• 1.

  LEV Levice
  22-14 58
 • 2.

  SNV Spišská N.V.
  22-14 58
 • 3.

  SVT Svit
  20-16 56
 • 4.

  INT Inter
  19-17 55
 • 5.

  LUC Lučenec
  18-18 54
 • 6.

  PDA Prievidza
  14-22 50
 • 7.

  HAN Handlová
  11-25 47

Stanislav Kropilák sa stane 18. júna členom Siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA). Mimoriadna udalosť preňho, slovenský basketbal i celý náš šport sa udeje v deň výročia založenia FIBA. Zástupcovia iba ôsmich krajín, medzi nimi aj Československa, ju ustanovili 18. 6. 1932 v Ženeve.

Historicky okamih pre slovenský basketbal, po trénerke Natálii Hejkovej sa do Siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) dostane aj prvý slovenský hráč. V polovici júna do nej uvedú legendu Interu Bratislava Stanislava Kropiláka.

Už tradičnou rubrikou, ktorá je súčasťou nášho spravodajstva o SBL, je power ranking tímov. Tradičnou tvárou tejto sekcie je bývalý kouč Karlovky Peter Ivanovič, jeho úlohou bolo opäť zhodnotiť jednotlivých účastníkov ligy. Liga má za sebou prvý vrchol sezóny, druhý však už klope na dvere. Ako to vyzerá v tradičnom power rankingu, to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Bič neplieska vždy na konci. Tak sa dá charakterizovať situácia z konca prvého marcového týždňa spred šesťdesiatich rokov, keď sa basketbalisti Iskry Svit stali majstrami Československa. Liga vtedy ešte nebola na svojom konci. Až neskôr vyvrcholila ďalším dvojkolom, ale titul, keďže sa nehralo systémom play-off, už spoznal svojho držiteľa.

Pred sezónou sa spomínalo ohľadne Interu Bratislava mnohé, odišlo im takmer kompletné jadro tímu, výraznejším spôsobom sa im znížil rozpočet a celkovo sa v prognózach spomínali „žlto-čierni“ skôr na dolných priečkach tabuľky. Na Pasienkoch však zvládli urobiť radikálnu prestavbu, keď sa k tomu pridala trénerská zmena, tak ako keby to všetko zapadlo do seba. O aktuálnom ročníku, plnom výziev, sme sa rozprávali s generálnym manažérom Michalom Ondrušom.

V súčasnosti najznámejší slovenský basketbalový rozhodca Zdenko Tomašovič je aj v tejto dobe delegovaný na medzinárodné zápasy, či už v rámci európskych súťaží alebo do „bublín“, v ktorých sa hrajú reprezentačné duely. V rozhovore nám poodhalil zo zákulisia svojho remesla, ktoré sa tiež muselo prispôsobiť „covid dobe“.

Najlepší slovenský basketbalista roka 2020 Vladimír Brodziansky má za sebou úspešný prestup v rámci španielskej najvyššej súťaže a status lídra na palubovke by rád o niekoľko dní potvrdil aj v reprezentačnom tíme, s ktorým bojuje o postup z predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023.