňa a už bol rozdiel 20 bodov. V štvrtej štvrtine sme už vlastne iba dohrávali. V tej tretej štvrtine sa to vlastne rozhodlo. Tým, že nám Levice ušli, tak už sme vlastne stratili šancu na výhru."

Michal Madzin, tréner Patriotov: "Vieme si predstaviť aj lepší zápas z našej strany, na druhej strane, potrebovali sme tu vyhrať a to sme splnili. Verím, že vieme hrať aj lepšie, dostali šancu aj mladí chalani, ale nie som úplne spokojný ako sme vyzerali a verím, že to bude lepšie v ďalších zápasoch."

Daniel Chaban, hráč Patrotov: "Myslím si, že prvý polčas bol vyrovnaný, my sme si vytvorili veľa otvorených striel, ktoré sme bohužiaľ nepremenili. Dali sme šancu Nitre, aby sa držala v prvom polčase. V druhom polčase sme boli koncentrovanejší, zrýchlili sme hru, padli nám nejaké strely, zlepšili sme našu obranu, zväčšili náš náskok a v závere sme mohli dať šancu našim mladým hráčom."

 

Iskra Svit – BC Prievidza 75:77 (18:23, 18:13, 22:28, 17:13)

Svit: Brown 18, Mozone 14, Kalthoff 13, Sumbry 9, Turza 2 (Rožánek 15, Osawe 4, Harabin 0)

Prievidza: Taylor 24, Belikov 15, Crouch 14, Milner 13, Rhodes 9 (Bolek 2, Kincel, Lukáč a Teličák 0)

TH: 11/11 – 15/12, Fauly: 16 - 15, Trojky: 8 - 7, Rozhodovali: Tomašovič, Šarišský, Karnay

Povedali po zápase:

Lukáš Varga, tréner Svitu: „Už neviem, čo mám na to povedať. Dobrý zápas, oba tímy hrali veľmi dobre v obrane a rozhodlo sa v poslednej sekunde. Mne sa zdalo, že lopta išla von od hráča Prievidze, ale lopta zostala hosťom. Tak rozhodli rozhodcovia a nemáme možnosť preskúmania situácie na videu, aby sa to dalo korigovať a takto to vyzerá. Skúšame nejaké veci, musíme viac vsádzať na obranu a tam sa všetko pre nás začína. Potrebujeme aj väčšiu rotáciu, aspoň na dve-tri minúty použiť Dávida Harabina. V prvých polčasoch využiť nejaké fauly navyše, čo by mohlo tímu pomôcť. Mužstvu však naďalej verím. Sezóna je dlhá, o tri dni nastúpime v Komárne a musíme poctivo pracovať.“

Peter Kalthoff, hráč Svitu: „Po polčase sa zmenili nejaké veci v defenzíve, ale ofenzívu sme mentálne nezvádli dobre. Robili sme množstvo zlých rozhodnutí, pramenili z toho straty a koše súpera. Niekedy to tak býva. Záverečná situácia je síce frustrujúca, ale v zápase je množstvo momentov, ktoré sa dajú zvládnuť lepšie, aby o výsledku nerozhodovala posledná hra. Musíme ísť ďalej a už sa sústredíme na ďalšie stretnutie.“

Saša Jankovič, tréner Prievidze: „Rozhodujúci bol náš prístup. Mali sme síce 19 stratených lôpt, čo je extrémne veľa, ale nerozpadli sme sa ako v predošlých stretnutiach s vyrovnanou koncovkou. Držali sme spolu ako celok a pomohlo nám aj to, že Svit nenašiel riešenie na našu zónovú obranu. Skúsenosti Belikova nám veľmi pomohli a sme šťastní, že lopta, ktorá možno mohla ísť na stranu Svitu, bola tentoraz prisúdená nám. Chlapci to zvládli na výbornú. Taký signál máme nacvičený, samozrejme, s viacerými riešeniami, ale Belikov ukázal, na čo je tu. Má viac skúseností ako polovica nášho tímu dokopy a ukázal, že basketbal sa hrá hlavou a nie len fyzičkou, či rýchlosťou. Liga je veľmi vyrovnaná a každý môže zdolať každého. Všetci majú lepšie i horšie obdobia. Svit mal vynikajúcu prvú štvrtinu sezóny, no momentálne sa mu nedarí. My sme však tiež na hojdačke a sezóna bude ešte dlhá. Tímy sa väčšinou spoliehajú na mladých hráčov z Ameriky, no s nimi treba veľa pracovať a byť trpezliví. My dokážeme zdolávať súperov na ich palubovkách, ale musíme ešte detekovať, kde je problém doma a prečo hráme u nás v kŕči. Náš herný prejav sa však zlepšuje.“

