10-22 42
  • 9.

NIT Nitra
    4-28 36

Česko-slovenský pohár otvorili štvrťfinálovým súbojom Nymburk a Svit. Podtatranský klub statočne vzdoroval favoritovi najmä v prvom polčase, ale po prestávke sa preukázala herná kvalita na strane českého tímu, ktorý si vybojoval postup do semifinále.

Podľa očakávania odštartoval prvý štvrťfinálový duel opatrne, Iskra mala ako keby prílišný rešpekt zo zvučného súpera. Od momentu, keď „odklial“ pražské koše Mozone, tak Svit hral s oveľa väčšou ľahkosťou, energiou a najmä nasadením na oboch stranách palubovky. Šnúrou 12 bodov za sebou sa zaslúžene dostal do vedenia, ale potom ukázal kvalitu aj Nymburk. V podstate za niekoľko momentov sa vrátil do zápasu, no viesť nedokázal. „Medvede“ už totiž nabrali sebavedomie a žiaden kôš favoritovi nedarovali zadarmo. Prvú štvrtinu vyhrali 21:18. Kým úvodné minúty boli o Iskre, tak ďalší priebeh bol hlavne o Nymburku. Kvalita a skúsenosti z európskych pohárov sa začali totiž prejavovať, 13-bodovou sériou sa český tím dostal na koňa. Sviťania razom prehrávali dvojciferným rozdielom, ale vôbec nezabalili boj o semifinále. Na polčasovú prestávku išli ešte s prijateľným skóre – 36:45.

Druhý polčas začal z oboch strán svižne po útočnej stránke, v úvode sa Svit vrátil ku svojej hre z počiatku štvrťfinálového duelu, ktorá bola úspešná. Nymburk však rýchlo zareagoval na tento nápor a definitívne lámal duel na svoju stranu. Slovenskému zástupcovi odišla útočná produktivita a manko výraznejším spôsobom rástlo, do poslednej časti sa tak išlo za stavu 46:71. Záverečná štvrtina sa už vzhľadom na skóre niesla v značne pokojnejšom duchu, priestor postupne dostávali hráči z lavičky. Svitu sa darilo korigovať skóre, z palubovky tak mohli odchádzať so vztýčenými hlavami.

Louda Auto Final 8 Česko-slovenského pohára – štvrťfinále:

ERA Basketball Nymburk – Iskra Svit 85:61 (18:21, 27:15, 26:10, 14:15)

Najviac bodov – Nymburk: Mathon 12, Sehnal 11, Kříž, Sanders a Tůma po 10

Svit: Sumbry 15, Mozone 14, Rožánek 11, Kaltoff 10, Brown 6 (Turza 3, Walton 2, Baláž, Blaško, Harabin, Kester a Matušek 0)

TH: 37/18 – 25/23, Fauly: 20 - 25, Trojky: 7 - 6, Rozhodovali: Kúkelčík, Baloun, Šarišský, 312 divákov

Povedali po zápase:

Lukáš Varga, tréner Svitu: „Vedeli sme, že budeme čeliť tímu na inej úrovni. Nymburk bol fyzicky silný, tlačil na útočnom doskoku. My sme sa na toto všetko pripravili najlepšie, ako sme vedeli. Celkovo, však bola tá sila na nás príliš veľkým sústom v druhom polčase. V prvom polčase sme im boli vyrovnaným súperom. Bolo niekoľko situácií, po ktorých mohol byť prvý polčas s ešte nižším mankom, ale som hrdý na náš tím. Myslím si, že sme boli v zápase, každý tomu veril, bojoval a vzdorovali sme.“

Šimon Turza, hráč Svitu: „Myslím si, že môžeme byť spokojní už len s prvým polčasom, pretože v ňom sme ukázali, že sa môžeme s nimi držať. Dovtedy to bol dobrý basketbal, ale v druhom polčase sa ukázala kvalita súpera.“