• 1.

  LEV Patrioti
  19-6 44
 • 2.

  HAN Handlová
  16-8 40
 • 3.

  PDA Prievidza
  15-10 40
 • 4.

  SVT Svit
  15-10 40
 • 5.

  KMR Komárno
  15-10 40
 • 6.

  SNV Rytieri
  13-13 39
 • 7.

  INT Inter
  10-16 36
 • 8.

  LUC Lučenec
  7-18 32
 • 9.

  NIT Nitra
  3-22 28

Lučenec sa javí pre zámorských rozohrávačov ako ideálna adresa na štart medzi profesionálmi. Na túto cestu sa pred touto sezónou vydal tiež Shamar Givance. Kanaďan v službách „pelikánov“ na požiadanie dodáva vysoký počet bodov a k tomu nešetrí asistenciami pre spoluhráčov. S 24-ročným playmakerom sme prebrali doterajšiu sezónu, hernú produkciu, ale napríklad aj to, na čom musel zapracovať.

Vedenie Lučenca má už niekoľko rokov dobrú ruku pri výbere nováčikov, ktorí vychádzajú z amerického univerzitného systému. Desure Buie sa za rok od odchodu prepracoval do najvyššej súťaže v Nemecku, s Ludwigsburgom hrá aktuálne Ligu majstrov. V rovnakej súťaži hrá tiež napríklad James Murray-Boyles. Kyle Castlin oblieka dres belgického Belfiusu Mons, a taký Akia Pruitt hrá najvyššiu súťaž v Izraeli. To len zopár úspešných príbehov, na ktoré by rád nadviazal Shamar Givance.

„Je to skutočne obrovská vďačnosť za to, že som dostal od Lučenca možnosť hrať prvú profesionálnu sezónu práve v tomto klube. Len malé percento ľudí pokračuje po konci v NCAA vo svojich kariérach, čiže byť jeden z nich a pokračovať vo svojom sne, je niečo úžasné. Sezónu si užívam, každý deň mám možnosť zlepšovať sa a spolu s tímom napredovať. V Lučenci je fajn život, od fanúšikov si naplno užívam ich priazeň,“ hodnotí rozohrávač „pelikánov“ doterajšie pôsobenie v Niké SBL.

luc kn 32

Aby tých pozitív v podaní Kanaďana nebolo málo, tak v prvom rade si to užíva na palubovke. Priemer takmer 19 bodov a 8 asistencií na zápas, ho radí medzi najlepších v súťaži. Nestráca sa ani v podkošovom priestore a nemá problém s defenzívou. Oproti pôsobeniu na univerzite bolo jasné, že musí v Lučenci posunúť svoju hru na vyšší level.

„Po celý čas pracujem na tom, aby som bol čo najlepším lídrom. Rozumiem tomu, že pozícia, na ktorej hrám, tak vyžaduje skvelé líderské schopnosti, výborný vzťah so spoluhráčmi nielen na palubovke, ale aj mimo nej. Vďaka tomu môžeme ako tím uspieť. Táto sezóna je najviac odlišná v tom, že na tejto úrovni to je viac o taktike a novinkou je tiež pre mňa to, že s každým hráme viac ako dvakrát za sezónu. Chcel by som touto cestou poďakovať trénerom a spoluhráčom, že mi dodávajú sebavedomie, aby som mohol čo najviac pomôcť tímu,“ povedal Givance k svojej úlohe a štatistikám za Lučenec.

luc kn 33

V ostatnom období sa Lučenčanom podarilo výsledkovo zdvihnúť najmä pred domácim publikom, čo tímu dalo dobrú pozíciu pred rozhodujúcou časťou sezóny. Cez víkend síce zaváhali v Nitre, ale na svojho rivala majú stále dostatočný náskok. Aktuálne 8. miesto však nie je priečka, s ktorou by sa chceli uspokojiť.

„Moji spoluhráči premieňajú svoje šance. Oproti začiatku sezóny sa zmenilo naše nastavenie. Vieme, že sme lepším tímom, ako ukazuje naša zápasová bilancia, len to musíme ukázať. Ak budeme pokračovať v napredovaní, tak pokojne môžeme hrať o medaily,“ myslí si Givance.

Či sa jeho slová potvrdia, to sa môže ukázať už v najbližšom kole, v ktorom sa Lučenec predstaví na palubovke Handlovej.

Foto: Ľudovít Jakub Hroboň