• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Basketbalisti Patriotov Levice získali v J-skupine Európskeho pohára FIBA druhé víťazstvo, na domácej palubovke triumfovali nad fínskou Kataja Basket 68:55. Najlepším strelcom aktuálneho šampióna Niké SBL bol s 21 bodmi Jalen Adaway. V neúplnej tabuľke patrí „žlto-zeleným“ prvá priečka s bilanciou dvoch výhier a jednej prehry. Ich ďalšie vystúpenie v súťaži je na programe opäť pred svojimi fanúšikmi, v stredu 8. novembra o 19.00 h proti rumunskej CSM CSU Oradea.

Európsky pohár FIBA, muži – J-skupina:

Patrioti Levice – Kataja Basket 68:55 (18:15, 18:19, 21:11, 11:10)

Patriot: Adaway 21, Wheeler 11, Kaukiainen 9, Abrhám a Bojanovský po 2 (Howard 9, Kneževič a Kováč po 7)

Najviac bodov - Kataja: Lufile a Sibande po 11, Egekeze 10

TH: 26/22 – 13/9, Fauly: 14 - 27, Trojky: 8 - 8, Rozhodovali: Jurčevič (Chor.), Hodžič, Čavar (obaja Bos. a Herc.), 1900 divákov.

Od úvodnej minúty nabehli oba tímy do zápasu vo vysokom tempe. Leviciam veľmi pomohla 6-bodová šnúra Adawaya, ktorou sa ujali vedenia. Družstvá veľmi rýchlo strieľali, Kataja sa podľa očakávania sústredila najmä na pokusy z diaľky. Patrioti mali dianie pod kontrolou, spolu s mohutnou energiou z publika si držali pozitívny stav po prvej štvrtine – 18:15. Začiatok druhej časti patril najskôr fínskemu tímu, keď zaznamenal 5 bodov v rade, ale hneď na to totožne odpovedali Patrioti. Vyrovnaný zápas pokračoval v zbesilom tempe, tesné vedenie sa striedalo zo strany na stranu. Skvelú obrannú robotu odvádzala dvojica Howard a Wheeler, aj s ich príspevkom vyhrali domáci prvý polčas 36:34.

Začiatok druhého polčasu sa niesol v totožnom duchu, domáci a hostia sa museli napracovať na každý jeden bod. Patrioti si v tomto smere pomohli streľbou za tri body, vďaka ktorej sa im podarilo od Kataji prvýkrát výraznejšie vzdialiť. Pre priebeh duelu to bol dôležitý okamih, keď „žlto-zelení“ dostali svoj náskok do dvojcifernej hodnoty. Na palubovke sa pritvrdilo, ale to nič nemenilo na tom, že sa do záverečnej 10-minútovky išlo za priaznivého stavu 57:45. Posledná štvrtina bola opäť dlho v duchu mnohých nepremenených šancí na oboch stranách, pre domácich bolo hlavné, že sa ich vedenie výrazne neznižovalo. S ubúdajúcim časom Kataja riskovala, čo bola pre Levičanov voda na mlyn a svoj náskok ešte zveľaďovala do úspešného konca.

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Som nesmierne šťastný, ako sme vyzerali ako tím. Nesmierne ma teší, že sme vyhrali. Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas z pohľadu priebehu skupiny. Prejav, ktorý sme mali, tak ten ma teší.“

Ben Kováč, hráč Patriotov: „Veľmi ťažký zápas. Myslím si, že na oboch stranách bola možno nejaká nervozita. Kataja bola pripravená, bojovala a chcela vyhrať. Mali sme možno trochu šťastie, že nedávali ľahké strely. My sme doskakovali, išli sme z nich do rýchlych protiútokov a na konci nám padli ťažké strely. Podľa mňa sme si zaslúžili vyhrať.“