• 8.

10-21 41
  • 9.

4-25 33

Basketbalisti Patriotov Levice zaznamenali v D-skupine Európskeho pohára FIBA prvé víťazstvo. Po trojzápasovej šnúre prehier uspeli na palubovke doterajšieho suveréna skupiny, bulharského BC Balkan Botevgrad 73:62. Zverencom trénera Michala Madzina sa podarilo udržať postupové nádeje najmä vďaka Mihovi Lapornikovi, autorovi 33 bodov. Ďalší duel „žlto-zelených“ je na programe doma, v utorok 22. novembra o 19.00 h privítajú cyperský BC Keravnos Strovolou.

Levičania konečne zachytili nástup do zápasu na európskej scéne, od prvej minúty predvádzali solídnu obranu a hlavne zodpovedné doskakovanie. Štyrmi bodmi v rade sa ujali vedenia, ktoré do konca prvej štvrtiny nepustili. S veľkou streleckou chuťou hral Lapornik, s energiou sa k nemu pridal Freeman a dosť svižnom tempe „žlto-zelení“ evidentne Balkan prekvapili. Náskok rástol, do konca prvej časti bol 10-bodový v prospech slovenského zástupcu – 21:11. Dobrým spôsobom sa začala aj druhá štvrtina, opäť 4 body v rade a pokračovanie streleckej šou Lapornika. Potešujúcou správou bolo, že Balkan sa nevedel dostať k svojej hre a náskok Patriotov mohol narastať. Balkan musel začať riskovať a chvíľkovo sa mu darilo, ale Levičania sa vrátili späť ku svojej hre a svoj dvojciferný náskok kontrolovali. Na polčas mohli ísť spokojní, na tabuli svietil z ich pohľadu stav 41:28.

Zverencom trénera Michala Madzina vyšiel aj nástup po prestávke, stále pokračovala z ich strany dobrá ofenzívna a defenzívna hra. Podľa očakávania sa pridalo na intenzite a agresivite, Balkan nebol spokojný s vývojom stretnutia. Našťastie pre Levice, vždy dokázala prísť bodová odpoveď. Svoj zápas mal najmä Lapornik, na svojom konte mal približne polovicu všetkých levických bodov. Herné sebavedomie sa prejavilo aj na skóre, do poslednej periódy išli Patrioti s vedením o 16 bodov – 59:43. S ubúdajúcim časom to bol festival zahodených šancí, čo však vyhovovalo slovenskému tímu. Balkan musel ísť do rizika, ak chcel zdramatizovať ešte boj o víťaza zápasu. To sa mu podarilo necelé tri minúty pred koncom, keď stiahol na rozdiel 5 bodov – 60:65. Rozhodol a kľúčový moment prišiel 100 sekúnd pred koncom, nezastaviteľný Lapornik trojkou dostal Levice opäť do komfortného dvojciferného vedenia.

Európsky pohár FIBA – D-skupina:

BC Balkan Botevgrad – Patrioti Levice 62:73 (11:21, 17:20, 15:18, 19:14)

Najviac bodov – Balkan: Dimitrov 16, Ivanov 12, Godfrey 10

Patrioti: Lapornik 33, McCallum 10, Freeman 9, Bachan 5, Wade-Chatman 4 (Kovac 8, Bojanovský 4, Kotásek 0)

TH: 20/13 – 12/8, Fauly: 18 - 21, Trojky: 5 - 11, Rozhodovali: Papapetrou (Gréc.), Mitrovski (S. Mac.), Ninkovič (Srb.)

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Historický prvé víťazstvo v Európskom pohári FIBA znie super. Myslím si, že sme si za tým šli nasadením a energiou na oboch stranách palubovky. Som rád, že sa nám to ako keby vrátilo a dokázali sme zvíťaziť na tejto pôde.“

Ben Kovac, hráč Patriotov: „Momentálne sa cítime super, konečne máme prvé víťazstvo. Odštartovali sme 0-3, už to bolo po mentálnej stránke ťažké. Prišli sme sem, vedeli sme, že nás čaká najťažší súper v skupine, ale prišli sem konečne s energiou, agresivitou z lavičky. Zápas sme začali tak, že sme hneď viedli približne o 8 bodov, čo obvykle bývalo naopak. Presne sme hrali tak, ako sme si to predstavovali. Dodržiavali sme zápasový plán, čo nám tréner povedal. Vedeli sme, že toto stretnutie môžeme vyhrať a konečne sme to dokázali.“

Miha Lapornik, hráč Patriotov: „Najdôležitejšie je, že sme vyhrali, nie je podstatné koľko som dal bodov. Basketbal je tímovým športom. Začali sme veľmi agresívne v obrane, konečne sme vstúpili do stretnutia dobre. Podarilo sa nám dať nejaké ľahké body a hrali sme dobrú defenzívu. Balkanu sme nedovolili ľahké koše, nám sa podarilo premeniť aj ťažké strely, čiže potom sa hrá ľahšie. Som šťastný a hrdý na toto družstvo.“