• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Prvý diel špeciálnej hráčskej ankety poskytol zaujímavé odpovede na zásadné otázky a ani druhé vydanie v tomto smere nezaostáva. Na rad prídu aj neobľúbené veci, respektíve skladanie ideálnej zostavy.

Na úvod treba povedať, že sme sa nechali inšpirovať zahraničím. Nedávno realizoval u našich susedov podobný prieskum blog Crunchtime, už dlhšiu dobu sa takémuto niečomu venuje aj renomovaný športový portál The Athletic. A teraz sa do tejto výzvy zapojil aj oficiálny portál Niké SBL.

Ako vnímajú samotní hráči témy, o ktorých fanúšikovia neustále diskutujú a rozoberajú na sociálnych sieťach? Teraz môžete spoznať ich názory. Pod garanciou anonymity sme rozoslali hráčom dotazník s 15 otázkami, v ktorých mohli slobodne vyjadriť svoj názor a myšlienky. Samotnú anketu sme rozdelili na tri tematické diely (vždy po 5 otázkach).

Ešte pred samotnými výsledkami trochu faktov a metodiky. Po konci prestupového obdobia je súčasťou tohto ročníka Niké SBL 124 hráčov. Ak si odrátame tých, ktorí sú súčasťou ligy len krátko, tak je o približne 100 potenciálnych respondentoch. K dispozícii máme takmer 60 vyplnených dotazníkov, čo je dostatočne reprezentatívna vzorka. Touto cestou patrí vďaka každému hráčovi, ktorý sa do tohto projektu zapojil. A teraz už poďme k samotným odpovediam na naše otázky.

Kto je najviac preceňovaný hráč?

V prvom vydaní sme sa zamerali na podceňovaného hráča, teraz prinášame pohľad na najviac preceňovaného hráča. Pohľady na túto otázku mohli byť rôzne, či už z pohľadu výkonov na palubovke, pozície v rámci tímu, minutáže na ihrisku, alebo aj priestoru v médiách. Svoju rolu zohrali určite aj „sympatie“ a správanie daného hráča v zápasoch.

Poprednú pozíciu pri tejto téme zaujal reprezentant Slovenska a člen Spišských Rytierov Michael Fusek. Za ním je dvojica z majstrovských Patriotov. Jalen Adaway v ankete evidentne rozdelil hráčov na dva tábory, čoho dôkazom je menovanie nielen do tých pozitívnejších, ale aj negatívnych otázok. Okrem rozohrávača Levíc sa často skloňoval aj jeho spoluhráč, Boris Bojanovský. Mimo nich sa viac ešte objavovalo meno Lukasa Milnera, Ozrena Pavloviča alebo Lukáša Boleka.

overrated web 

Ktorý tím má najhorších fanúšikov?

Okrem hráčskych otázok dostali respondenti dotazy aj na ďalšie témy, medzi ktorými prirodzene nechýbali fanúšikovia a prostredie, v ktorých hrávajú zápasy. Na najhorších fanúšikov sa dá pozerať z pohľadu návštevnosti, správania, lojality voči domácemu klubu, zaplnenia haly, atď.

Možno neprekvapujúcim „víťazom“ je pri tejto téme Nitra. Nováčik si od svojho návratu do Niké SBL zatiaľ len buduje fanúšikovskú základňu, preto je celkom bežné, že priaznivci hosťujúceho klubu majú často v Športovej hale SPU domáce prostredie. Za Nitrou boli na tom zhodne Handlová a Inter. Zaujímavosťou je, že ani jeden hlas nepripadol Komárnu.

fanusikovia web 

V ktorej hale sa vám najlepšie hrá bez ohľadu na fanúšikov?

Vybavenosť športových hál sa postupnými krokmi zlepšuje, stačí z nedávnej minulosti spomenúť otvorenie zrekonštruovaného Národného basketbalového centra v Bratislave, novú palubovku v Prievidzi, zmodernizované priestory v Handlovej alebo vo Svite. Hlavné sú ale osobné skúsenosti samotných hráčov, či už spomienky na pamätné zápasy alebo individuálne výkony.

Celkom suverénne ovládla túto kategóriu Iskra aréna. Malebný a rozmerovo menší stánok pod Tatrami je špecifický, či už blízkosťou fanúšikov, nižším stropom alebo prítomnou históriou. A evidentne hráčom veľmi vyhovuje. Ďalšími voľbami boli Levice, Prievidza a Spišská Nová Ves. Bez hlasu tentoraz zostal Lučenec.

haly web 

Pod ktorým aktuálnym trénerom, mimo vášho, by ste si najviac chceli zahrať?

Na záver opäť zabrúsime do tzv. „fantasy“ kategórie. Trénersky chlebíček je neúprosný, niektoré kluby by mohli hovoriť o zmenách na tejto pozícii, napríklad len za túto sezónu. Ale čo keby si hráči mohli vyskúšať kouča, ktorého stretávajú bežne len na strane súpera? Kto by bol ich vysnívanou, respektíve prvou voľbou?

Aj tento dotaz mal celkom jasného lídra – Michala Madzina. Asistent trénera pri reprezentácii Slovenska, dlhoročný kouč Levíc, má na svojom konte dlhoročné skúsenosti a hlavne pri jeho mene svietia podstatné úspechy, ako napríklad dva majstrovské tituly, víťaz Alpsko-jadranského pohára alebo úspešné počínanie v Európskom pohári FIBA. Stabilita, vystupovanie a výsledky, to všetko evidentne hráčom imponuje. Za ním bola dlhoročná tvár Niké SBL, v súčasnosti kormidelník Spišských Rytierov Teo Hojč. Na pomyselné pódium sa ešte dostala  z minulosti známa tvár slovenských paluboviek a v súčasnosti šéf lavičky Prievidze, Saša Jankovič.

treneri web 

Kto by bol vo vašom All Star tíme?

Mali sme tu priestor na hráčske vyhlásenie najužitočnejšieho jednotlivca, respektíve možnosť prvej voľby pri skladaní svojho vlastného „fantasy“ tímu. Druhý diel preto zakončíme zložením vysnívanej základnej päťky, respektíve All Star tímu.

Najviac hlasov dostal Aaron Wheeler, ktorého už hráči označovali za najužitočnejšieho hráča, patril medzi najlepších ofenzívnych hráčov a bol najčastejšie prvou voľbou pri skladaní družstvo. Druhým v počte označení bol jeho tímový kolega Jalen Adaway, u ktorého sa tak potvrdzuje rozdelenie na dva tábory. S tesnými rozdielmi obsadili ďalšie pozície Ozren Pavlovič, Kevion Taylor a Vasilije Kneževič. Mimo tejto päťky dostalo viac hlasov duo zo Svitu – Julius Brown a Róbert Rožánek, Shamar Givance alebo Daishon Smith.

all star tim web 

Piatok bude záverom ligovej ankety, aj v tomto prípade sa otvoria zaujímavé témy a názory z prostredia Niké SBL.

Foto: Lukáš Droppan