• 1.

  LEV Patrioti
  19-6 44
 • 2.

  HAN Handlová
  16-8 40
 • 3.

  PDA Prievidza
  15-10 40
 • 4.

  SVT Svit
  15-10 40
 • 5.

  KMR Komárno
  15-10 40
 • 6.

  SNV Rytieri
  13-13 39
 • 7.

  INT Inter
  10-16 36
 • 8.

  LUC Lučenec
  7-18 32
 • 9.

  NIT Nitra
  3-22 28

Pred 2 rokmi zbieral skromnú porciu minút a Niké SBL sa zoznamovala s menom Juraj Láštic. Skok do aktuálneho ročníka, z 22-ročného krídelníka je pravidelne štartujúci hráč v základnej päťke Handlovej. Kde sa zobral tento progres, prečo práve na hornej Nitre a ako vníma všetky tieto pozitívne veci, ktoré sa dejú v jeho kariére, sme zisťovali u samotného hráča.

Dva roky v Lučenci už priniesli zmeny k lepšiemu, hlavne z pohľadu naberania skúseností v najvyššej súťaži. V lete sa rozhodol vymeniť klubové farby, konkrétne sa odel do baníckych v Handlovej. „Zmenu zatiaľ vnímam veľmi pozitívne. Bol to pre mňa nový začiatok, na novom mieste a v novom klube, ale vďaka tomu, že sme si so spoluhráčmi rozumeli prakticky od prvého dňa, som nemal pocit, že by som si musel zvykať na nové prostredie. V lete som mal na výber viacero ponúk. Handlovú som si vybral aj kvôli basketbalovým a regeneračným podmienkam, ale hlavne kvôli trénerovi Miloševičovi, s ktorým som odohral väčšinu minulej sezóny v Lučenci. Vedel som, čo od neho môžem očakávať a rovnako aj on odo mňa,“ obzrel sa Láštic za letnou zmenou tímu.

A hodnotiť to pri pohľade na tabuľku môže len a len kladne, Handlovčania pokračujú aj naďalej vo výborných výkonoch a spolu s Levicami majú istotu účasti na februárovom Česko-slovenskom pohári v Prahe. Pred záverom prvej polovice základnej časti im patrí v tabuľke 2. priečka.

„Je to skvelý pocit. Ak sa pozriem, ako na tom bola Handlová minulý rok, tak myslím, že sa pomaly krok za krokom uberáme správnym smerom. Nálada je dobrá, ale viem, že ešte toho máme veľa, na čom musíme pracovať. Čo sa týka kolektívu, som nadmieru spokojný. Všetci spolu vychádzame v dobrom na ihrisku, aj mimo neho. To, že mám halu k dispozícií kedykoľvek, je naozaj príjemná zmena, nakoľko na sebe chcem pracovať každý deň a posúvať sa dopredu,“ hodnotí krídelník Handlovej tímové výsledky.

IMG 5272

K tomuto všetkému prišlo aj vybudovanie pevnej dôvery od trénera „baníkov“ Nenada Miloševiča. Už v Lučenci mu udeľoval solídnu minutáž, na hornej Nitre to povýšil na fakt, že do všetkých doterajších odohraných zápasov naskakoval ako člen základnej zostavy. „Je to dobrý pocit. Vidím, že sa odzrkadľuje to, že na sebe každý deň pracujem. Ale určite to neberiem ako samozrejmosť a snažím sa potvrdzovať to svojimi výkonmi každý zápas, ale aj tréning. Dôveru si veľmi vážim, je to niečo, čo som od začiatku svojej kariéry nezažil a preto sa ju snažím každý deň vracať energiou a nasadením na tréningoch aj zápasoch. Na druhú stranu je to aj zodpovednosť, na ktorej ešte musím pracovať, nakoľko sa stále vyskytnú situácie v zápasoch, s ktorými sa musím vysporiadať lepšie,“ zamyslel sa Láštic.

Číselne vzrástlo jeho zápasové vyťaženie, štatisticky má zatiaľ približne rovnaké čísla, ako tomu bolo v predchádzajúcom ročníku. „Mám pocit, že od začiatku sezóny som mal nekonzistentné výkony. Ak to porovnám s minulou sezónou, rozdiel je v zodpovednosti a očakávaniach, ale myslím si, že sa od zápasu k zápasu zlepšujem a posúvam sa vpred,“ uviedol 22-ročný basketbalista.

IMG 6151

Cez leto sa Láštic pravidelne zúčastňuje turnajov v 3x3 basketbale, v ktorých dokonca už reprezentoval aj Slovenska. Bude si časom vyberať, ktorému športu sa venovať? A sníva o tom, že by ako jeden z mála mohol byť reprezentantom v oboch variantoch basketbalu? „Priorita zatiaľ vždy bola a aj je 'päťkový' basketbal. 3x3 basketbal hrám mimo sezóny, ale beriem ho ako veľkú pomoc pri tom, aby som sa mohol zlepšovať a pripravovať na normálnu sezónu. Je to určite jeden z mojich cieľov dostať sa tam (pozn. reprezentácia), a verím, že sa mi to podarí,“ odpovedal hráč Handlovej.

Foto: Ľuboslav Kurinec