• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Basketbalisti Slovenska odštartovali dianie v C-skupine kvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 domácou prehrou 60:75 s Belgickom. Stretnutie prilákalo do zrekonštruovaného Národného basketbalového centra najvyššiu basketbalovú návštevu za posledné roky, pri domácom vstupe reprezentácie bolo prítomných približne 3000 divákov. Najbližší duel Slovákov je na programe v nedeľu 25. februára o 16.05 h na palubovke Lotyšska.

Úvod do kvalifikačných bojov o postup na majstrovstvá Európy 2025 sa pre Slovensko začal ideálnym spôsobom, smeč Malovca rozprúdila publikum a naštartovala 7-bodovú šnúru domácich basketbalistov. Belgicko sa z počiatočného tlaku spamätalo a hneď začalo ukazovať, prečo nechýbalo na poslednom európskom šampionáte. V hre malo obrovský prehľad, 14 bodmi za sebou dostalo vedenie na svoju stranu a Slovensko na viac ako štyri minúty odpojilo od akejkoľvek bodovej aktivity. Zverenci trénera Aramisa Nagliča tak prehrávali po prvej štvrtine dvojciferným rozdielom – 13:25. Tvrdá a fyzická hra súpera bola pre Slovákov veľkým sústom v ďalšom priebehu, len s ťažkosťami sa presadzovali do pripravenej defenzívy a ani z diaľky to nepadalo podľa predstáv. Hostia naproti tomu kontrolovali dianie, pokrývali si kľúčové osobnosti na slovenskej strane a k žiadnemu náporu súpera nepúšťali. V závere prvého polčasu sa konečne dostalo k slovu tiež Slovensko, 8-bodová šnúra, vrátane úspešnej trojky Ihringa tesne pred klaksónom, priniesla pri stave 36:40 nádej na úspešný vstup do diania v C-skupine.

Pozitívne pokračoval aj začiatok druhého polčasu, Slovákom sa viackrát podarilo priblížiť na rozdiel jediného koša, ale bližšie ich už Belgicko nepustilo. Keď bolo potrebné, tak bez väčších starostí skórovali ich hráči a udržiavali si bezpečný bodový odstup. Dokumentoval to hlavne bodový úsek 11:1, po ktorom mali hostia opätovne dvojciferný náskok. Slovenský tím mal pred sebou náročnú cestu, ak chcel víťazne odštartovať kvalifikačné boje, pred poslednou štvrtinou totiž prehrával 54:64. O všetkom rozhodol nástup do záverečnej 10-minútovky, 9 belgických bodov v rade definitívne ukončilo nádeje Slovenska na domáci úspech. Prvé body v tejto fáze hry prišli až na konci deviatej minúty, keď už bolo o osude stretnutia rozhodnuté.

Kvalifikácia ME 2025 muži – C-skupina:

Slovensko – Belgicko 60:75 (13:25, 23:15, 18:24, 6:11)

Slovensko: Brodziansky 17, Ihring 12, Krajčovič a Pavelka po 8, Malovec 6 (Jones 6, Majerčák 3, Fusek, Mokráň a Volárik 0)

Najviac bodov - Belgicko: Obasohan 22, Gillet 14, Delalieux 10

TH: 11/10 – 13/11, Fauly: 18 - 17, Trojky: 6 - 10, Rozhodovali: Poursanidis (Gréc.), Baldini (Tal.) Oliot (Fr.), 3000 divákov (vypredané)

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Veľmi náročný a fyzický zápas. Cítili sme, čo to znamená top level basketbalu. Mali sme veľký problém nájsť voľné pozície na strely kvôli ich fyzickej obrane. Na doskoku sme boli vyrovnaným súperom, chýbala nám streľba za tri body, ale to všetko vychádza z belgickej hry. Ak chceme ísť hore, tak je dobré vidieť takýto level a hrať takéto stretnutia.“

Timotej Malovec, hráč Slovenska: „Veľmi fyzický zápas, 40 minút sa behalo. Súper využíval svoju veľkosť a atletickosť na doskoku. My sme s tým mali veľký problém. V druhej štvrtine sme sa dotiahli, držali sme sa na rozdiel 3 bodov, ale potom prišli hlúpe útoky, bolo to veľmi statické a neposúvali sme si loptu, čím sa nám súper znovu vzdialil. Už potom bolo veľmi ťažké dotiahnuť tak kvalitného súpera, akým je Belgicko. Žiaľ, prehrávame o 15 bodov.“

Mário Ihring, hráč Slovenska: „Myslím si, že do stretnutia sme vstúpili celkom dobre, otvorili sme to dvoma protiútokmi. Potom nám Belgičania trochu ušli, ale do konca polčasu sme sa dotiahli na štyri body. Tam s nimi držali hru, ale potom sme ako keby fyzicky odpadli. Mali sme tam veľa zbytočných strát, vrátane mňa a potom nám ušli. To sa už potom ťažko do zápasu vracalo.“

Dario Gjergja, tréner Belgicka: „Nebál som sa, ale mal som strach, pretože sme dlho neboli spolu. V lete sme mali predkvalifikáciu na olympijské hry, ale išli sme tam s nastupujúcou generáciou hráčov. Chceli sme nájsť balans medzi mladšími a skúsenejšími hráčmi v tíme. Skvelý tímový výkon, 17 minút v prvom polčase bolo veľmi dobrých. Niektoré útoky boli zbrklé, prišli sme tak o 14-bodové vedenie a dovolili sme súperovi vrátiť sa do stretnutia. Po začiatku druhého polčasu sme sa adaptovali, mohli sme nachádzať správne rozhodnutia, pridať do tempa a defenzíva v druhom polčase bola skvelá. Som šťastný, pretože za tri dni sa nedá dať všetko dokopy. Ukázalo sa, že máme dobrú atmosféru, túžbu a chuť, čo sa teraz ukázalo.“

Retin Obasohan, hráč Belgicka: „Pre nás bolo veľmi dôležité hrať správnym spôsobom. Začíname nový kvalifikačný cyklus, máme v ňom veľké ambície. Chceli sme hrať vynikajúco na oboch stranách palubovky a som rád, že sme dokázali zvládnuť kompletne toto stretnutie.“