• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Basketbalisti Slovenska vstúpili do tretej fázy predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 víťazne, vo svojom úvodnom vystúpení v I-skupine si odvážali z Rumunska cenný triumf 69:65. Najlepším strelcom na slovenskej strane a celého stretnutia bol s 32 bodmi Vladimír Brodziansky. Pre zverencov trénera Aramisa Nagliča to bolo celkovo už piate víťazstvo za sebou v rámci celého predkvalifikačného cyklu. Najbližšie sa Slováci predstavia doma, v stredu 26. júla o 18.00 h nastúpia v Leviciach proti Albánsku. Z predkvalifikácie postupujú ďalej len víťazi skupín.

Slovenská obrana fungovala v prvých minútach úvodného vystúpenia v I-skupine príkladne, pressingom a tlakom nútili súpera k početným chybám. Síce chýbala väčšia strelecká presnosť na oboch stranách, ale do vedenia šli zaslúžene zverenci trénera Aramisa Nagliča. Darilo sa im ťažiť z výškovej prevahy a hernej kvality, po 9-bodovej šnúre viedli Slováci v 9. minúte už 18:8, keď sa o 13 bodov postaral Brodziansky. Prvú štvrtinu napokon vyhralo Slovensko 18:10. V druhej časti sa karta obrátila, aj keď začiatok vyzeral zo slovenského pohľadu stále tak, ako si to aktéri želali. Zahadzovanie trestných hodov a upustenie z intenzity dostalo domácich Rumunov na koňa, v polovici štvrtiny ich Richard dokonca dostal do prvého vedenia v zápase. Nízke skóre a aj oddychový čas Slovákom prospel, po zvládnutej koncovke išli na polčasovú prestávku za priaznivého stavu 31:29.

Slovensko zvládlo nástup do tretej štvrtiny, síce sa Rumunsko držalo na dostrel a nepúšťalo do žiadneho výraznejšieho trháku, ale potom začal opäť na palubovke úradovať Brodziansky. V útoku mal zase raz nezastaviteľnú fázu, ktorou pre svoj tím vybojoval výraznejšie vedenie a hlavne hernú pohodu. Vlastnými chybami však v ďalších minútach umožnili domácim basketbalistom opätovne pomýšľať na obrat, keď najväčšie starosti robil Olah. Tesne pred koncom tretej štvrtiny dokonca Rumunsko vyrovnalo na 51:51 a zápas začínal od začiatku. Jeden premenený trestný hod Brodzianskeho napokon znamenal priaznivý stav – 54:53 pred záverečnou 10-minútovkou. Poslednú štvrtinu sa prelievalo vedenie zo strany na stranu, každý kôš bol v tejto fáze dôležitý, preto bolo aj málo úspešných pokusov. Slováci však mali vo svojom družstve Brodzianskeho, v rozhodujúcich fázach nasmeroval svoj tím k víťaznému vstupu do tretej fázy predkvalifikácie ME 2025.

Tretia fáza predkvalifikácia ME 2025 – I-skupina:

Rumunsko – Slovensko 65:69 (10:18, 19:13, 24:23, 12:15)

Najviac bodov - Rumunsko: Olah 22, Maciuca 14, Richard 11

Slovensko: Brodziansky 32, Malovec 12, Pavelka 6, Krajčovič 3, Volárik 2 (Majerčák 8, Mokráň 6, Doležaj a Fusek 0)

TH: 16/13 – 29/16, Fauly: 21 - 20, Trojky: 8 - 5, Rozhodovali: Yilmaz (Tur.), Sanchez (Šp.), Karabilecen (Tur.)

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Veľmi ťažký a tvrdý zápas. Každá malá chyba mohla rozhodnúť, detaily napokon rozhodli. Povedal by som, že sme odohrali dobré stretnutie a dali sme doňho všetko. Malovec ukázal výbornú obranu a prezenciu na palubovke, veľmi nám pomohol. Všetko sme mali s Rumunmi vyrovnané, problémom boli trestné hody. Je to len jeden zápas, všetko je otvorené. Pred domácim duelom máme výhodu 4 bodov, čo je nič, čiže pokúsime sa uspieť aj doma.“

Vladimír Brodziansky, hráč Slovenska: „Bol to veľmi ťažký zápas. Boli sme trochu nervózni, zahodili sme viacej trestných hodov, ako sme mali, ale nakoniec sme to dotiahli do víťazného konca, za čo sme veľmi vďační. Myslím si, že sme hrali našu hru a napokon nám to vyšlo. Musíme sa teraz sústrediť na ďalší zápas, pripraviť sa čo najlepšie na Albánsko a pokúsiť sa vyhrať. Dúfam, že nás fanúšikovia prídu do Levíc podporiť.“

Matej Majerčák, hráč Slovenska: „Dôležitá výhra, veľmi ťažký zápas. Myslím si, že môžeme byť na seba hrdí, ako sme bojovali celých 40 minút. Viac-menej sme plnili to, čo sme si povedali pred zápasom. Vyvarovali sme sa nejakých zbytočných chýb. Určite nás mrzia naše nepremenené trestné hody, ale do ďalšieho stretnutia sa poučíme a bude to lepšie. Ideme ďalej.“