• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Domáce prostredie je zatiaľ v play off Niké Slovenskej basketbalovej ligy podstatným faktorom úspechu. Ukázalo sa to aj v prvej finálovej konfrontácii Patriotov Levice so Spišskými Rytiermi, ktoré skončilo výsledkom 91:75. Úradujúci šampión tak urobil prvý podstatný krok k obhajobe víťaznej trofeje, ich súper bude musieť v ďalšom súboji reagovať.

Levičania mali len necelých 48 hodín len na to, aby sa preladili z náročnej päťzápasovej série s Komárnom, na finálového súpera zo Spiša. To sa im podarilo s veľkým prehľadom, keď len na niekoľko momentov umožnili Rytierom viesť na ich palubovke. Základným kameňom prvého finálového úspechu bola koncentrácia, prínos striedajúcich hráčov a vysoká úspešnosť z diaľky.

„Veľmi náročný rozpis zápasov, ktorý sme momentálne zvládli. Vedeli sme, že to tak môže nastať, preto bol pre nás tento zápas veľmi dôležitý, aby sme do série vstúpili víťazne a ustrážili si domáce prostredie. Únava a všetko sa tak ľahšie zvláda, keď máme v sebe pozitívne nastavenie a energiu. Za ten čas, ktorý sme mali, tak sme robili maximum. Zápas sme vyhrali, preto verím, že sme sa pripravili správne. Je to 1:0 na zápasy, ale potrebujeme mať tri víťazstvá, aby sme mohli byť spokojní. Dobre sa musíme pripraviť aj na ďalší duel, ktorý nás čaká v podstate o dva dni,“ hovoril tréner Patriotov Michal Madzin.

Jeho zverenci predčili súpera vo všetkých podstatných ukazovateľoch, ale všetko mohlo byť inak na začiatku druhého polčasu. Po vydarenej koncovke druhej štvrtiny, totiž Spišiakom umožnili stiahnuť manko na rozdiel jediného bodu. Lenže vtedy sa ukázala sila domácich a k žiadnemu obratu napokon neprišlo, práve naopak, za 5 minút prehrávali hostia už o 17 bodov.

DSC 4637

„Niečo vychádzalo z toho, že sme išli do kalkulovaného rizika a to nám teraz nevyšlo. Treba povedať, že Levice majú kvalitných hráčov, ktorí vedia nájsť jeden druhého a je to tím, ktorý od postu jedna do štyri, prípadne aj päť, keď tam je Howard, tak má nebezpečných hráčov s vysokým percentom úspešnosti. To sa v modernom basketbale veľmi ťažko bráni. V niektorých fázach sme nedodržiavali to, čo máme. Proti Leviciam musí byť koncentrácia na veľmi vysokej úrovni, keď príde k poľaveniu a chybám, tak to vedia potrestať. Pre hráčov je to náročné, ale je to jediný spôsob proti Leviciam,“ hodnotil druhý polčas kormidelník Spišiakov Teo Hojč.

Levičania mali významný prínos hráčov z lavičky, zaznamenali spoločne 44 bodov a tiež ich zdobila kolektívna hra, s dvojciferným streleckým nástrelom skončila pätica hráčov. „Veľmi dôležité bolo, že päť hráčov sa pridalo dvojciferným počtom bodov do streleckých záznamov. Nemenej podstatné bolo tiež to, že všetkých 9 hráčov, ktorí vybehli, tak robilo v obrane maximum, aby sme zastavili Spišskú Novú Ves na čo najnižší počet bodov. Myslím si, že z môjho pohľadu bol najväčší rozdiel v tom, že sme si v druhom polčase začali lepšie strážiť obranný doskok a nedali Spišskej útoky, ktoré mohli opakovať, respektíve strely, ktoré prišli po útočných doskokoch. Druhým faktorom bolo 25 asistencií a len 10 stratených lôpt, to je veľmi pozitívne číslo v smere riešení vecí v útoku,“ poskytol Madzin svoj pohľad na kľúčové aspekty prvého finálového zápasu.

DSC 4643

Hostia zo Spiša nevedeli adekvátne reagovať, do tretice sa im na začiatok série nepodarilo uchmatnúť úspech z palubovky súpera, a tak sa vracajú do svojho prostredia za stavu 0:1 na zápasy. „Hrali super, majú výborných fanúšikov, energiu. Každý, kto prišiel na ihrisko, tak niečo urobil. My sme to nedokázali zastaviť. Prestali sme hrať v útoku, skôr to bolo také, že hral každý sám na seba. Na to sme asi doplatili. Treba hrať našu hru, držať sa nášho systému a nesnažiť sa, aby každý sám vyhral zápas,“ vyjadril sa krídelník Rytierov Adam Antoni.

Ich súper môže cestovať vo väčšej pohode, keďže urobil prvý a podstatný krok za najcennejším kovom v sezóne 2023/2024. „Veľmi dôležité, že sme to zvládli. Pamätáme si, keď sme naposledy hrali finále s Rytiermi, tak sme tiež celý zápas vyhrávali a v poslednej štvrtine to otočili. To bol možno aj dôvod, prečo vtedy vyhrali titul. Sme radi, že sme prvý krok zvládli,“ dodal na záver pivot Levíc Boris Bojanovský.

Foto: Lukáš Droppan