• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia neuspela ani vo svojom druhom vystúpení C-skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2025, v Rige prehrala s Lotyšsskom 52:64. V tabuľke tak má po februárovom asociačnom termíne na konte dve prehry a postupové šance sa zverencom trénera Aramisa Nagliča výrazne vzdialili. Miestenku na záverečný turnaj si vybojujú dvaja najlepší z „céčka“, Lotyšsko ako spoluorganizátor už má vopred istý postup. Slovákov najbližšie čaká v kvalifikácii dvojzápas so Španielskom, najskôr 22. novembra doma a následne 25. novembra na palubovke súpera.

Tréner Aramis Naglič zamiešal základnou päťkou, ale Lotyšov to nevyviedlo z miery, keďže po dvoch minútach viedli 6:0. Obom stranám to strelecky nepadalo podľa predstáv, Mokráň sa postaral v 4. minúte o prvé slovenské body v zápase a následne prišiel aj prvý kôš z poľa. Súper našťastie výraznejšie neodskočil, preto z toho bola vyrovnaná partia. Koncovku sa ale nepodarilo vyriešiť ideálne, Šteinbergs upravoval v podstate s klaksónom na 15:10 z pohľadu domácich po prvej štvrtine. Druhá 10-minútovka už bola ofenzívnejšia a tiež lepšia zo slovenského pohľadu. Hrali sebavedomejšie, koncentrovanejšie a Lotyšov nepúšťali do žiadneho výraznejšieho náporu. Vďaka tomu sa darilo držať nielen nádej na dobrý výsledok, ale aj prípadné víťazstvo. Posledné slovo mal v prvom polčase opäť Ihring, trojkou upravoval na 27:31.

Slovensko nastúpilo s veľkou sebadôverou do druhého polčasu, cítilo, že v Rige môže dosiahnuť na dôležité body do tabuľky. Dvojica rozohrávačov Ihring a Krajčovič 9-bodovou šnúrou dostala duel najskôr do vyrovnaného stavu, hneď dokonca do prvého vedenia – 36:34. Lotyšsko to v tomto momente zobralo do svojich rúk a tiež zareagovalo 9 bodmi za sebou, všetko strelami za tri body. Z pohľadu vývoja stretnutia išlo o dôležitý moment, keďže si vypracoval výraznejší odstup od slovenského tímu. Z pohľadu hostí sa išlo do poslednej štvrtiny za stavu 38:45. Slováci sa ale nenechali zlomiť, keď sa neraz priblížili na rozdiel jedného útoku. Vtedy ale domáci tím preukázal svoju kvalitu a skúsenosť, 8-bodovou šnúrou definitívne rozhodol o tom, že si do tabuľky C-skupiny zapíše druhé víťazstvo. Slovensko ešte v závere skúšalo zdramatizovať dianie v Rige, ale na obrat to nestačilo.

Kvalifikácia ME 2025 muži – C-skupina:

Lotyšsko – Slovensko 64:52 (15:10, 16:17, 14:11, 19:14)

Najviac bodov - Lotyšsko: Gražulis 18, Zoriks 11, Lomažs 7

Slovensko: Krajčovič 12, Ihring 9, Mokráň 5, Malovec a Volárik po 3 (Ihring 11, Jones 7, Doležaj 2, Pavelka 0)

TH: 20/15 – 14/12, Fauly: 19 - 25, Trojky: 7 - 6, Rozhodovali: Lanzarini (Tal.), Györgyiová (Maď.), Deman (Fr.)

Povedali po zápase

Luca Banchi, tréner Lotyšska: „Sme veľmi šťastní z tohto druhého víťazstva počas tohto asociačného okna. Ukázali sme vďaka našej vôli, že sme solídnym a konzistentným tímom. S týmto prístupom bolo pre nás dôležité pristúpiť k tejto novej výzve. Ak sa pristavíme v tomto stretnutí pri číslach, tak si možno všimnúť, že nám útočne nedarilo tak, ako sme zvyknutí. To patrí k basketbalu, súper sa na nás dobre pripravil. Slovensko bolo fyzické, snažili sa hrať svoj najlepší basketbal a podali asi jeden zo svojich najlepších výkonov. Prečkali sme starosti, ktoré nám robili a pokojným tímovým výkonom sme to ustáli. Zlepšili sa naše rozhodnutia na oboch stranách palubovky a každému sme ukázali, že vieme hrať, aj keď je to vyrovnaný duel. Toto je dobrý signál do budúcna.“

Andrejs Gražulis, hráč Lotyšska: „Bol to náročný zápas, z ktorého sme napokon vzišli ako víťazi. Hrali sme solídnu defenzívu, Slovensku sme dovolili len 52 bodov. V útoku sme sa trochu trápili, donútili nás k niekoľkým zlým streleckým rozhodnutiam, ale napokon sme to zvládli. Na konci dňa je rozhodujúce víťazstvo.“

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Gratulujem Lotyšsku k úspechu, hrali sme vo veľmi dobrej atmosfére. Musím povedať, že som hrdý na svojich chalanov, pretože sme hrali proti jednému z najlepších tímov na svete. Ukázali sme veľký charakter, na palubovke sme nechali všetko, čo bolo v nás. Snažili sme sa meniť obranu, aby sme zastavili obvyklú hru súpera. V tomto smere sme urobili dobrú robotu. Bol to pre nás fyzicky náročný zápas. Nechcem povedať, že som šťastný, pretože sme prehrali, ale u tohto tímu môžem vyjadriť hrdosť nad tým, že sme dokázali hrať proti top tímu.“

Andre Jones, hráč Slovenska: „V prvom rade chcem pogratulovať Lotyšsku k víťazstvu, sú momentálne v dobrej forme. Hrali sme v úžasnej atmosfére. Potešilo ma, ako tento tím zahral a bojoval. Lotyšsko má síce kvalitných hráčov, ktorí hrajú kvalitné súťaže, ale dokázali sme sa im rovnať. Tridsať minút sme ukázali, že na nich máme. Som hrdý na chalanov, bola to skvelá skúsenosť.“