• 1.

  INT Inter
  28-4 60
 • 2.

  LEV Levice
  22-10 54
 • 3.

  PDA Prievidza
  19-13 51
 • 4.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 5.

  ZIL Žilina
  15-17 47
 • 6.

  KOM Komárno
  13-19 45
 • 7.

  HAN Handlová
  13-19 45
 • 8.

  SNV Spišská N.V.
  9-23 41
 • 9.

  LUC Lučenec
  6-26 38

Blaho Basket Zápas Hviezd napísal svoju prvú kapitolu, v prievidzskej Niké aréne napokon zdvíhal nad hlavu trofej pre víťaza Výber Slovenska, ktorý zvíťazil nad Výberom Prievidze 105:98.

Prvý ročník tejto akcie predčil očakávania, s ktorými do neho organizátori šli. Aj napriek teplému a slnečnému dňu, si cestu do haly našla početná divácka kulisa. Na znak ich vďaky si pre nich pripravili prvotriednu šou. Všetko odštartovalo oceňovanie trénerov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do histórie basketbalu v Prievidzi. Mená ako Doušek, Šturcel či Jelačič sú dôverne známe hlavne starším ročníkom. Po cenu si prišiel aj tajný hosť, ktorým nebol nik iný, ako rodáčka z Prievidze – Zuzana Žirková. „Ak sme uspokojili týmto podujatí ľudí, tak považujem akciu za úspešnú, pretože všetko je to o tom, že sa to robilo pre nich. Chceli sme zabaviť ľudí basketbalovými zručnosťami hráčov a priniesli do tohto basketbalového mesta takúto akciu,“ vyjadril sa hlavný organizátor akcie Martin Blaho.

Samotný zápas mal vysoké tempo a nasadenie. Tímy a hráči si nedarovali nič, aj napriek tomu, že už majú všetci po sezóne, tak predvádzali pekné akcie, ktorými tešili oko basketbalového diváka. Skóre otvoril Martin Bílik, ale postupne sa začala ukazovať kvalita slovenského výberu. Kým po prvej štvrtine viedli 25:22, tak do polčasu navýšili svoje vedenie o ďalších desať bodov na 56:43. Prievidzská zostava sa snažila držať krok, ale zmazať dvojciferné manko sa im dlhšiu dobu nedarilo. Pokrok prišiel až v záverečnej 10-minútovke, kedy odštartovali stíhačku. Tá priniesla želaný efekt, tesne pred koncom nebolo vôbec rozhodnuté o tom, kto bude víťazom tohto prestížneho duelu. Vyhrali napokon skúsenosti, tie boli na strane Výberu Slovenska. Koncovku si postrážili a po výsledku 105:98 sa mohli tešiť z triumfu v prvom ročníku.

Cena pre najužitočnejšieho hráča napokon putovala do rúk basketbalistovi, ktorý bol vo veľkej miere pri zrode spolupráce s Martinom Blahom a Blaho Basketom – Viktorovi Juríčkovi, autorovi 35 bodov. „V prvom rade, chcel by som sa poďakovať skvelým fanúšikom Prievidze, Martinovi Blahovi a všetkým ľuďom, ktorí sa na tomto podieľali. Myslím si, že to bolo niečo aj pre celé Slovensko, takýchto podujatí by malo byť čo najviac. Ja dúfam, že sa to stane tradíciou a bude sa to opakovať každý rok,“ povedal najužitočnejší hráč Blaho Basket Zápasu Hviezd.

Individuálne súťaže

Skills Challenge (súťaž o najzručnejšieho hráča)

V nabitom poli účastníkov – Roman Vido, Ondrej Haviar, Branislav Pipíška, Róbert Rožánek, Viktor Juríček, Dalibor Hlivák, Roman Marko a Milan Žiak, bolo náročné vybrať jedného favorita. Vo väčšine prípadov totiž rozhodovala záverečná strela za tri body. Štvrťfinálovým sitom napokon prešli Haviar, Pipíška, Hlivák, Žiak. Dramatické bolo aj semifinále, až v samotnom závere vzišla z neho finálová dvojica. O prvenstvo bojovali proti sebe reprezentant v 3x3 basketbale Ondrej Haviar a reprezentant v „päťkovom“ basketbale Dalibor Hlivák. Po takmer bezchybnom výkone vo všetkých troch kolách triumfoval Ondrej Haviar: „Super, veľmi dobre zorganizovaná akcia. Klobúk dole pred Martinom Blahom, to je vidieť, že on dal do basketbalu srdce a robí všetko pre to, aby basketbal išiel hore a spropagoval sa, aby sa hráči takto stretli spolu a urobili dobrú vec pre divákov. Verím, že si prišli na svoje a zabavili sa. Všetky individuálne súťaže mali náboj, zápas nebol klasický ako pri Zápase Hviezd, kde sa nebráni. Tu to bolo trochu aj o bojovnosti, hralo sa rýchlo, malo to iskru. Ja som šťastný, že som vôbec bol sem pozvaný a mohol som vidieť mnoho bývalých spoluhráčov, súperov, kamošov.“

