• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Dlho to viselo vo vzduchu a konečne to prišlo. Výkony nováčika z Nitry gradujú, akurát tomu chýbal premiérový domáci úspech. Ten napokon prišiel v 12. kole proti Svitu, vďaka ktorému sa podarilo ukončiť sériu prehier. Najlepší výkon Slávie v sezóne režírovali „veteráni“, na čele s najstarším hráčom súťaže.

Nitrania sa evidentne poučili z chýb, aké nastali napríklad pri vysokých prehrách s Interom a Levicami. V úvode síce dovolili Svitu odskočiť do 9-bodového vedenia (13:4), ale veľmi rýchlo sa vrátili do zápasu, čo bolo z pohľadu vývoja stretnutia dôležité. „Som šťastný. Už vo Svite sme videli, že sa s ním dá hrať a odohrali sme tam solídny zápas. Na domácej palubovke sme cítili, že máme šancu, pretože sme cítili, že nám tento súper mohol vyhovovať. Konečne sme vyhrali aj doma, je to super. Trochu dlhšie sa na to čakalo, ale o to je to krajšie,“ neskrýval pozitívne dojmy z víťazstva Jozef Vojtek.

Práve najstarší hráč Niké SBL predvádzal na palubovke, že rozhodne nepatrí do starého železa a jeho návrat do najvyššej súťaže má rozhodne svoje opodstatnenie. „Jopo“ vyučoval svojimi skúsenosťami mladíkov spod Tatier a pre svoj tím odvádzal všetko na oboch stranách palubovky. Výsledok sa v tomto smere dostavil, aj keď Nitrania riskovali na rozohrávke, kde mali viacerí hráči problémy s faulami.

„Bez nich sa nám ťažko hrá. Kľúčom k hre boli úspešne pokusy za tri body v podaní Jozefa Vojteka a komplexný tímový výkon. To bol ďalší kúsok k štandardom, ktoré dodávajú Milan Žiak, Eduard Kotásek, James Jordan a môj syn. Prišiel ďalší hráč z rotácie a dal 20 bodov. Viac si v tomto smere nemôžeme ani želať,“ uviedol na túto tému tréner Ľubomír Urban.

DSC 8126

Najpodstatnejšie okamihy sa udiali na začiatku druhého polčasu. Iskra vstupovala s komfortným 9-bodovým náskokom (39:30), aby oň za 3 minúty prišla. Domáci zaznamenali 13 bodov v rade, čo ich posadilo na koňa a vedenie už nepustili z rúk. „Častokrát hráme prvé polčasy dobre, na začiatku sezóny sme mali problém v tretích štvrtinách, kde sme ako keby 'odišli'. Teraz bola kľúčová pre nás práve táto časť zápasu, zomkli sme po polčase, ktorý sme prehrali o 9 bodov a začali sme hrať kolektívny basketbal, posúvať si lopty, premieňali sme otvorené strely. Tréner nás k tomu tiež hecoval, ktorý podľa mňa prišiel. Treťou štvrtinou sme nakopli a otočili zápas. V štvrtej to bolo viac-menej o udržiavaní stavu, aj keď Svit hrýzol a niekoľko trojok ich nakoplo, ale my sme nezložili zbrane. V závere síce bola nejaká nervozita, ale odohrali sme to super,“ prezradil Vojtek.

Hostia predviedli ešte v záverečnej štvrtine niekoľko momentov, keď sa im podarilo stiahnuť na menší rozdiel, ale vtedy sa ukázali práve skúsenosti na nitrianskej súpiske a žiadnu drámu sa nepodarilo pripustiť. „Ja a Miňo Žiak, hráči, ktorí už majú niečo odohrané v lige, tak už toľko nepanikárime. Aj skúsený hráč môže urobiť chybu, to je prirodzené, ale myslím si, že v dôležitých momentoch boli na ihrisku najväčšie skúsenosti z nášho kádra. To určite pomohlo,“ myslí si 38-ročný pivot.

DSC 7688

Odmenou bol pre Sláviu historický úspech, prvá domáca výhra (89:78) od návratu do Niké SBL. Ostrieľaný tréner Ľubomír Urban podobných víťazstiev zažil vo svojej bohatej kariére viac ako dosť, ale samozrejme, ani on netajil spokojnosť z triumfu nad Svitom: „Je to dobrý pocit. Predchádzal tomu fakt, že sme počas týždňa mali šťastie, lebo všetci hráči boli zdravotne v poriadku a kvalitne sme odtrénovali. Našim mottom bolo oprášiť dobré výkony, ktoré sme podávali pred zraneniami. Vedeli sme, že máme na mnoho družstiev v Niké SBL, ak zahráme koncentrovane. Išli sme s jasnou víziou, zdolať silný Svit. Sledovať sme chceli len svoj výkon, aby sme sa dopracovali k víťazstvu. Myslím si, že sme hrali kolektívne, takticky vyspelo, disciplinovane a prejavilo sa to vo forme víťazstva. Úspech si ceníme, ale sezóna nekončí a dúfam, že naštartuje to naše sebavedomie do ďalších zápasov, aby sme výhier mali viac. Myslím si, že sme serióznym nováčikom. Niektoré výsledky sa nám síce nevydarili, s Interom a v Leviciach. Povedzme si, kde sú Levice a kde sme my. Nemyslím si, že hráme podradnú rolu. Samozrejme, je tu mnoho faktorov, ktoré sú proti nám a preto by bolo z môjho pohľadu ťažké povedať, že ideme na víťaznej vlne. Každý ligový zápas si vážime, tešíme sa z každej príležitosti a som rád, že odhodlanie našich hráčov je také nezlomné, že vedia prekonať akýkoľvek stav a vedia do konca bojovať.“

DSC 8155

Nanešťastie, naplno bodovo zabral aj Lučenec, čiže z pohľadu tabuľkového postavenia sa pre jeho tím nemení nič. Samozrejme, ale je tu faktor sebavedomia, z ktorého chce Nitra ťažiť do ďalších dní a týždňov. „Výkony sa zlepšujú a určite nás to nakopne. O týždeň nás čaká Handlová, kde sme vyhrali a je to podobný tím ako Svit. Tiež sú tabuľkovo vyššie, ale to nemusí nič znamenať, pretože táto liga je vyrovnaná. Ani Handlová nemá tak širokú rotáciu hráčov, čo nám môže vyhovovať, pretože možno nebude tak agresívna, ako tímy so širokou rotáciou. Pokojne by sme na toto víťazstvo mohli nadviazať aj v sobotu proti Handlovej,“ vyhlásil Vojtek.