• 1.

  INT Inter
  16-4 36
 • 2.

  LEV Levice
  15-6 36
 • 3.

  SVT Svit
  14-6 34
 • 4.

  ZIL Žilina
  11-8 30
 • 5.

  PDA Prievidza
  10-9 29
 • 6.

  KOM Komárno
  9-11 29
 • 7.

  SNV Spišská N.V.
  7-12 26
 • 8.

  HAN Handlová
  6-14 26
 • 9.

  LUC Lučenec
  1-19 21

Štvrťfinálové série Eurovia SBL sú už definitívne uzatvorenou kapitolou, z osmičky tímov zostala štvorka, ktorá si to rozdá v boji o medaily. My sme sa ešte pred začiatkom semifinále rozhodli obzrieť za tými hráčmi, ktorí v štvrťfinále dali o sebe najvýraznejšie vedieť.

Rozohrávači

Saša Avramovič, Iskra Svit

Najužitočnejší hráč základnej časti nezostal nič dlžný svojej povesti ani v play off. V sérii s Košicami patril k ústredným postavám, s priemerom 20 bodov na zápas obsadil prvú pozíciu v rámci celého štvrťfinále. Srbský basketbalista si okrem toho pripisoval na svoje konto 3,2 doskoku a 3,6 asistencie. V rámci si štvrťfinále si vybral iba raz slabšiu chvíľku, v treťom zápase zaznamenal šesť bodov. 

 

"Solo" Diabate, BK Levickí Patrioti

Forma reprezentanta Pobrežia Slonoviny v štvrťfinálovej sérii s Karlovkou gradovala postupne. Aj s jeho pomocou sa Patrioti po siedmich rokoch predstavia v semifinále. Diabate mal v troch stretnutiach priemer 10,0 bodu, 4,0 doskoku a 4,7 asistencie. Strelecky sa jeho úspešnosť za dva body blížila k hranici 70 percent. V semifinále ho už však čaká pravá výzva, na komárňanskej strane stojí skúsená dvojica Boban Tomič a Nenad Miloševič. 

 

Nenad Miloševič, MBK Rieker Com-Therm Komárno

Práve "Nešo" bol jeden z tvorcov nečakane hladkého štvrťfinálového postupu cez Prievidzu. Skúsenosti naturalizovaného Slováka sa naplno prejavili v zápase číslo 2 a 3, v oboch prípadoch sa veľkou mierou podieľal na výhre svojho tímu. Vyjadrené číslami, priemerne si zapisoval 16,3 bodu (3. miesto), 2,7 doskoku a 4,3 asistencie. Aj v rámci užitočnosti mu s hodnotou 17,3 patrila tretia pozícia. 

 

Aleksandar Vlahovič, BK Inter Bratislava

Ďalší basketbalista, ktorý dokáže v pravej chvíli zabrať. Rozohrávač Interu sa vrátil po krátkej absencii vo veľkom štýle, vo štvrťfinálej sérii s Handlovou bol s priemerom 19 bodov na zápas najlepším strelcom "žlto-čiernych". V rámci ligy mu patrilo druhé miesto, k svojmu vysokému bodovému priemeru pridával aj 2,0 doskoku a 4,7 asistencie. V štatistike plus-mínus bol na štvrtom mieste. 

Krídelníci

Nemanja Barač, BK Inter Bratislava

Srbský krídelník už dlhšiu dobu ukazuje, že patrí k najkomplexnejším hráčom v celej Eurovia SBL. Presvedčiť sa o tom v troch prípadoch mohla aj obrana Handlovej. Barač si v tejto sérii zapísal priemerne na svoje konto 14,3 bodu, 3,7 doskoku, 2,0 asistencie, 1,7 zisku (5. miesto) a 1,0 bloku (5. miesto). V užitočnosti bol siedmym najlepším hráčom ligy (16,3) a v hodnote plus-minús bol dokonca tretí (+15,7).

 

Miles Bowman, MBK Rieker Com-Therm Komárno

Prínos amerického basketbalistu sa dá vyjadriť veľmi jasne, Bowman bol totiž jediným hráčom v štvrťfinále s priemerom double-double na zápas. V treťom stretnutí ho mierne brzdilo drobné zranenie, no i tak bol dôležitou postavou "obuvníkov". Hráč Komárna ide do semifinálových bojov s priemerom 12,7 bodu, 11,7 doskoku (líder) a 1,7 zisku. V užitočnosti je na piatom mieste, z troch zápasov má priemernú hodnotu 17,0. 

 

Pavol Lošonský, Iskra Svit

"Loši" zostal verný svojim basketbalovým kvalitám aj vo vyraďovacích bojoch, podľa očakávania sa na neho mohol tréner Svitu Michal Madzin vo veľkej miere spoľahnúť. V sérii s Košicami zaujal viacerými kvalitnými výkonmi, napokon z toho bol priemer 15,0 bodu, 6,4 doskoku a 1,0 zisku, no žiaľ aj štvrťfinálová stopka. 

 

Pedja Stamenkovič, KB Košice

Jeden z nečakaných hrdinov série so Svitom. Košický krídelník zdvojnásobil svoje bežné štatistiky v porovnaní so základnou časťou, v play off má zatiaľ priemer 10,4 bodu, 4,2 doskoku, 4,8 asistencie (6. miesto v rámci ligy) a 1,0 zisku. Jeho komplexnosť môže byť výraznou zbraňou "býkov" v semifinálovej sérii s Interom. 

Pivoti

Milivoje Mijovič, BK Levickí Patrioti

Play off čas naštartoval levického pivota k výrazne lepším výkonom. Vo všetkých troch stretnutiach mala s ním obrana Karlovky veľké problémy. Mijovič napokon vyprodukoval 14,3 bodu, 7,7 doskoku (3. miesto) a 1,0 zisku na zápas. S priemernou užitočnosťou 19,3 obsadil prvé miesto po štvrťfinálových zápasoch. 

 

Radoslav Rančík, BK Inter Bratislava

Skúsenosti neoklameš, pivot Interu si bez väčších problémov drží vysoký štandard aj v play off zápasoch. Proti Handlovej dával priemerne 16,0 bodu (4. miesto), 4,3 doskoku, 2,0 asistencie. Nestratil sa ani v užitočnosti, priemerná hodnota 16,7 ho vyniesla na šieste miesto. V rámci plus-mínus bol dokonca lídrom - +19. 

 

Peter Sedmák, KB Košice

Držiteľ ceny pre najlepšieho striedajúceho hráča základnej časti sa presunul v play off do pozície hráča základnej päťky. Tréner Košíc Miljan Čurovič tento ťah napokon neoľutoval, "Sedmo" sa mu odvďačil za prejavenú dôveru priemerom 13,2 bodu, 5,6 doskoku, 1,4 asistencie a 1,0 zisku. 

 

Svetozar Stamenkovič, KB Košice

Najsilnejšia zbraň Košíc v play off je zatiaľ priestor pod košom, okrem Sedmáka totiž ťahá družstvo aj Svetozar Stamenkovič. Proti Svitu mával v priemere 14,4 bodu, 5,4 doskoku, 3,0 asistencie, 2,2 zisku a 1,0 bloku. V počte ziskov bol na tretej pozícii, o pozíciu vyššie mal v užitočnosti (19,0) a lídrom je v počte získaných faulov - 6,6. 

Foto: Lukáš Droppan