• 1.

  LEV Patrioti
  19-6 44
 • 2.

  HAN Handlová
  16-8 40
 • 3.

  PDA Prievidza
  15-10 40
 • 4.

  SVT Svit
  15-10 40
 • 5.

  KMR Komárno
  15-10 40
 • 6.

  SNV Rytieri
  13-13 39
 • 7.

  INT Inter
  10-16 36
 • 8.

  LUC Lučenec
  7-18 32
 • 9.

  NIT Nitra
  3-22 28

Výhoda domáceho prostredia Svitu a Komárnu pomohla, obaja vstúpili do prvého kola play off víťazne a získali tak do rúk mečbal. Pred Prievidzou a Lučencom je v stredu rovnaká úloha, odvrátiť predčasný koniec sezóny.

Niké SBL – 1. zápasy 1. kola play off:

Iskra Svit – BC Prievidza 93:84 (28:13, 26:31, 18:20, 21:20)

Svit: King 25, Koval 23, Smith 19, Goncalves 16, Atwood 10 (Baldovský 0)

Prievidza: Hukič 15, Taylor 11, Krčmárik 5, Anderson 4, Wheeler 2 (Jašš 27, Walker 15, Lukáč 0)

TH: 16/11 – 11/7, Fauly: 11 - 20, Trojky: 10 - 13, Rozhodovali: Fuska, Šarišský, Karniš

/stav série – 1:0/

Povedali po zápase:

Oleg Meleščenko, tréner Svitu: "Bolo vidieť, že to je zápas play off. Nikto sa nechcel vzdávať ani Prievidza, ani my. Bojovalo sa do konca a bol tam aj moment, keď rozdiel klesol na štyri body. Som teda rád, že prvé víťazstvo sme získali my a gratulujem svojmu manšaftu, že sme to dokázali. Limitovali sme chyby, ktoré sme spravili v Prievidzi v predposlednom stretnutí základnej časti. Vedeli sme, čo predvedú v obrane a sústredili sme sa na obranu aj my, ktorá nám na začiatku vyšla, čo nám dodalo sebavedomie. Asi toto je bod, ktorý nám priniesol tento triumf. Jedinou otázkou je, že keď kontrolujeme zápas, prečo začíname vymýšľať niečo úplne iné? Veď vtedy treba pokračovať v tom, čo bolo."

Hayden Koval, hráč Svitu: „Najskôr musím vyzdvihnúť fanúšikov, ktorí boli neskutoční. Pred vypredanou arénou sme sa chceli ukázať. Obzvlášť hlučná bola jedna sekcia, ktorá potvrdila, že naši priaznivci sú vynikajúci. Keď sa vytvorí takéto prostredie, každý potom hrá na inej úrovni svojich možností. Bolo to veľmi bojovné stretnutie nabité emóciami a my sme to dotiahli do víťazného konca. Myslím, že v štvrtej štvrtine trafil Tavon (pozn. King) dve trojky za sebou, čo nám vtedy pomohlo, boli to ťažké strely a veľký moment pre nás. Aj ja som mal zaujímavú situáciu, keď som hádzal trestné hody, no videl som, že sa to od obruče odrazí ku mne, tak som reagoval a šťastie stálo pri mne. Podobne sa to často ku mne odrazí aj na defenzívnej polovici, z čoho rezultujú doskoky, ktorými sa snažím pomáhať tímu. Celkovo sme však hrali dobre v defenzíve, bolo tam viacero takýchto náročných, no úspešných zakončení, dobre sme si posúvali loptu, ale aj hostia hrali výborne. Čaká nás poctivá práca, aby sme sa pripravili na stredu a ukázali to znova.“

