• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Je tu záverečný diel špeciálnej hráčskej ankety, v ktorej sa dozviete zaujímavé fakty a názory od samotných basketbalistov pôsobiacich v Niké SBL. V treťom vydaní sme si ponechali viaceré témy a pýtali sme sa aj na najviditeľnejšie slabiny súťaže.

Na úvod treba povedať, že sme sa nechali inšpirovať zahraničím. Nedávno realizoval u našich susedov podobný prieskum blog Crunchtime, už dlhšiu dobu sa takémuto niečomu venuje aj renomovaný športový portál The Athletic. A teraz sa do tejto výzvy zapojil aj oficiálny portál Niké SBL.

Ako vnímajú samotní hráči témy, o ktorých fanúšikovia neustále diskutujú a rozoberajú na sociálnych sieťach? Teraz môžete spoznať ich názory. Pod garanciou anonymity sme rozoslali hráčom dotazník s 15 otázkami, v ktorých mohli slobodne vyjadriť svoj názor a myšlienky. Samotnú anketu sme rozdelili na tri tematické diely (vždy po 5 otázkach).

Ešte pred samotnými výsledkami trochu faktov a metodiky. Po konci prestupového obdobia je súčasťou tohto ročníka Niké SBL 124 hráčov. Ak si odrátame tých, ktorí sú súčasťou ligy len krátko, tak je o približne 100 potenciálnych respondentoch. K dispozícii máme takmer 60 vyplnených dotazníkov, čo je dostatočne reprezentatívna vzorka. Touto cestou patrí vďaka každému hráčovi, ktorý sa do tohto projektu zapojil. A teraz už poďme k samotným odpovediam na naše otázky.

Kto má najviac rečí na palubovke?

Anglicky výraz „trashtalker“ znie v tomto smere lepšie, ale podstata je rovnaká. Hráči dostali otázku, kto má spomedzi nich najviac rečí, či už smerom k protihráčom, trénerom, rozhodcom, divákom. Dôvody k „trashtalkingu“ sú rôzne, napríklad dostať sa súperovi do hlavy, vyviesť ho z miery, alebo reagovať na dianie na palubovke.

Výsledky v tomto smere prekvapili, keďže všetky tri hlavné pozície obsadili v podstate zástupcovia Spišských Rytierov. Najviac rezonovalo meno Tomáša Mrviša, za ním bol tímový kolega Cory Reeves a tretiu pozíciu obsadil už v súčasnosti hráč Interu Bratislava Daishon Smith. Na koho si ešte hráči spomenuli? Bryson Mozone, Jakub Petráš, AJ Sumbry, Shamar Givance alebo Ľubomír Urban.

 ukecanci web

Ktorý tím má najlepších fanúšikov?

Po vyhodnotení najhorších fanúšikov, respektíve prostredia, v ktorých sa hrávajú ligové zápasy, je teraz prirodzene na rad zodpovedanie otázky, ktorý tím má najlepších fanúšikov?

Mimoriadne suverénne ovládla túto tému Prievidza, od hráčov dostala v podstate polovicu všetkých hlasov a len sa potvrdilo, že najvyššia priemerná návštevnosť v Niké SBL zohrala výraznú rolu pri rozhodovaní. Do prievidzskej haly sa pri čoraz lepších výsledkoch diváci vracali a samotní basketbalisti to evidentne vnímali. Pozitívne vnímajú aj prostredie vo Svite a Leviciach, bez hlasu zostali Nitra, Spišská Nová Ves a Lučenec.

najlepsi fanusikovia web 

V ktorej hale sa vám najhoršie hrá bez ohľadu na fanúšikov?

Sú hráči, u ktorých zohráva rolu prostredie a výkony, ktoré v nich podávajú. Nemusí to byť ani obecenstvom, ale skôr ostatnými okolnosťami. Kde sa teda podľa nich najhoršie hrá bez ohľadu na divákov?

Podobne, ako pri predošlej otázke, tak aj táto má jednoznačného víťaza – Nitru. Nováčik dostal viac ako polovicu hlasov, možno aj pomocou tejto ankety sa postupne podarí zlepšiť prostredie v meste pod Zoborom. Ďaleko za nimi je Spišská Nová Ves a hala bratislavského Interu, v ktorej ale ešte mnohí od znovuotvorenia nemali možnosť hrať.

 najhorsia hala web

Pod ktorým aktuálnym trénerom, mimo vášho, by ste si najmenej chceli zahrať?

„Fantasy“ kategória je súčasťou aj tretieho dielu ligovej ankety, akurát v tomto smere nie v tom pozitívnom duchu. Keby si mali basketbalisti možnosť vyberať, pod ktorým trénerom by nechceli pôsobiť?

Najčastejšie sa objavovalo meno najstaršieho trénera na ligovej scéne, Ľubomíra Urbana, šéfa lavičky Slávie SPU Nitra. Hráčom evidentne „nevonia“ ani balkánska basketbalová škola, keďže ďalšie priečky patrili Danilovi Rakočevičovi a Nenadovi Miloševičovi. Bez hlasu zostal pri tejto kategórii Saša Jankovič.

 treneri fix web

Čo je podľa vás najväčšou slabinou súťaže?

Na záver samotnej ankety sme dali hráčom priestor, aby pomenovali zo svojho pohľadu najväčšie slabiny Niké SBL.

Basketbalisti najvýraznejšie a najviac vnímajú rozhodcov, ich úroveň rozhodovania na palubovke. Okrem toho si všímajú hráči absenciu nemožnosti videa v zápasoch, tzv. Instant replay system. V odpovediach sa tiež spomínala systémovosť, ako napríklad časté rošády zahraničných basketbalistov, ich obvyklý koniec po jednej sezóne, respektíve malý priestor a starostlivosť o Slovákov. Účastníci ankety poukázali tiež na maximálny počet legionárov v zápasoch (5), štvorkolový systém základnej časti, nízky počet účastníkov Niké SBL, financie.

Foto: Lukáš Droppan