• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Mnohí už ani nečakali, že ho ešte uvidíme v reprezentačnom tíme Slovenska. Andre Jones je ale po roku a pol späť, s motiváciou pomôcť tímu na začiatku kvalifikácie majstrovstiev Európy. Ako k jeho návratu prišlo, aké má ciele v bielo-modrých farbách, aj to sme zisťovali u 34-ročného rozohrávača.

Jones bol naposledy súčasťou slovenského tímu v auguste 2022, pri premiére Aramisa Nagliča v pozícii hlavného trénera reprezentačného tímu. Najskôr nestačilo ani jeho 17 bodov na úspech proti Nórsku, ale následne už 11 bodmi prispel k výhre nad Severným Macedónskom. „Nebol som na Slovensku dlhšiu dobu. Som šťastný, že som späť. Tím sa obmenil, je v podstate kompletne nový, ale myslím si, že má svoju kvalitu, čo som stihol spozorovať po niekoľkých tréningoch. Chcem pomôcť družstvu k tomu, aby sme aspoň získali aspoň jedno víťazstvo,“ vysvetlil naturalizovaný Američan, ktorý pomáha Slovensku od roku 2017.

Od poslednej reprezentačnej skúsenosti hral za maďarský Šoproň a taliansku Reggio Emilia. K návratu pomohli aj jeho dobré výkony v aktuálnej sezóne. „Andre Jones ma prekvapil svojim pozitívnym prístupom. Komunikujeme spolu, pretože sme spoločne pracovali vo Viedni. Ja som sa ho pýtal na reprezentáciu a on mi odpovedal, že chce pomôcť. Dlho sme sa rozprávali o tom, že rozhodnutie je len a len na ňom. Má absolútnu motiváciu, chce pomôcť, neočakáva žiadnu veľkú rolu a nechce byť veľká hviezda, pretože už tím dokáže vyhrávať aj bez neho. Chce podať pomocnú ruku k ďalšiemu kroku,“ vysvetlil Naglič.

DSC 8442

Jones sa vracia do tímu Slovenska v pozícii jasne najskúsenejšieho hráča, vo veku 34 rokov má za sebou aj najbohatší basketbalový životopis. „S trénerom Aramisom Nagličom prebehla konverzácia, či by som mal záujem prísť pomôcť Slovensku. Momentálne som v celkom dobrej forme, darí sa mi v Rumunsku. Chcem byť nápomocný reprezentácii a pomôcť mladším hráčom, ako Malovec alebo Pavelka. Dostávam sa už do mentorskej fázy, neprichádzam sem robiť si vlastné veci, byť kľúčovým hráčom, ale skôr chcem pomáhať,“ zamyslel sa samotný basketbalista. Ako dodal, je pripravený na akúkoľvek pozíciu, ktorú vo februárovom zápasovom okne dostane: „Bol som v tímoch, kde som nemal až takú významnú rolu, respektíve sa nemuseli až tak na mňa spoliehať. Môžem byť dobrý v akejkoľvek pozícii, nie je to náročné, pretože nemám veľké ego.“

Skúsený playmaker je v súčasnosti hráčom rumunského Dinama Bukurešť, ktorého súčasťou je aj bývalý hráč Levíc Žarko Djurič. Stále sa mu darí držať vysoký zápasový štandard, priemerne atakuje hranicu 18 bodov, 4 doskokov a 3 asistencií. „Bukurešť je pekné mesto, páči sa mi v Rumunsku. Užívam si basketbal, mám na palubovke dostatok voľnosti. Je to dobrá skúsenosť a dúfam, že tu budem môcť zostať dlhšie,“ vyhlásil Jones.

DSC 8581

Vstup do kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy obstará Slovensko už o niekoľko hodín doma proti Belgicku. Za víťazstvom ich poženie vypredané Národné basketbalové centrum, približne 3200 divákov vytvorí najvyššiu basketbalovú návštevu za posledné roky na Slovensku. „Verím, že sa nám podarí v zrekonštruovanej hale na Pasienkoch získať prvé víťazstvo. Máme pred sebou veľkú možnosť, ako sa prebojovať na majstrovstvá Európy. Očakávam skvelú atmosféru. Neviem, koľkí hráči mali možnosť hrať pred toľkými ľuďmi. Dodáva to extra energiu a to najlepšie z vás, pretože sa koncentrujete na to, že ste dobrý v tom, čo robíte. Dúfam, že vďaka divákom budeme hrať lepšie,“ dodal na záver rozohrávač Slovenska.

Foto: Lukáš Droppan