• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Basketbalisti Patriotov Levice skončili na kvalifikačnom turnaji Ligy majstrov už vo štvrťfinále, nad ich sily bola cyperská Petrolina AEK Larnaka, s ktorou prehrali 66:74. Aktuálny majster Slovenska zostáva v pohárovej Európe, na jeseň sa predstaví v skupinovej fáze Európskeho pohára.

Levičanom nevyšiel úvod do súboji o pokračovanie na turnaji v Turecku a sne o účasti v skupine Ligy majstrov. Strelecky sa trápili, Larnaka toho naplno využívala a veľmi rýchlo si urobila pevnú pôdu pod nohami. Veľké starosti im robil útočne Hunt, no najviac problémov mali Patrioti hlavne sami so sebou. Nervozita ovládla ich hru, zahodených 16 pokusov z poľa prinieslo šokujúce skóre po prvej štvrtine -0:20. Až v 11. minúte, po úspešných trestných hodov Howarda, zmazal majster Slovenska nulu z počtu nastrieľaných bodov. Celkovo urobili 7-bodovú šnúru a razom bol aj iný tím na palubovke, ale Larnaka odpovedala v podstate totožnou mincou. Herne to už bolo z levickej strany oveľa lepšie, aj držali krok s cyperským šampiónom, ale manko bolo príliš vysoké. Prvý polčas prehral napokon 22:45.

Prestávka zverencom trénera Michala Madzina evidentne pomohla, zo šatní prišlo úplne vymenené družstvo, hlavne sebavedomejšie a strelecky aktívnejšie. Levice razom boli na palubovke dominantným tímom a Kneževič zavelil k tomu, aby zostala šanca postup čo najdlhšiu dobu živá. Manko na Larnaku sa dokonca podarilo stiahnuť na 10-bodový rozdiel, do poslednej časti sa išlo za stavu 43:53. Tlak slovenského zástupcu pokračoval aj na začiatku štvrtej štvrtiny, v 3. minúte sa Howardovi podarilo trojkou upraviť na 53:56 a následne Bachan mal možnosť dokonca vyhrať. Cyperčania sa ale dôležitých momentov nezľakli, keď potrebovali, tak prišli z ich strany body a tým rozhodli o tom, že Levičania idú z Turecka domov už po prvom stretnutí.

Kvalifikácia Ligy majstrov – štvrťfinále:

Patrioti Levice – Petrolina AEK Larnaka 66:74 (0:20, 22:25, 21:8, 23:21)

Patrioti: Wheeler 10, Adaway 9, Kaukiainen 7, Bojanovský 5, Abrhám 3 (Kneževič 14, Howard 13, Bachan 3, Kováč 2)

Najviac bodov - Larnaka: Hunt 19, Griffin a Hollingworth po 17

TH: 13/8 – 18/14, Fauly: 20 - 18, Trojky: 10 - 6, Rozhodovali: Mazzoni (Tal.), Chuecová (Šp.), Straube (Nem.), 150 divákov

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Ťažko to zhodnotiť. Neviem, či niekto z nás zažil, že by sme aspoň z trestného hodu nedali aspoň jeden bod v rámci jednej štvrtiny. Je ťažké za z toho hrabať, v ďalšom priebehu sme ukázali, že súper nebol ďaleko, čo sa týka kvality a týchto vecí. O to viac to mrzí, štve, škrie, lebo sme s nimi mohli hrať. Musíme si prejsť, čo sa stalo v prvých 10 minútach, nielen útočne, ale všetko je to jeden balík. Stalo sa, už len teraz nájsť spôsob, aby sme v iných zápasoch nemali takýto problém.“

Martin Bachan, hráč Patriotov: „Prvá štvrtina nás stála zápas, to je až neuveriteľné, že sme nedokázali dať žiadne body. To, že sme sa ešte dokázali dostať do zápasu, ukázalo, že súper bol hrateľný.“