• 1.

    INT Inter
    6-0 12
  • 2.

    LUC Lučenec
    3-1 7
  • 3.

    ZIL Žilina
    2-1 5
  • 4.

    PDA Prievidza
    2-2 6
  • 5.

    SVT Svit
    2-2 6
  • 6.

    LEV Levice
    2-2 6
  • 7.

    KOM Komárno
    1-3 5
  • 8.

    HAN Handlová
    0-3 3
  • 9.

    SNV Spišská N.V.
    0-4 4

Basketbalový klub MŠK BO Holíč dlhodobo účinkuje v nižších súťažiach, ale v aktuálnom ročníku má pred sebou najväčšiu výzvu za posledné roky. Klub sa totiž prebojoval na záverečný turnaj Slovenského pohára, ktorý sa uskutoční 15. – 17. februára 2019.

Účasť tímov z nižších súťaží priniesla pozitívne oživenie do konceptu Slovenského pohára. Dostať sa na záverečný turnaj je možné cez kvalifikáciu, v predchádzajúcich ročníkoch sa to podarilo Považskej Bystrici, Petržalke a Lučencu. Teraz do tejto spoločnosti pribudne nový klub – Holíč. „Prihlásením sa do Slovenského pohára sme chceli získať hlavne nové skúsenosti. V 2. lige 'Západ' pôsobíme už niekoľko rokov a dá sa povedať, že hráme stále proti tým istým súperom. Jediným spestrením je celoslovenské Final Four, ktoré bolo zakomponované do našej ligy tri roky dozadu. Zatiaľ sa nám na toto podujatie vždy podarilo kvalifikovať, avšak nie je to taká výzva ako Slovenský pohár. Pre mnohých hráčov by bolo dosiahnutie účasti na záverečnej turnaji Slovenského pohára vrcholom 'kariéry'. Myslím si, že aj tento fakt zavážil pri podávaní prihlášky do kvalifikácie,“ uviedol zástupca hráčov MŠK BO Holíč Mário Jaborník.

Cesta na turnaj sa napokon neukázala taká komplikovaná, ako to bolo po minulé roky. Do kvalifikácie sa totiž okrem nich prihlásila len Dunajská Streda. Tú napokon zdolali v dvojzápase celkom hladko – 91:66 a 81:48. „Tento fakt nás zarazil, keďže existuje aj 1. liga, v ktorej pôsobí veľa kvalitných družstiev. Našim hlavným cieľom bolo druhé alebo tretie kolo kvalifikácie. O kvalifikovaní sa na záverečný turnaj sme prakticky len žartovali. Kvalifikácia na záverečný turnaj znamená pre nás veľa. Dá sa tu hovoriť o veľkej výzve, šanci, ale aj zodpovednosti. Sme stále len amatérsky klub, zložený z viacerých skupín hráčov. Pôsobia u nás bývalí extraligisti, hráči z 1. ligy, samoukovia a aj študenti, ktorí s basketbalom len začínajú. Ak by som to mal nejako zosumarizovať, tak to bude pre všetkých členov nášho klubu mimoriadny životný a hlavne športový zážitok,“ povedal Jaborník.

Mohla by táto udalosť v Holíči zvýšiť povedomie o basketbale? „Holíč je malým mestom, v ktorom vždy dominoval futbal. Za posledných desať rokov sa nám však podarilo dostať basketbal v našom meste na vyššiu úroveň, ako je tá vo futbale. Takže toto považujeme za veľký úspech. Žiaľ, toto platí len v prípade mužskej kategórie. Basketbalovej mládeži sa v našom meste nikto nevenuje. Je to najmä z finančných a časových dôvodov. Ak by účasť na záverečnom turnaji mala nejakým spôsobom zvýšiť ponímanie o basketbale v Holíči a blízkom okolí, tak by sme si želali, aby to malo vplyv na mládež a prípadné vytvorenie mládežníckej základnej nášho klubu. Veď nakoniec, Holíč je malé miesto plné športových talentov (atletika, hokej, futbal, box, atď.),“ myslí si hráč Holíča.

Meno súpera na finálovom turnaji Slovenského pohára ešte nie je známe, no jedno je isté, na basketbalistov Holíča čaká líder Slovenskej basketbalovej ligy po 18. kole základnej časti. Aj preto to bude pre viacerých zaujímavá konfrontácia. „Naši najskúsenejší hráči už síce majú vrchol aktívnej basketbalovej kariéry za sebou a basketbalom sa už len bavia, no stále sú plní síl a entuziazmu. Ten, kto basketbal hrá tak dlho ako oni, tak to isto chápe. Tento šport je pre mnohých ako droga. Naviac máme medzi sebou všetci vynikajúce vzťahy, čo potrebu hrania ešte viac posilňuje. Pre mladých hráčov to bude veľký zážitok a zároveň aj škola. Budú mať príležitosť stretnúť sa na jednej palubovke s top hráčmi na Slovensku. Určite im to dá veľa, či už v rámci basketbalu, alebo života,“ vyhlásil Jaborník.

Aké sú samotné ciele družstva Holíča na februárovom podujatí? „Našim prvoradým cieľom je bojovať a nechať na palubovke všetky sily. Po zápase chceme byť spokojní sami so sebou, je pri tom jedno, či prehráme o 10 alebo 100 bodov. Príležitosť dostanú všetci hráči, aby každý jeden mal možnosť zlepšiť sa, respektíve získať skúsenosti. V každom prípade, vieme kam patríme a odkiaľ sme prišli, takže očakávania sa tomu taktiež podriaďujú,“ zakončil Jaborník.

Foto: archív MŠK BO Holíč