Three-point Contest (súťaž o najlepšieho trojkára)

Aj v tejto súťaži sa vzišla početná skupina elitných trojkárov – Branislav Pipíška, Milan Žiak, Adam Dobrotka, Dalibor Hlivák, Martin Bílik, Michal Baťka, Andre Jones a Stanislav Baldovský. Výbornú fazónu predvádzala najmä dvojica slovenských reprezentantov Milan Žiak a Dalibor Hlivák. Na ceste do finále postupne vyradili Branislava Pipíšku a Stanislava Baldovského, respektíve Adama Dobrotku a Martina Bílika. Svoju druhú finálovú účasť na podujatí už premenil na triumf zástupca z Karlovky. Vo finálovom súboji rozhodli až lepšie štatistiky, keďže obaja zhodne dosiahli 15 bodov. „Myslím si, že fantastická organizácia z Maťovej strany, aj výborný nápad. Som toho názoru, že podujatie splnilo účel, prišlo veľa ľudí. Myslím si, že sa zabavili. Urobila sa výborná akcia, či už zápas, alebo jednotlivé individuálne súťaže, myslím si, že to bolo na vysokej úrovni. Splnilo to účel,“ prezradil „Hlivy“.

Slam Dunk Contest (súťaž o najlepšieho smečiara)

Tu bolo favoritom známe meno zo smečiarskej súťaže a víťazom niekoľkých podujatí – Adam Antoni. Hráča Spišskej Novej Vsi však vyzvali niektoré zaujímavé mená - Martin Bielopotocký, Michael Fusek, Viktor Juríček a Richard Körner. Najmä pivot BC Prievidza a reprezentant Slovenska bol zaujímavým spestrením, jeho kúsky zdvíhali divákov zo sedadiel. Lenže Antoni mal v rukáve také kúsky, ktorými dostal nielen divákov do nemého úžasu, ale po právu aj porotu. Tá nemala inú možnosť, ako prisúdiť zaslúžené prvenstvo hráčovi BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. „Úžasná akcia, prišlo sa na ňu pozrieť kopec ľudí. Bolo tu veľa dobrých hráčov. Myslím si, že takýchto akcií by malo byť na Slovensku viac. Dúfam, že sa tu opäť o rok vidíme. Nejaké smeče mi vyšli, niektoré nie. Snáď som pobavil ľudí. Verím tomu, že do budúcna to dotrénujem a bude to ešte lepšie,“ vyhlásil Antoni.

Výber Prievidze – Výber Slovenska 98:105 (22:25, 21:31, 25:27, 30:22)

Výber Prievidze: Juríček 35, Jones 23, Vido 18, Marko 9, Bílik 2 (Dobrotka 4, Mečiar 3, Homola a B. Pipíška po 2, Bielopotocký, Majerík, Pasovský, P. Pipíška, Švarc 0)

Výber Slovenska: Hlivák a Körner po 16, Žiak 9, Bachan 6, Sedmák 3 (Baldovský 15, Fusek 14, Baťka 10, Rožánek 6, Antoni 4, Haviar 3, Zorvan 1)

TH: 12/7 – 8/4, Fauly: 8 – 11, Trojky: 9 - 11, Rozhodovali: Szibylla, Pipíška, Bartoš

Povedali o podujatí:

Richard Körner: „Myslím si, že akcia bola vynikajúca, možno najlepšia, akú Slovensko za poslednú dobu videlo. Organizátori takýchto akcií by si z nej mohli brať príklad, ja som bol veľmi spokojný, či už z akcie, programu alebo hráčov. Celá organizácia na vysokej úrovni, organizoval to kvázi jeden človek, čiže klobúk dole pred ním. Niečo fantastické.“

Peter Sedmák: „Veľmi dobrá akcia, super organizácia, výborný sprievodný program. Myslím si, že si diváci prišli na svoje. Dokonca Mišo Fusek požiadal priateľku o ruku, to bolo veľké prekvapenie. Možno by bolo dobré nadviazať o rok na to, aby sme sa stretli a urobiť z toho tradíciu. Bolo to veľmi pekné spestrenie a ukončenie basketbalovej sezóny.“

Foto: Lukáš Droppan