• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Ústrednými postavami na lavičkách tímov sú hlavní tréneri, ale nemenej dôležitou súčasťou sú ich asistenti. Ako vyzerá ich bežný deň, čomu sa venujú, aké sú ich povinnosti? Tak na tieto a ďalšie otázky nám dal odpoveď Nikola Maslarevič pôsobiaci v Iskre Svit a vy teraz máte možnosť nahliadnuť do ich sveta.

Obvykle prichádzam do haly okolo 9.15 h, stretávam s Lukášom Vargom a pri káve pripravujeme ranný tréning. Hodnotíme deň predtým a dávame dokopy, čo plánujeme robiť na tréningoch. Mojou úlohou je pripraviť niektoré časti tréningu, hlavne individuálnu činnosť s rozohrávačmi alebo pivotmi, ale niekedy dávam dokopy kolektívne veci, pomocou ktorých pracujeme na tímových konceptoch.

Po tréningoch je to spoločný obed, na ktorom sa rozprávame o basketbalových veciach v Európe a NBA, a pracujeme na našom fantasy tíme v Eurolige. Potom je na programe oddych a návrat do haly, tentoraz už ako hlavný kouč kadetského družstva. Prichádzam hodinu pred tréningom, aby som spolu so svojimi asistentmi nachystal tréning.

Nasleduje cesta do Popradu a tréning so staršími žiakmi. Do Svitu obvykle prichádzam 20.30 h. Dvakrát do týždňa mám navyše dobrovoľný tréning, na ktorom s hráčmi rôznych vekových kategórií extra pracujeme na zlepšení ich zručností.

DSC 2163

Čo sa týka mojich úloh u tímu mužov, je to podpora a pomoc hlavnému trénerovi s mojimi znalosťami a schopnosťami. Vždy sa snažím byť úprimný, aby sme pomohli nášmu tímu dosiahnuť jeho potenciál. Denne sa rozprávame o súčasnom rozpoložení tímu, o každom hráčovi a snažím sa pomôcť trénerovi s ďalšími rozhodnutiami ohľadne tréningov a zápasov. Užívam si zdieľanie našich skúseností a je zaujímavé pochopiť aj odlišný pohľad. Obvykle s mužmi pracujem na ranných tréningoch, ale snažím pomôcť aj večer, ak nemám povinnosti pri mládežníckych družstvách. Keď máme zápas, tak mám na starosti rozcvičku. S Lukášom Vargom máme dobrú dynamiku, vždy mi hovorí, aby som povedal akúkoľvek myšlienku, respektíve, čo vidím v zápase. Cítim zodpovednosť a dôležitosť pre tím, preto si užívam svoju rolu.

U kadetov a starších žiakov je najdôležitejšie pripraviť družstvo cez tréningy počas týždňa, zameriavame sa na našu filozofiu a aký basketbal chceme hrať. Je to proces, v ktorom robíme kroky, aby sme napredovali. Dôležité je, aby hráči boli motivovaní a sebavedomí, keď v deň zápasu nastúpia na palubovku. Okrem toho sa snažím odovzdávať svoje znalosti a názory aj ostatným mládežníckym trénerom v Iskre Svit. Spoločne sa snažíme pracovať, aby sme pre deti vytvorili najlepší možný program, z ktorého sa z nich stanú basketbalisti. K tomu je potrebná spoločná vízia a kooperácia každého trénera.

Svoj čas vo Svite si užívam. Myslím si, že som dostal šancu ukázať svoju víziu, ako chcem koučovať a pomáhať k napredovaniu hráčov. Každý deň je iný, stále naberám skúsenosti, za čo som vďačný.

Foto: Katarína Puškášová, Daniel Faix