Vytlačiť
Kategória: Extra

Novembrová porcia zápasov opäť priniesla množstvo situácií, o ktorých sa viedli alebo môžu viesť diskusie. Združenie basketbalových rozhodcov, na čele s národným školiteľom Borisom Gabarom, je tu s tretím vydaním "Očami rozhodcu". V pravidelnej rubrike sa tentoraz pozreli na 7 momentov z predchádzajúcich týždňov. 

Situácia č. 1 - nešportová chyba

Podľa článku 37.1.1 pravidiel basketbalu platí, že nešportová chyba musí spĺňať jedno zo 4 kritérií, pričom v tomto prípade sa jedná o kritérium C4:

a) postupujúci hráč má loptu pod kontrolou

b) postupujúci hráč sa pokúša získať kontrolu nad loptou

c) lopta bola prihraná na postupujúceho hráča.

Toto sa aplikuje, kým útočiaci hráč nezačne pokus o hod na kôš.

V tomto prípade hráčka B24 nedovolene faulom zboku zastavila hráčku A4, ktorá postupovala na súperov kôš a medzi ňou a košom nebola už žiadna brániaca hráčka. Rozhodcovia vyhodnotili situáciu správne ako nešportovú chybu podľa kritéria C4.

Výsledok: správne rozhodnutie rozhodcov

 

Situácia č. 2 - technická chyba – filmovanie faulu

Podľa článku 36.2.1 oficiálnych pravidiel basketbalu technická chyba hráča je chyba hráča, ktorá nie je spôsobená dotykom, ale správaním, najmä keď hráč bude:

Útočiacemu družstvu sa prizná 1 bod a naviac sa udelí brániacemu hráčovi technická chyba.

Hráč B13 strieľal na kôš spoza 3-bodového oblúka. Brániaci A3 vyskočil a snažil sa loptu zablokovať, pričom preletel popri strieľajúcom B13 bez toho, aby spôsobil kontakt. B13 sa následne hodil na palubovku v snahe nafilmovať faul. Rozhodca kvôli svojmu nesprávnemu postaveniu nevidel medzi hráčov a zle vyhodnotil situáciu, odpískal faul pri streľbe. Správne riešenie v tomto prípade malo byť: 3 body dosiahnuté B13 platia a B13 je udelená technická chyba za filmovanie. Trest za TCH je jeden trestný hod pre ktoréhokoľvek hráča družstva A a následne vhadzovanie pre družstvo A po obdržanom koši z hry.

Výsledok: nesprávne rozhodnutie rozhodcov

 

Situácia č. 3 -  nešportová chyba/obyčajná chyba (faul)

Podľa článku 37.1.1 pravidiel basketbalu platí, že nešportová chyba musí spĺňať jedno z nasledujúcich kritérií:

a) postupujúci hráč má loptu pod kontrolou

b) postupujúci hráč sa pokúša získať kontrolu nad loptou

c) lopta bola prihraná na postupujúceho hráča

Toto sa aplikuje, kým útočiaci hráč nezačne pokus o hod na kôš.

Brániaci hráč A8 mal záujem zablokovať hráča B22, teda to bol legitímny pokus hrať loptou.

Zároveň nešlo o nadmerný, tvrdý a nebezpečný fyzický kontakt. V tomto prípade nemáme kritérium, ktoré by sme mohli jednoznačne uplatniť. Rozhodcovia situáciu nesprávne
vyhodnotili ako nešportovú chybu. Správnym riešením by v tomto prípade bolo odpískanie normálneho faulu pri streľbe a priznanie 2 trestných hodov pre hráča B22.

Výsledok: nesprávne rozhodnutie rozhodcov

 

Situácia č. 4 - nedovolená clona

Podľa (relevantných častí) článku 33.7 oficiálnych pravidiel basketbalu CLONA je pokusom hráča zabrániť alebo sťažiť dosiahnuť zamýšľané miesto na ihrisku súperovi, ktorý nemá loptu.
K dovolenému cloneniu dochádza vtedy, keď hráč cloniaci súpera:

K nedovolenému cloneniu dochádza vtedy, keď hráč cloniaci súpera:

Cloniaca hráčka A12 sa v okamihu kontaktu s brániacou B3 pohybovala a spôsobila kontakt nohou, navyše mimo zorného poľa brániacej B3. V dôsledku tohto kontaktu brániaca B3 stratila rovnováhu a následne vrazila do útočiacej A2. Rozhodcovia nepostrehli kontakt spôsobený cloniacou A12, ale nesprávne odpískali až obranný faul B3 na zakončujúcu A2. Vždy je potrebné potrestať prvý kontakt, ktorý má vplyv na hru. V tomto prípade to mal byť útočný faul A12 – nedovolená clona.

Výsledok: nesprávne rozhodnutie rozhodcov

 

Situácia č. 5 - bránenie hodu na kôš

Podľa článku 31.2.4 pravidiel basketbalu platí, že bránenie hodu na kôš nastáva, ak:

Hráč A22 sa pri pokuse zasmečovať doskočenú loptu do koša na okamih zavesil na obruč, potom ako mu lopta vypadla a odrazila sa od dosky a padla do koša až vtedy, keď sa hráč už obruče nedotýkal. Dotyk hráča s obručou žiadnym spôsobom neovplyvnil prepadnutie lopty košom. Nedošlo k priestupku, dovolená hra a kôš platí.

Výsledok: správne rozhodnutie rozhodcov

 

Situácia č. 6 - situácia vedúca k rozskoku

Podľa článku 12.4 pravidiel basketbalu okrem iného platí, že situácia vedúca k rozskoku nastáva, keď:

- medzi trestnými hodmi,

- po poslednom trestnom hode, po ktorom nasleduje vhadzovanie na čiare pre vhadzovanie v prednej časti ihriska

V tomto prípade došlo na krátky okamih k uviaznutiu lopty medzi obručou a doskou. Hráč B95 však loptu ihneď uvoľnil a následne pokračoval v hre. Aj keď lopta uviazla medzi obručou a doskou len na moment, hra mala byť prerušená a malo sa pokračovať vhadzovaním družstva, ktoré malo nárok na vhadzovanie podľa ukazovateľa striedavého držania lopty (podľa „šípky“) s nastavením hodín hodu na kôš na 24“, resp.14“ sekúnd.

Výsledok: nesprávne rozhodnutie rozhodcov

 

Situácia č. 7 - technická chyba – filmovanie faulu

Podľa článku 36.2.1 oficiálnych pravidiel basketbalu technická chyba hráča je chyba hráča, ktorá nie je spôsobená dotykom, ale správaním, najmä keď hráč bude (okrem iného):

Útočiacemu družstvu sa prizná 1 bod a naviac sa udelí brániacemu hráčovi technická chyba.

Hráč B33 po vystrelení lopty na kôš dopadol obidvoma nohami na palubovku, pričom až po dopade sa sám „odhodil“ od rúk brániaceho A13, ktorý stál pri ňom a nezasahoval do priestoru („valca“) strelca. Pád hráča B33 nebol spôsobený hráčom A13. Rozhodcovia sú v takomto prípade oprávnení hráčovi udeliť technickú chybu bez predošlého upozornenia.

Výsledok: správne rozhodnutie rozhodcov

 

Zdroj: refbasket.sk

Foto: Ľudovít Jakub Hroboň