• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Košické víťazstvo na Eurovia Slovenskom pohári je prvou veľkou trofejou pre v podstate novovzniknutý klub, ktorý len vznikol v roku 2015. Je to tiež veľký úspech pre čerstvého hlavného trénera tímu Richarda Leška.

„Býci“ ukázali, že trénerská zmena padla na úrodnú pôdu. Od postupu vtedajšieho asistenta trénera Richarda Leška na trénerskú stoličku neprehrali Košice už päť zápasov. „Určite je tam zmena v pozitívnej nálade, bojovnosti, ťahaniu za jeden povraz,“ uviedol košický kormidelník. Víťaz Eurovia Slovenského pohára ukázal v bratislavskej Hant aréne dôležitosť šírky lavičky, Leško potvrdil slová spred niekoľkých zápasov, že dá šancu všetkým hráčom na súpiske: „Tak ako som povedal na začiatku, že budú hrať všetci hráči, tak som to aj dodržal. Chcem mať vyrovnanú rotáciu a veľmi nám to pomohlo, že sme sa mohli spoľahnúť aj na hráčov z lavičky.“

Košický úspech je zvýraznený ešte aj o fakt, že celý turnaj odohrali bez chorého Vladimira Ivelju a od semifinále absentoval aj prvý rozohrávač tímu Radenko Pilčevič. "To, že sme sa s tým vyrovnali takýmto spôsobom je super. Bol to veľký zásah do našej rotácie,“ zamyslel sa Leško. Pre tím z východu Slovenska je pohárové víťazstvo splnením jedného z predsezónnych cieľov. „Ciele zostávajú naďalej nezmenené, to znamená finále Eurovia SBL. Poriadne to oslávime, ale už od pondelka sa musíme zodpovedne pripraviť na ďalší zápas v lige. Víťazstvo v pohári je pre nás veľké povzbudenie, ale v takýchto situáciách je potrebné si dávať pozor na uspokojenie. Mojou úlohou v ďalších dňoch preto bude trošku tlmiť túto eufóriu, aby chlapci neboli predčasne veľmi 'vysoko',“ dodal na záver tréner „býkov“.

Baťka: Takýmito víťazstvami si budujeme rešpekt

Z veľkého klubového úspechu mal prirodzene radosť aj košický odchovanec a kapitán tímu Michal Baťka: "Po dlhých desiatich rokoch od toho, ako Košice vyhrali titul, konečne vyhrali aj nejakú trofej. Veľmi som rád, že takéto víťazstvo vezieme do Košíc. Je to síce výhra v Slovenskom pohári, ale určite sa takáto výhra cení. Takýmito víťazstvami si budujeme rešpekt pred ostatnými tímami pred koncom základnej časti."

Tri víťazstvá v troch dňoch ukázali, na čo momentálne Košice v porovnaní s konkurenciou majú. "Začalo to už prvým zápasom v piatok proti Lučencu, kde sme si dali pozor na ich silné zbrane. Tento zápas sme jednoznačne vyhrali, čo nám umožnilo ušetriť nejaké sily na víkendové zápasy. V sobotu nervydrásajúci zápas so Svitom, kde sa rozhodovalo až v posledných sekundách. Sme veľmi radi, že sme to otočili a postúpili do finále. Finálový zápas medzi zatiaľ dvoma prvými družstvami v základnej časti. Oba tímy predviedli bojovný basketbal a hrali na hrane svojich možností. Bolo to finále, hralo sa o trofej a nikto si nepamätá finalistu, ale iba víťaza Slovenského pohára. Sme veľmi radi, že sme to boli my a ideme ďalej. Krátko oslávime, nesmieme zaspať na vavrínoch, pretože už v stredu nás čaká ďalší zápas Eurovia SBL, a opäť s Interom. Dúfam, že diváci prídu s nami osláviť zisk tejto trofeje a my ich potešíme ďalším víťazstvom,“ vrátil sa ku všetkým zápasom na turnaji pivot Košíc.

Aj on súhlasil s názorom, že dostatočne kvalitná lavička mala podiel na úspechu košického tímu. „Mali sme určité problémy s faulami zo začiatku zápasu. Zvládli sme to, perfektne zabrali chalani z lavičky. Každý, kto prišiel na ihrisko tam odovzdal maximum. To bola naša najväčšia výhoda vo finálovom zápase, ktorý sme v poslednej štvrtine otočili a zabrali v momentoch, kedy sa lámal chlieb. Inter v semifinále porazil Komárno v štvrtej štvrtine, vo finále sa to naopak podarilo nám,“ povedal Baťka.

Foto: Vladimír Dorňák