• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Pred domácim publikom mali Levičania veľkú túžbu konečne získať premiérové víťazstvo v druhej fáze Európskeho pohára FIBA a zároveň si tak pomôcť v tabuľke. Lenže Karhu malo odlišné plány a potvrdilo, prečo patrí k najlepším tímom aktuálneho ročníka v tejto súťaži. Stačila jedna štvrtina, aby zrušili akékoľvek domáce ambície na úspech. Výsledkom bola podobne krutá prehra, ako tomu bolo vo Fínsku.

Po prvom polčase by asi len málokto predpovedal, že z toho bude prehra o 31 bodov v podaní Patriotov. „Žlto-zelení“ mali evidentne účinný recept na Karhu, výsledkom čoho bolo viac ako 16-minútové vedenie v zápase. Dalo by sa to porovnať s prvým zápasom. Síce nedávali trojky, ale inými vecami sa dokázali držať v zápase, ako napríklad útočné doskoky, premieňanie dvojtaktov. Bola tam energia, hrali sme neortodoxnú obranu. Hráči na svojich postoch nebránili svojich náprotivkov, čiže 'trojka' napríklad bránila 'jednotku', a podobne. Súper s tým mal problém, ale v druhom polčase nachádzali extra prihrávkami hráčov voľných a my sme boli neskoro v rotácii. My sme strácali lopty, respektíve nepremieňali,“ vrátil sa k zápasu 10-bodový krídelník Levíc Ben Kovac.

Fínsky tím, ktorý je na čele J-skupiny a chuť prehry na vonkajšej palubovke ešte v Európskom pohári FIBA neokúsil, evidentne nehral svoju hru, ale zároveň nepúšťal Patriotov do žiadneho výraznejšieho vedenia. „Boli sme tí, ktorí v každom momente bojovali v obrane. Urobili sme drobné chyby, ktoré boli aj hneď potrestané, ale bolo nízke skóre, čiže obrany na oboch stranách šliapali. Žiaľ, defenzíva Karhu nás potom donútila k takým chybám, ktoré bolo potom našou obranou ťažké zastavovať. Tá sa častokrát ani nestíhala vrátiť,“ zhodnotil prvý polčas domáci tréner Michal Madzin.

DSC 5911

Hneď po polčasovej prestávke sa jeho tím dostal do najvyššieho vedenia v zápase (33:28), ale potom prišla 5-minútová sekvencia, ktorá rozhodla o všetkom podstatnom. Karhu zaznamenalo 20 bodov za sebou a úplne zlomilo akýkoľvek odpor Patriotov. „Druhý polčas sme začali košom a viedli sme o 5 bodov. Potom sme stratili kontrolu v útoku, voči agresívnej obrane, ktorá sa stupňovala a v našej defenzíve prišli momenty, kedy sa otvorili súperovi pozície a ten ich chladnokrvne premieňal. Myslím si, že s fyzickými silami odišli aj mentálne. Bolo ťažké si to 'vyžrať', ale šport prináša aj takéto veci. Tento tím si možno nezaslúžil, aby takto vyzeral zápas, ale to je šport,“ myslí si levický kouč.

Úradujúci šampión Niké SBL nebol v aktuálnom ročníku často v takejto pozícii, že by v niektorom z domácich alebo európskych zápasov takto výrazne prehrával, respektíve nemal adekvátnu odpoveď na hru súpera. Ukázalo sa to v podstate v priebehu celého druhého polčasu, takže napokon si zahrali aj lavičkoví hráči, aby sa zároveň pošetrili nejaké sily na dôležitý piatkový duel s Prievidzou. Ten je zároveň štvrťfinálovým stretnutím Slovenského pohára, čiže je v hre viac ako obvykle. Čo sa týka postupových nádejí Levičanov, to zostali aj napriek prehre 55:86 živé, no nie všetko je už v ich rukách.

DSC 5927

„Išli sme na hranicu fyzických a mentálnych síl. Akonáhle prišli od nás chyby, ktoré boli potrestané, tak Karhu išlo mentálne hore a my naopak dole. Fyzicky nás začali valcovať a bolo to ťažké zastaviť. Jedno je spojené s druhým. Máme tu bojovníkov, ktorí tu každý druhý-tretí deň bojujú a je veľmi ťažké to ustáť, keď vás niekto drtí takým spôsobom, ako to dokázalo Karhu,“ prezradil na záver Madzin.

Foto: Lukáš Droppan