• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Počas ligovej prestávky sme nezaháľali a pripravovali sme pre vás veľký projekt, jeho cieľom bolo ešte viac priblížiť hráčov Niké SBL a ich názory. Teraz vám tak môžeme predstaviť prvý diel špeciálnej hráčskej ankety, v ktorej sa dozviete odpovede na zásadné otázky.

Na úvod treba povedať, že sme sa nechali inšpirovať zahraničím. Nedávno realizoval u našich susedov podobný prieskum blog Crunchtime, už dlhšiu dobu sa takémuto niečomu venuje aj renomovaný športový portál The Athletic. A teraz sa do tejto výzvy zapojil aj oficiálny portál Niké SBL.

Ako vnímajú samotní hráči témy, o ktorých fanúšikovia neustále diskutujú a rozoberajú na sociálnych sieťach? Teraz môžete spoznať ich názory. Pod garanciou anonymity sme rozoslali hráčom dotazník s 15 otázkami, v ktorých mohli slobodne vyjadriť svoj názor a myšlienky. Samotnú anketu sme rozdelili na tri tematické diely (vždy po 5 otázkach).

Ešte pred samotnými výsledkami trochu faktov a metodiky. Po konci prestupového obdobia je súčasťou tohto ročníka Niké SBL 124 hráčov. Ak si odrátame tých, ktorí sú súčasťou ligy len krátko, tak je o približne 100 potenciálnych respondentoch. K dispozícii máme takmer 60 vyplnených dotazníkov, čo je dostatočne reprezentatívna vzorka. Touto cestou patrí vďaka každému hráčovi, ktorý sa do tohto projektu zapojil. A teraz už poďme k samotným odpovediam na naše otázky.

Kto je pre vás najužitočnejší hráč?

Začneme otázkou, ktorej sa venuje najväčšia pozornosť u fanúšikov. V tomto ročníku sme spustili Peak MVP rebríček, v ktorom pravidelne mapujeme potenciálnych kandidátov na prestížne ocenenie po základnej časti. K tomu si treba pripočítať vyhodnotenie najlepších hráčov mesiaca a pravidelné ohliadnutie za najlepšími výkonmi kola. Je jasné, že podobne ako u fanúšikov, tak aj u samotných hráčov sú rôzne pohľady na to, kto by si toto ocenenie mal za sezónu 2023/2024 zaslúžiť. Svoju rolu zohrali aj odchody potenciálnych kandidátov (Joshua Scott, Jordan Harris, Abu Kigab, Amit Ebo).

Prišli nám aj niektoré vtipné odpovede (nebudeme menovať), ale celkom jasným favoritom je u hráčov Aaron Wheeler, ktorý sa objavil vo viac ako tretine dotazníkov. Za ním je to už vyrovnanejšie, najčastejšie sa spomínal Róbert Rožánek, Ozren Palovič, Shamar Givance, Vasilije Kneževič a Kevion Taylor.

sbl mvp anketa 23 24 web 

Kto je pre vás útočne najlepší hráč?

Hovorí sa, že obrana vyhráva tituly, ale ani dobrý útok nie je na škodu. A diváci majú veľmi radi ofenzívne ladené zápasy, v ktorých padá veľké množstvo bodov. Tréneri až tak nie, čo je pochopiteľné. Z tohto dôvodu majú fanúšikovia radi hráčov, ktorých je najviac vidieť na palubovke na ceste do koša.

Táto otázka priniesla pestrejší výber odpovedí a hlavne oveľa vyrovnanejšie výsledky. Najviac hlasov pripadlo Ozrenovi Pavlovičovi, v tesnom závese bola za nimi levická dvojica Jalen Adaway a Aaron Wheeler. Okrem nich sa často objavoval Róbert Rožánek, Vasilije Kneževič, Shamar Givance alebo Kevion Taylor.

 sbl utok anketa 23 24 web

Kto je pre vás najlepší obranca?

„Čierna robota“, tak sa aj hovorí defenzívnym špecialistom, keďže pri základných štatistikách ťažko vyčísliť ich skutočný prínos na palubovke. Môžeme sa baviť o plus/mínus bodoch, alebo získaných loptách, ale len samotní hráči a tréneri vedia najlepšie, v čom je daný basketbalista prínosom pre obranu.

Najčastejšie skloňovaným menom pri tejto otázke bol Julius Brown a hneď za ním bol tímový kolega Šimon Turza. Evidentne neradi hrajú hráči v lige proti Aaronovi Wheelerovi, Samuelovi Volárikovi, alebo aj Filipovi Rákaiovi, Luwanovi Pipkinsovi a Michaelovi Fusekovi.

 sbl obrana anketa 23 24 web

Kto je najviac podceňovaný hráč?

Kto je najmenej na očiach, dostáva menej príležitostí, ako by si zaslúžil alebo nemá takú významnú rolu a mohol by ju mať? Kritérií a otázok je pri tejto téme mnoho, čo vlastne celkom otvára uzdu fantázii a pri odpovediach z toho môže vzísť zaujímavá vzorka.

Tieto očakávania sa naplnili, najviac rezonovalo meno Šimona Turzu, za ním s výraznejším odstupom boli napríklad Gojko Sudžum, Ján Zorvan, Branislav Pipíška, Matej Siládi, Lukas Milner alebo Luwane Pipkins.

 sbl underrated anketa 23 24 web

Ak by ste mali budovať tím od začiatku, kto by bol váš prvý hráč, ktorého by ste podpísali?

Mnohí nielen z radov fanúšikov, ale aj samotných hráčov hrajú rôzne fantasy ligy, či už NBA, Euroligu, respektíve ďalšie. Ich podstata je jednoduchá, predstavte si všetkých basketbalistov v jednom „koši“ a skladáte si vysnívané družstvo na základe vašich vlastných kritérií. A práve na malý moment sme dali hráčom moc byť manažérmi a rozhodovať o tom, kto bude ich prvou voľbou pri voľbe z aktuálneho ročníka najvyššej súťaže.

Neprekvapujúco, celkom jasne a najviac sa spomínalo meno Aarona Wheelera. Často sa tiež objavil pri odpovediach Róbert Rožánek, za touto dvojicou to už bolo viac vyrovnanejšie. Právo prvého výberu by využili niektorí na Vasilijeho Kneževiča, Ozrena Pavloviča alebo Daishona Smitha.

sbl skladanie anketa 23 24 web

V stredu vám prinesieme ďalší diel ligovej ankety, opäť sa môžete tešiť na ďalšie zaujímavosti, ktoré prezradili hráči.

Foto: Lukáš Droppan