• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Slovenskí basketbalisti mali vo štvrtkovom stretnutí D-skupiny predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 dve náročné úlohy, v prvom rade zdolať doterajšieho suveréna zo Severného Macedónska a ideálne ešte o 5 a viac bodov, aby v prípade rovnosti bodov svojho súpera preskočili. To všetko sa po výsledku 82:73 podarilo a pred záverečným kolom stále existuje šanca na postup.

Slováci ukázali veľké odhodlanie a chcenie, v levickej športovej hale sa im podarilo nadviazať na novembrové úspechy, ktoré ich prinavrátili do boja o prvé miesto v „déčku“. „Je to veľká vec, vyhrať doma nad Severným Macedónskom bez Mária Ihringa a Jakuba Mokráňa, dvoch lepších hráčov v našom výbere. Nedá sa hrať 40 minút na takej vysokej úrovni, musíme byť šťastní a skromní, že sme vyhrali o 9 bodov a pred posledným stretnutím máme šancu vidieť, kde presne sme,“ prezradil bezprostredne po víťazstve tréner nášho výberu Aramis Naglič.

Absencia dvoch spomenutých hráčov nebola výrazne badateľná, až na drobné brzdenie v druhej štvrtine, keď sa do vedenia dostal súper, to bola v slovenskom podaní celkom suverénna jazda za tretím predkvalifikačným víťazstvom za sebou. Podčiarkli ju najmä štyria dvojciferní strelci – Šimon Krajčovič, Vladimír Brodziansky, Timotej Malovec a Matej Majerčák.

Dobre to dopadlo, hlavné je tímové víťazstvo, na iné sa nikto pozerať nebude. Udržali sme si teoretickú šancu, cestujeme s ňou do Dánska, aby sme sa tam pobili o víťazstvo. Vedeli, že našim najlepším hráčom je Vladimír Brodziansky a že sa budeme snažiť loptu do priestoru pod košom. Zdvojovali ho, ale on výborne hľadal voľných hráčov a som rád, že to tam padlo,“ uviedol s 23 bodmi najlepší strelec Slovenska Šimon Krajčovič.

DSC 8498

Nebolo to však len o bodovej produkcii, ale aj o „čiernej robote“, ktorú odvádzali niektorí jednotlivci na kľúčových hráčoch súpera. Čo však bolo možno najdôležitejšie, k tradičnému lídrovi Brodzianskemu, sa pridali viacerí hráči v bielo-modrom drese. Musím povedať, že som neočakával taký dobrý zápas v tomto smere, že chlapci zobrali na seba to, čo by sme inak čakali od Mária Ihringa. Špeciálne Šimon Krajčovič a Matej Majerčák. Obranu sme hrali so srdcom a veľkou energiou,“ nešetril chválou Naglič.

Víťazstvo jeho zverencov mohlo byť aj suverénnejšie, v druhom polčase viedli už aj o 21 bodov, ale napokon zvládli nečakanú drámu. Severné Macedónsko začalo totiž v samotnom závere naháňať potrebný bodový rozdiel, ktorým by si zabezpečilo postup z predkvalifikácie ME 2025. Svoj plán nedotiahli do úspešného konca.

Trochu nervozita, im padli nejaké strely. Ťažko sa to bránilo, nám nepadli niektoré veci, ale na konci sme vyhrali, čo je najdôležitejšie. Verili sme v samých seba, že na to máme,“ zhodnotili koncovku Brodziansky.

DSC 8368

Karty sú po štvrtku rozdané celkom jasne. Slovensko potrebuje v poslednom hracom dni predkvalifikácie ME 2025 vyhrať nad Dánskom akýmkoľvek rozdielom a zároveň dúfať, že Nórsko pripraví Severnému Macedónsku druhú prehru v rade. Za týchto okolností by sa naša reprezentácia posunula na prvé miesto v D-skupine a postúpila do „riadnej“ kvalifikácie na európsky šampionát.

„Lepšie je cestovať, keď sa ide o niečo hrať. Bolo by to veľmi ťažké, keby to je ako 'dovolenka'. Treba povedať, že len v dvoch zápasoch sme boli v kompletnej zostave. Pri takej šírke družstva, akú má Slovensko, je každý hráč veľmi dôležitý. Vždy treba zostať skromný,“ dodal Naglič.

Foto: Lukáš Droppan