• 1.

  LEV Patrioti
  19-6 44
 • 2.

  HAN Handlová
  16-8 40
 • 3.

  PDA Prievidza
  15-10 40
 • 4.

  SVT Svit
  15-10 40
 • 5.

  KMR Komárno
  15-10 40
 • 6.

  SNV Rytieri
  13-13 39
 • 7.

  INT Inter
  10-16 36
 • 8.

  LUC Lučenec
  7-18 32
 • 9.

  NIT Nitra
  3-22 28

Finále Slovenského pohára a šieste miesto v lige rozhodne nie je čo, s čím by pod Tatrami vládla spokojnosť. Vedenie Iskry Svit z tohto dôvodu urobilo zmenu na poste hlavného trénera, keď doviedla Olega Meleščenka. Spolu so skúseným koučom sa vrátila k tomu, čo ju v posledných rokoch zdobilo – práca s mladším kolektívom. A práve s ním by sa chcela vrátiť tam, kde patrí.

„Medvede“ sa v predošlom ročníku herne a výsledkovo hľadali. Stávka na vekovo staršie družstvo nevyšla, postupne sa vymenil nielen tréner, ale aj väčšina legionárskej časti tímu. Sem-tam prišiel úspech, ako finále Slovenského pohára, ale inak mali asi všetci od účinkovania Iskry odlišné očakávania. To by sa malo zmeniť pri pohľade na početnosť letných zmien.

„S prípravou sme začali 8. augusta. V úvode neboli všetci legionári, čiže prvý týždeň bol o fyzickej kondícii a trochu o pohybe s loptou. V tejto chvíli máme k dispozícii všetkých. Súpiska je uzatvorená, zatiaľ nehľadáme nikoho zo zahraničia, respektíve zo Slovákov. Keby sa nedajbože niečo stalo, tak potom by sme o niečom takomto rozmýšľali,“ uviedol nový tréner Iskry Oleg Meleščenko.

Klub urobil v predsezónnom období maximum, čo sa dalo. Zostali mu takmer všetci Slováci, akurát Jakub Mokráň zamieril za lukratívnejšou ponukou do Opavy. Zo zahraničných hráčov sa podarilo udržať už takmer „domáceho“ Sašu Avramoviča. K nemu sa pridali viac-menej nováčikovia medzi profesionálmi.

„Nepovedal by som, že sú to mladí legionári. Do 23-25 rokov je dobrý vek, keď sú hráči blízko k tomu, ako by mali vyzerať v ďalšej časti svojej kariéry. Buď pôjde o hráčov, na ktorých sa bude dať spoľahnúť, alebo budú priemernými hráčmi, ktorí sa presadia v každom tíme. Budujeme družstvo, ktoré nie je mladé, ale dospelé. Čo z toho vyjde, ukáže čas. Perfektné je, že majú k dispozícii Sašu Avramoviča, ktorí už viac hrá hlavou a vie im pomôcť. Veľa rozprávame, komunikujeme. Majú otázky, teraz je na to správny čas k nájdeniu správnej cesty,“ myslí si nový šéf lavičky Svitu.

DSC 3333

Okrem príchodov a odchodov sa nezabudlo ani na vlastnú mládež, na začiatku prípravy dostalo priestor až 16 hráčov zabojovať o miesto na súpiske A-tímu. Vekovo ide najmä o juniorov a kadetov: „Zatiaľ nie sú všetci pripravení, aby bojovali za Svit, ale 7-8 z nich by mohlo bojovať ako o život. Bude to záležať od nich, ako sa budú chcieť presadiť. Z pohľadu klubu ide o veľmi dobrý krok, pretože sú to vlastní odchovanci, ktorí sú tu celý život. Budeme sa snažiť, aby sa niektorí z nich presadili a mali prínos. Vidím veľký záujem od mladých hráčov, je tam ešte dosť technických problémov, ale snažíme sa, aby najlepšie stránky išli smerom nahor a tie technické veci sa časom zlepšili. “

Početnosť zmien prirodzene musí priniesť aj trpezlivosť v transformácii herného prejavu podľa požiadaviek hlavného trénera. „Na začiatku sa musím sústrediť viac na to, aby sa dala do poriadku fyzická kondícia, popritom individuálna technika a basketbalová taktika. Do 28. augusta, kedy hráme prvý prípravný zápas v Spišskej Novej Vsi, musia už existovať základy útoku a obrany. Zatiaľ je priskoro hovoriť o perspektíve, snažíme sa pochopiť, nakoľko sú hráči pripravení. U mladých hráčov vieme, na čom máme pracovať. V prvom rade je potrebné pozdvihnúť ich sebavedomie a vtedy budeme vedieť, nakoľko môžeme týchto chalanov používať,“ vyjadril sa Meleščenko.

DSC 147

S príchodom bývalého reprezentačného trénera vstupuje klub do novej etapy v období, keď oslavuje 75 rokov od založenia. Rozšírenie realizačného tímu, zlepšenie podmienok na trénovanie a práca s mládežou, to všetko by časom malo priniesť želané výsledky. Akú hru možno očakávať od Iskry?

„Som veľmi vďačný za možnosť trénovať vo Svite. Každý má v predsezónnom období svoj plán a víziu, ale veľakrát to záleží od družstva, hráčov a ako to celé dáš do poriadku. Treba nám čas, postupne uvidíme kam a ako máme smerovať, čo treba pridať na tréningoch, aby mohli napredovať mladí hráči a tiež legionári. Ťažká otázka, aký basketbal možno od Svitu očakávať. Je na to ešte priskoro, pretože je potrebné zistiť o každom hráčovi, kde ho používať, kde je najviac užitočný. Chceme ale hrať pekný basketbal, s dobrou obranou a rýchlym posunom lopty. Popri tomto všetko musí byť veľmi rozumná hra. Ako všetci, tak aj my budujeme nový tím. Verím, že nám to vyjde, pretože vedenie pripravilo všetky podmienky na to, aby sme boli dobrí. Je potrebné sa im odvďačiť, že v takomto malom meste sa snažia urobiť pre basketbal všetko. Nemôžeme ich sklamať,“ odpovedal Meleščenko.

DSC 4305

Aktuálna súpiska Iskry Svit:

Príchody: Oleg Meleščenko (hlavný tréner, Inter Bratislava), Kayo Goncalves (University of South Alabama - USA), Hayden Koval (University of Cincinnati - USA), Tavon King (Cumberland University - USA), Miles Thomas (Shawnee State University - USA), Dominik Kester, Timotej Dutko, Jakub Matulík, Július Matušek, Martin Zimerman, Timotej Soják, Vratko Baláž, Samuel Čmil, Juraj Horák, Daniel Blaško, Marek Šimčák, Marko Miškovič, Matúš Kuzmík, Jakub Slivenský, Lucián Kašela, Marek Gradzilla (všetci BKM Iskra Svit)

Zostávajú: Saša Avramovič, Stanislav Baldovský, Dávid Harabin, Adam Monček, Šimon Turza

 

Aktuálny program prípravných zápasov Iskry Svit:

28. augusta: Spišskí Rytieri - Iskra Svit

3. septembra: Iskra Svit - BC Prievidza

9. - 11. septembra: Federálny pohár - D-skupina (Svit):

9. septembra: NH Ostrava (ČR) - Iskra Svit

10. septembra: Iskra Svit - BK Opava (ČR)

11. septembra: Inter Bratislava - Iskra Svit

16. - 17. septembra: Federálny pohár - zápasy o umiestnenie

24. septembra: BKM Lučenec - Iskra Svit

Foto: Daniel Faix