• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Vynikajúcu a najmä napínavú slovenskú bitku predviedli na Česko-slovenskom pohári hráči Svitu a Komárna. Posledné slovo v dramatickom závere s prvým predĺžením na turnaji mali „medvede“, z Prahy tak odchádzajú ako druhý najlepší tím Niké SBL a s konečným 5. miestom.

Konfrontácia konkurentov v Niké SBL sa začala lepšie pre podtatranský klub, útočne im vychádzali plány a tlakom v obrane sa mohli pustiť do budovania náskoku. V rozhodne nie nudnej prvej štvrtine držal Komárno Walker, práve tento hráč sa postaral o vyrovnaný stav po prvej časti – 16:16. V druhom dejstve už boli sily oveľa vyrovnanejšie, dokonca Dolník poslal v druhej minúte „diablov“ prvýkrát v zápase do vedenia (18:17). Aj napriek tomu, že išlo „len“ o 5. miesto, tak sa bojovalo v každom útoku a o každý bod. Svit postupne vylaďoval chyby vo svojej hre a po zvládnutom závere vyhral prvý polčas 34:28.

Druhý polčas odštartoval veľmi rozhárane, ale nič to nemenilo na tom, že Svit si dokázal držať mierny odstup. U vicemajstra sa ale nadýchol k veľkým momentom Volárik, 6 bodmi za sebou vybojoval pre tím priaznivý stav. Svit sa držal v tesnom závese, pred poslednými 10 minútami prehrával len o bod – 45:46. Komárňanské nadobudnuté sebavedomie pomáhalo aj na začiatku štvrtej štvrtiny, na ich strane bola väčšia chuť po víťazstve. Svit ukázal ešte energiu na obrat nepriaznivého stavu, Kalthoff stiahol 150 sekúnd pred koncom na 66:67. O všetko rozhodli doslova posledné sekundy, hrdinom bol ten istý hráč, ktorý poslal duel do prvého predĺženia turnaja. Nadstavený čas už bol o veľkých individuálnych momentoch, po každom koši totiž prichádzala adekvátna bodová odpoveď. Lepšie to v tomto smere vypálilo Svitu a tak mohla vypuknúť radosť.

Louda Auto Final 8 Česko-slovenského pohára – o 5. miesto:

Iskra Svit – BC Komárno 80:78 pp (16:16, 18:12, 11:18, 25:24 – 10:8)

Svit: Mozone 27, Kalthoff 15, Sumbry 13, Brown 10, Rožánek 7 (Kester 3, Turza a Walton po 2, Matušek 1, Harabin 0)

Komárno: Volárik 25, Nuhu 16, Gilbreath 13, Walker 11, Danielič 0 (Bernard 6, Páleník 5, Dolník 2)

TH: 25/18 - 20/12 , Fauly: 19 - 19, Trojky: 8 - 8, Rozhodovali: Matějek, Kúkelčík, Scholze, 213 divákov

Lukáš Varga, tréner Svitu: „Pristúpili sme k tomuto zápasu, ako keby išlo o titul. Do tohto turnaja sme išli s tým, že chceme získať dve víťazstvá. Bol to doslova boj na krv. Štyria hráči krvácali, jeden skončil so štichmi a dúfam, že Julius Brown nebude mať nič vážne s členkom. Oba tímy bojovali, aj keď už boli unavené. Bolo to tesné do poslednej sekundy. Je to veľká vec, že sme skončili na 5. mieste a ako druhý najlepší tím Slovenska. Radovali sme sa a máme v rukách trofej. Som veľmi rád, že chalani boli motivovaní a disciplinovaní počas celého turnaja, bojovali sme ako jeden tím a tu je výsledok. V tejto chvíli je to náš najlepší moment sezóny. Teraz si môžeme oddýchnuť, dať sa dokopy a základná časť Niké SBL ide do svojho finišu.“

Peter Kalthoff, hráč Svitu: „Nebolo to len o mne, ale na konci dňa to bol tímový výkon v defenzíve. Únava sa postupom času kopila, čiže prichádzalo k stratám a museli sme bojovať. Ožili sme na konci štvrtej štvrtiny, k tomu sme zastavili súpera. Klobúk dole pred Komárnom, ako bojovalo. Chceli sme v Prahe vyhrať všetko, ale po prehre s Nymburkom sme mali víťaznú vlnu. Nie sme úplne spokojní, ale bola to fajn možnosť ukázať sa.“

Ivan Djordjevič, tréner Komárna: „V tejto chvíli, s takou energiou, to bolo maximum z našej strany. V samotnom závere sme urobili chyby, to však patrí k basketbalu. Rozhoduje koncentrácia, riešenia situácií. Pozitívom je, ako sme na Česko-slovenskom pohári vyzerali. Táto sezóna je veľmi zaujímavá. Zlepšujeme našu obranu, to je prvý krok, pred pohárom sme dostávali v priemere takmer 100 bodov na zápas. Musíme však tvrdo pracovať.“

Samuel Volárik, hráč Komárna: „Skvelá slovenská bitka. Ťažký zápas, tretí deň a opäť sme museli ísť na dno fyzických síl. Z pohľadu celkového účinkovania na turnaji to bola určite výborná konfrontácia a skúsenosť. Prehra o dva body po predĺžení nás mrzí, keď sme ešte tri sekundy pred koncom základnej hracej doby viedli o jeden kôš. Napredujeme, to bol aj náš cieľ na turnaji – ukázať samých seba a ľuďom, ktorí nás sledujú, že stále vieme hrať basketbal. Naše výkony boli v poslednej dobe kolísavé, aj keď sme prehrali dva z troch zápasov, tak sme ukázali kvalitu. Hrali sme lepší basketbal ako v poslednom období, čiže tento turnaj pre nás hodnotím pozitívne.“