Vytlačiť
Kategória: Report

Historická sezóna Spišských Rytierov je dokonaná. Po zisku Slovenského pohára ovládli tiež Niké Slovenskú basketbalovú ligu. Vo štvrtom finálovom stretnutí triumfovali nad Patriotmi Levice a celú sériu vyhrali 3:1 na zápasy. Po 11 rokoch v našej najvyššej súťaži získal niektorý z účastníkov double, pre klub to je zároveň historicky prvý majstrovský titul pri prvej finálovej účasti.

Ako to v tejto finálovej sérii býva zvykom, aj vo štvrtom vzájomnom stretnutí sa hral od úvodných minút vyrovnaný basketbal. Spišiakom sa však lepšie vydaril vstup, pomohla im k tomu kolektívna hra a streľba s vysokou úspešnosťou. Levičania na to dokázali po oddychovom čase zareagovať, ale bolo jasne badať dôležitosť stretnutia, z ktorej vyplývala na oboch stranách mierna nervozita. Po úvodnej časti viedli domáci 23:17. V druhej 10-minútovke to bolo viac o bojovnosti, ako o basketbalovej kráse. Tento scenár vyhovoval najskôr viac Patriotom, ale postupne prebrali taktovku nad dianím na palubovke Rytieri. Jedenástimi bodmi v rade sa dostali do výraznejšieho trháku, na polčasovú prestávku šli za priaznivého stavu 47:35.

Druhý polčas začal mimoriadne ofenzívne. Hosťujúci celok udržiaval nádej na obrat, krok po kroku sa začal približovať svojmu súperovi. Domáci basketbalisti mierne znervózneli, ale stále mali mierny náskok vo svojich rukách. Pred záverečnou periódou vyhrávali 61:53. Spišiaci nespanikárili z tlaku rozhodujúceho kroku, v štvrtej štvrtine si bezpečne strážili približne 10-bodový náskok, ale súper im ešte statočne vzdoroval. Lenže Rytieri v koncovke príliš poľavili, z vysokého náskoku stratili takmer všetko a Patrioti mali šancu na veľký obrat. V záverečnej minúte sa dokonca dotiahli na rozdiel jediného bodu - 72:73. Hosťujúci Wade-Chatman zobral na seba zodpovednosť, 21 sekúnd pred koncom vyrovnával na 75:75. O všetkom rozhodla záverečná sekunda, počas ktorej faulovali Spencera a ten jedným úspešným trestným hodom rozhodol o majstrovskom titule pre Spišiakov.

Niké SBL - 4. zápas finále play off:

Spišskí Rytieri - Patrioti Levice 76:75 (23:17, 24:18, 14:18, 15:22)

Rytieri: Stevanovič 28, Ihring 23, Spencer 11, Nikolič 8, Čekovský 2 (Baťka 4, Antoni a Mrviš 0)

Patrioti: Wade-Chatman 21, Krajčovič 19, Bojanovský 12, Abrhám 11, Juríček 7 (Volárik 5, Černokojev a Danielič 0)

TH: 26/21 - 15/10, Fauly: 22 - 25, Trojky: 5 - 11, Rozhodovali: Fuska, Ženiš, Šarišský, 218 divákov (vypredané).

/konečný stav série - 3:1, Spišskí Rytieri sa stali víťazom Niké SBL v sezóne 2020/2021/

Teo Hojč, tréner Rytierov: „Ja som momentálne emotívne dosť prázdny. Bola to ťažká séria, zápas bol šialený. Ešte to asi musí prísť za mnou, určite to príde. Ja som v prvom rade veľmi rád, že sme posunuli klub tam, kde sme ho posunuli. Vieme, kde klub bol a aké časy prežíval. Teraz vďaka vedeniu klubu, mojim všetkým asistentom, ktorí mi pri práci pomáhajú, vďaka hráčom a skvelým fanúšikom sa môžeme teraz tešiť z titulu. Myslím si, že väčšinu zápasu sme boli lepším tímom. Už ten zápas vyzeral, že je vyhraný, ale Levice majú veľmi dobré mužstvo, nadpriemerné na našu ligu. Majú hráčov s charakterom, ktorí sa nevzdali a skoro to otočili. Nakoniec sa na našu stranu priklonilo šťastie, ktoré v basketbale, športe a živote je treba. Veľký rešpekt Leviciam, ich realizačnému tímu za to, ako pripravili svoje družstvo na celú sezónu a finálovú sériu. Je to klub, v ktorom som pracoval a prežil najlepšie roky. Teraz sa tešíme my.“

Mário Ihring, MVP play off: „Už som to povedal do štyroch kamier, je to proste neopísateľný pocit s chalanmi to zažívať. Nikdy nevieme, koľkokrát sa niečo takéto podarí za život. Treba si to užiť, eufória je určite veľká. Cena MVP znamená, že všetci za mnou stáli a verili. Tréner mi veril, celý tím mi veril. Nebola to len moja zásluha. Nemal som dobré zápasy, ale myslím si, že chalani mi podržali. Je to individuálne ocenenie, ale všetci k nemu prispeli.“

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Prvotné dojmy sú také, že akokoľvek, ale nie takto. Nehovorím o poslednej akcii. Akokoľvek, ale nie takto. Tým by som to ukončil, to je moje hodnotenie zápasu.“