Oleksandr Belikov, hráč Prievidze: „Bol to náročný duel, pretože sme mali za sebou niekoľko prehier o pár bodov. Tentoraz sme to však konečne zvládli v podstate s klaksónom my. Bola to bežná situácia, kde potrebujeme nájsť voľného spoluhráča, ktorým som bol teraz síce ja, ale je to tímová práca. Až na pár menších chýb, sme zahrali sme aj dobre v obrane a darili sa nám aj rýchle protiútoky. Ukázali sme, že v tejto lige dokážeme prekvapiť.“

 

Inter Bratislava – BC Komárno 76:79 (21:18, 19:24, 15:23, 21:14)

Inter: Pavlovič 25, Sudžum 22, Daye 15, Adomavičius 6, Hudec 0 (M. Koller 8, Ďurečko a Szabó 0)

Komárno: Markovič 20, Gilbreath 19, Páleník 11, Nuhu 9, Foltín 3 (Walker 9, Volárik 8, Danielič a Dolník 0)

TH: 16/9 – 20/13, Fauly: 18 - 18, Trojky: 11 - 8, Rozhodovali: Kúkelčík, Bara, Stopka

Povedali po zápase:

Danilo Rakočevič, tréner Interu: „Neviem, či prežijem túto sezónu, keď takmer každý zápas hráme na jednu loptu. Ťažko sa to hodnotí, keď hostia spravili sedemnásťbodovú šnúru, počas ktorej sme nič netrafili a neboli sme organizovaní. Tu kdesi bol bod zlomu. A musia sa pridať ostatní hráči – tento raz sa pridal Martin Koller v niektorých činnostiach – lebo takto sa nám ťažko hrá. Niektorí hráči tu nie sú prítomní, máme svoje výkyvy, aj v mentálnej príprave. Bohužiaľ, ako tréner viem niektoré veci ťažko zmeniť, lebo existuje aj individuálna zodpovednosť konkrétnych ľudí, ktorí za nás hrajú, aby boli pripravení hrať a sústredení. Podľa mňa sme hrali podobne ako v predošlých niekoľkých zápasoch, no žiaľ, mali sme veľmi zlú sekvenciu a hoci sme sa vrátili do zápasu, tak to nakoniec nevyšlo.“

Martin Koller, hráč Interu: „Vyrovnaný zápas, rozhodovali maličkosti. V tretej štvrtine si hostia urobili 17-bodovú šnúru, ktorú sme nevedeli zastaviť. V poslednej štvrtine sme zmenili obranu a v závere to bolo hop alebo trop, a to už zavážili detaily. Musíme sa poučiť do ďalších zápasov.“

Miljan Čurovič, tréner Komárna: „Som rád, že kapitán (pozn.: Samuel Volárik) sa vyjadril tak, ako sa vyjadril. Mali sme pohyby v kádri, ktoré nás v poslednom čase ovplyvňovali a som rád, že to vyvrcholilo víťazstvom proti Interu, družstvu, ktoré si nesmierne vážime a ktoré je vo výbornej forme. Mal som v kariére veľa víťazstiev, ale toto patrí medzi najdôležitejšie v mojej kariére, z viacerých dôvodov.“