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: „Boli sme síce pripravení na Svit, ale dvaja moji zverenci, akoby vôbec neprišli na zápas. My si predsa nemôžeme dovoliť prísť do Svitu a vypustiť prvú štvrtinu. Potom to už bolo len o doťahovaní, čo je práve tu proti takému kvalitnému družstvu nesmierne náročné. Musíme si to zanalyzovať. Trápi ma však, že hlavami sme sa akoby vrátili tam, kde sme boli asi pred mesiacom. Do play off sa skrátka takto nenastupuje. V obrane sme vždy mali len reakciu, no nie akciu a presne na tom sme sa dohodli, že sa to nesmie stať. Keď hráme proti takému atletickému rýchlemu tímu, musíme byť opatrní celý čas. V profesionálnom mužstve musíte byť zodpovední voči klubu i fanúšikom, ktorí nás prišli vo veľkom počte podporiť, ale aj voči sebe a svojim spoluhráčom. Nemôžeme odohrať prvú štvrtinu bez energie, bez ničoho. Ak niekto nemá nasadenie na play off, nemá tu čo robiť. Navyše sme nevyužili ani fantastickú streleckú produkciu Mareka Jašša. Toto je však len prvý duel série a som presvedčený, že sa tu vidíme aj ďalšiu sobotu.“

Marek Jašš, hráč Prievidze: "Prišli sme sem s tým, že sériu chceme vyhrať. Nezachytili sme však úvod, kde nám domáci ušli a stálo nás priveľa síl, kým sme sa vrátili späť do zápasu. Myslím si, že sa hral kvalitný basketbal a fanúšikovia si prišli na svoje. O tom je play off. Príčiny prehry si určite preberieme na videu, ale určite sa ukázali kvality Svitu, padali im ťažké strely, a potom je ťažko si niečo vyčítať. Rozhodol ten spomínaný úvod. Osobne si verím, viem, že aj ja viem strieľať z diaľky, keď som voľný, verím si a dúfam, že mi každá strela padne. Dostal som aj trochu do oka, čo mi trošku ovplyvnilo videnie, ale je to play off. To sú len malé zranenia, veď aj pod druhým okom už mám monokel. Musím vyzdvihnúť fanúšikov, ktorí merali cestu pod Tatry a dúfam, že na domáci zápas prídu v stonásobnom počte a potiahnu nás k víťazstvu. Verím teda, že v Prievidzi stav vyrovnáme a ešte sem v sobotu prídeme."

 

BC Komárno – BKM Lučenec 93:68 (25:21, 23:13, 24:15, 21:19)

Komárno: Gašič a Gatling po 20, Djordjevič 13, Stuckey 6, Markovič 2 (Danielič 13, Pipíška 9, Volárik 8, Dolník 2, Foltín a Gergely 0)

Lučenec: Armstrong 20, Sullivan 19, Kneževič 12, Goss 9, Bolek 0 (Rákai a Siládi po 3, Láštic 2, Aidi, Ďuriš a Zorvan 0)

TH: 20/19 – 20/16, Fauly: 17 - 20, Trojky: 20 - 6, Rozhodovali: Tomašovič, Ženiš, Turčin

/stav série – 1:0/

Povedali po zápase:

Zlatko Jovanovič, tréner, Komárna: "Ako povedal aj 'Nešo', je to len 1:0, pokračuje sa v stredu. S výnimkou prvých zhruba siedmich minút sme ukázali, ako chceme hrať v play off. Hrali sme dobre v obrane, rovnako sme mali dobrú rotáciu, pritom sme na pomery play off mali celkom veľa trojbodových pokusov, avšak mali sme otvorené strely. Je to stále len prvý zápas, Lučenec má na to, aby nám mohli odpovedať na toto víťazstvo. Musíme sa pripravovať na ďalší zápas, nie je čas na oslavy, potrebujeme ešte jedno víťazstvo na postup."

Martin Danielič, hráč Komárna: "Ak dáte 20 trojok, tak sa ťažko prehráva, avšak myslím si, že nám zápas vyhrala obrana, pretože sme celkovo dostali iba niečo cez 60 bodov. Séria ani zďaleka nekončí, ideme do Lučenca a budeme sa snažiť vyhrať aj ďalší zápas a ukončiť sériu."

Nenad Miloševič, tréner Lučenca: "Gratulujem Komárnu, stav je 1:0, vidíme sa v stredu."

Taren Sullivan, hráč Lučenca: "Vedeli sme, že nás čaká náročný duel hneď od začiatku. Teraz sa už musíme pripravovať na ďalší zápas, ktorý nás čaká v stredu."

Foto: Lukáš Droppan