Samuel Volárik, hráč Komárna: „V prvom rade, konečne sme vyhrali! Myslím, že náš tím má dosť veľký potenciál, aby víťazil. Zlomový bod v tomto stretnutí sa možno ani neudial na palubovke, ale bol kdesi u nás, na tréningoch, v šatni, v tímovej chémii. Zlomový bod tak vidím celkovo v energii, s ktorou sme hrali od začiatku. Myslím, že bolo otázkou časy, kedy zlomíme zápase, lebo sme cítili tú energiu. Som šťastný aj za chalanov, som na nich hrdý, ako sme všetci bojovali až do konca. Myslím, že na konci, keď Inter dotiahol, sme ukázali charakter a udržali sme to.“

 

Spišskí Rytieri – MBK Baník Handlová 86:93 (16:27, 32:17, 18:26, 20:23)

Rytieri: Kigab 25, Smith 19, Mrviš 12, Pipkins 11, Fusek 4 (Reeves 8, Hlivák 5, Juríček 2, Antoni 0)

Handlová: Scott 31, Harris 22, Mirotič 15, Petráš 5, Láštic 4 (Pipíška 8, Todorovič 7, Kádaši 1)

TH: 31/20 – 37/24, Fauly: 25 - 27, Trojky: 10 - 9, Rozhodovali: Zubák, Bartoš, Gacík

Povedali po zápase:

Teo Hojč, tréner Rytierov:V prvom rade, blahoželám Handlovej k víťazstvu a za to, čo predvádzajú celú sezónu. My sme mali svoj herný plán, z ktorého sme však nič nesplnili. Nechcem hľadať alibi, ale prekvapivo nás opustil prvý rozohrávač Lautaro Lopez. Bol to pre nás menší šok, museli sme sa prispôsobiť situácii, robili sme čo sme mohli, ale bolo vidieť , že nám chýbal. Cítim aj vlastnú vinu, kvôli chorobe som nebol s tímom desať dní, taktiež chalani prešli virózou a aj to sa teraz odzrkadlilo. Nie som na hráčov nahnevaný, chceli vyhrať, ale Handlová bola o kúsok lepšia.“

Tomáš Mrviš, hráč Rytierov: „Ťažký zápas pre nás, stále máme v tíme nejaké problémy. Aktuálne nám odišiel prvý rozohrávač, tréner sa vrátil po dlhom čase, niečo sme potrénovali, ale musíme sa vrátiť k svojej hre a do rytmu. Potrebujeme znovu získať sebavedomie a vyzerať na palubovke ako tím. Verím tomu, že toto mužstvo má na viac a v pravý čas to ukáže.“

Nenad Miloševič, tréner Handlovej: „Bol to tvrdý zápas dvoch dobrých tímov, stále sa to prelievalo zo strany na stranu. Bol to viac útočný ako obranný zápas, hádzalo sa veľa trestných hodov. Taký je trend v európskom basketbale, kúskovanie je súčasťou moderného trendu basketbalu a museli sme sa tomu prispôsobiť. Som vďačný za toto víťazstvo, lebo v Spišskej sa nevyhráva ľahko.“

Juraj Láštic, hráč Handlovej: „Máme za sebou veľmi náročný fyzický zápas. Splnili sme si to, čo sme si povedali pred zápasom a čo sme trénovali. Domáci podali tiež dobrý výkon, no som rád, že sme tu zvíťazili.“

 

Aktuálna tabuľka Niké SBL:
P.  Tím Z V-P Skóre B
1. LEV Patrioti 15 12-3 1311:1038 27
2. HAN Handlová 15 11-4 1273:1240 26
3. KOM Komárno 15 10-5 1233:1238 25
4. SVT Svit 15 8-7 1255:1251 23
5. SNV Rytieri 16 8-8 1366:1318 24
6. INT Inter 15 6-9 1163:1197 21
7.  PDA Prievidza 15 6-9 1153:1173 21
8. LUC Lučenec 15 5-10 1247:1326 20
9. NIT Nitra 15 2-13 1107:1327 17

Foto: Lukáš Droppan